version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Co nejíst při cukrovce, aneb nevhodé potraviny u diabetes mellitus

Diabetes mellitus, neboli cukrovka značně ovlivní váš jídelníček. ✔️ Seznamte se, které potraviny rozhodně vyřadit při diabetes mellitus ze života. Zkuste najít alternativu, dopřejte svému tělu tu správnou péči při cukrovce.

Potraviny, které byste neměli při cukrovce konzumovat

Cukrovka se řadí mezi onemocnění, které postihuje stále větší množství lidí. Přesto všechno je diabete mellitus nemoc spojená také s jistými omezeními v oblasti stravovacích návyků, které je rozhodně nutné dodržovat.

Jídelníček určitě nemusí být nudný - naopak, i tak váš jídelníček zůstane pestrý. Přes to všechno, myslete na to, že vynechat byste při cukrovce měli např.:

  • polotovary, konzervy a průmyslově zpracované potraviny
  • bílé pečivo
  • cukrovinky
  • příliš tučná masa (krkovice, krk a další)
  • tučné mléčné výrobky (plnotučné mléko, tvarohy a další)
  • doslazované nápoje
  • kečupy, majonézy a dresinky obecně
  • živočišné tuky
  • průmyslové tavené sýry
  • limonády, džusy a slazené nápoje
  • překořeněná jídla
  • přesolená jídla

Takže, jak na to? Ve zkratce, důležité je se zamyslet nad tím, jaké potraviny si ke konzumaci vybíráte a které vám až zbytečně moc škodí. V článku se zaměříme na potraviny, které byste rozhodně v momentě, kdy máte naordinovaný diabetes, měli ze svého jídelníčku jednou provždy vyřadit.

Avšak, než si představíme jednotlivé potraviny, které při cukrovce doporučujeme vyřadit, poradíme vám, jak na cukr.

Jak si udržet cukr v těle pod kontrolou?

Jestliže chcete udržet krevní cukr v normě, mimo řady doporučení platí, že je vhodné se zaměřit na svůj zdravý životní styl. Eventuálně ho upravit tak, abyste splnili:

  • dopřejte si menší porce, 5 - 6 x denně dle možností
  • myslete na pitný režim - ideálně 2 - 3 litry čisté vody či neslazených nápojů
  • myslete na fyzickou aktivitu - dopřejte si jí až 3x v týdnu
  • pravidelný spánek je základ - od 6 do 8 hodin denně
  • zapomeňte na alkohol, cigarety, slazené nápoje a sladké pokrmy

Co myslíte, zvládneme to společně? Věřím, že ano!

Co jíst při diabetu

  • zelenina
  • ovoce (to s nízkým obsahem cukru)
  • libová masa
  • mléčné produkty - bílé jogurty, kefíry
  • nízkotučné sýry
  • lušteniny
  • rýže natural
  • čerstvé bylinky

Co vyřadit či omezit v jídelníčku cukrovkáře?

Cukrovkáři by měli z jídelníčku zcela vyřadit jednoduché sacharidy. Pozor, pokud jste cukrovkář, upozorněte na to své okolí.

1. Chipsy, slané tyčinky apod.

Velký nešvar našich domácností - takže možná doporučení nejen pro ty, co trpí cukrovkou. Vynechte ze svého života jakékoliv slané pochutiny. Pro jejich výrobu, ač vás lákají obaly sebevíc, se používá bílá mouka, sůl, kukuřičné sirupy a další. A zde je kámen úrazu - pro svůj obsah mouky a soli. V neposlední řadě - jsou často smažené, takže nezdravý cholesterol bude součástí vašeho života.

Takže a jednoduše - odpoustit si tyto potraviny se vyplatí. Co myslíte?

2. Sušenky a cukrovinky

Další typický průšvih - to jsou obecně cukrovinky, které máme až často ve svém jídelníčku. Proč se jim vyhnout nejen při cukrovce? Obsahují velké množství nekvalitních cukrů, ovšem současně jsou také nadmíru kalorické. V těle poté dochází k velmi prudkému vzestupu hladiny vaší glukózy, což u diabetiků představuje zhoršení jejich aktuálních potíží.

Zkuste proto nahradit cukrovinky třeba ovocem. Vaše tělo to opravdu ocení. Navíc, dodáte tělu třeba vlákninu či pořádnou nálož vitamínů. Obohatíte svůj jídelníček. Co víc si přát, že?

3. Ovocné džusy

Ovocné džusy se bohužel řadí mezi to nejhorší, co do sebe může člověk s diabetem dostat. Důvodem je skutečnost, že tyto nápoje obsahují velké množství cukrů i kalorií. Přitom, jsou nutričně zpravidla prázdné.

I když jsou pro vaše tělo mnohem zdravější než ty klasické ovocné, sladké limonády, pro diabetika jsou rozhodně nevhodné, jelikož způsobují do značné míry velký vzestup hladiny cukru ve vaší krvi. Tím pak neúměrně zatěžují organismus diabetika.

Pokud si však nedokážete ovocné šťávy odepřít, je tu cesta formou vlastních ovocných džusů, které si připravíte z čerstvého ovoce. Ovšem pozor, myslete na množství, které ten daný den vypijete. Vsaďte na čerstvé ovoce, které je mimo jiné bohaté na vlákninu a další zdraví prospěšné látky, které pro vaše zdraví udělají mnohem více.

4. Sušené ovoce a hrozinky

A nyní se už asi ptáte - proč tedy klasické ovoce problém není, avšak to sušené je nevhodné. Ano, i přesto, že sušené hrozinky nebo ovoce na první pohled mohou vypadat velmi zdravě, způsobují naprosto stejné problémy jako ostatní potraviny.

Právě sušením se koncentruje obsah cukru v ovoci - tedy je nevhodné pro diabetika. Je tedy mnohem rozumnější si dát hroznové víno v jeho zcela přirozené podobě či sušené hrozinky nebo ovoce nahradit zcela jiným ovocem, jako je například jablko či broskev.

5. Mléčné koktejly a tučné mléčné produkty

Prostě a jednoduše - vyhněte se produktům, které obsahují tuky a laktozu. Jsou často jak energetickou, tak cukrovou bombou pro váš organismus.

A co víc, nasycené tuky v mléčných výrobcích mají negativní důsledky na lidský organismus, jelikož způsobují růst hodnot LDL cholesterolu. U těch, co mají diabetes, pak mohou na základě studií, způsobit inzulínovou rezistenci – kdy tělo není schopné reagovat na podávaný inzulín.

Na závěr, také se vyvarujte obecně tučných mléčných výrobků, jako jsou neodtučněné jogurty, smetana, tavené sýry, apod. Namísto toho si dejte jejich nízkotučné varianty, pokud po nich tolik toužíte.

6. Bílé pečivo a bílý chléb

Na zmíněné velmi tradiční potraviny ve své kuchyni raději rychle zapomeňte. Při trávení se totiž chovají naprosto stejně, jako klasický cukr a velmi negativně poté ovlivňují hladinu glukózy v těle. To samé platí také o rýži či o pokrmech, které obsahují bílou mouku. Velmi rozumnou alternativou je poté celozrnný chleba a také celozrnné pečivo, a to i přesto, že dané potraviny do značné míry mohou vzestup hladiny glukózy v krvi rovněž způsobit. I z tohoto důvodu je vhodné si dát namísto dvou krajíců chleba pouze jen jeden.

Nahradit bílé pečivo není až zase tak složité, zkuste to.

7. Slanina, červené a uzené maso

Mimo plnotučných mléčných výrobků je také mnoho tuku obsaženo v červeném mase (vepřové, hovězí či skopové). Tyto tuky rovněž způsobují vzestup hladiny LDL cholesterolu a také podporují šíření zánětu ve vašem těle.

Přestože je u diabetiků větší riziko onemocnění srdce než u jiných osob, měly by se i ti, kteří diabetem netrpí, těmto potravinám raději vyhýbat.

Namísto toho do svého jídelníčku můžete zařadit například ryby, kuřata, krůtí maso či mořské plody. Uvidíte, že se budete cítit o hodně lépe.

Jak a co při cukrovce jíst?

Abychom nekončili negativně, zkusíme si ještě popsat, co naopak do jídelníčku při diabetu zařadit.

Do jídelníčku je obecně vhodné zařazovat kvalitní bílkoviny včetně rostlinných a zeleninu (např. květák, zelí, špenát, které mají velmi málo sacharidů).

Zakysané mléčné výrobky používat pouze bílé neochucené.

Nejdůležitější součástí pitného režimu je obyčejná voda, případně neslazené čaje, nikoli ale černý.

Závěrem je potřeba si uvědomit, že dietu při cukrovce je nutné přizpůsobit individuálnímu zdravotnímu stavu. Neexistuje univerzální předpis, co jíst a kolik toho sníst. Finální jídelníček se tak vždy odvíjí od stavu cukrovky, léčby a nařízení lékařem.

1. Regulujte sacharidy

Nezbývá než souhlasit – že sacharidy jsou velmi důležitou živinou pro náš organismus. Nicméně, jejich příjem musí být u diabetika přizpůsoben jeho aktivitě a možnostem. Můžete si dopřát sacharidů více, pokud víte, že následuje pohybová aktivita. Naopak, méně, pokud budete po konzumaci relaxovat u hudby či knihy.

Ráno rozhodně s ohledem na horší toleranci sacharidů u diabetikůje vhodné cukry výrazně u snídaně omezit. Stejně tak je potřeba v průběhu dne dbát na to, že minimální denní příjem sacharidů se pohybuje nad hodnotou 130 g na den. Toto množství sacharidů je třeba například pro zajištění normální funkce mozku.

2. Myslete na příjem bílkovin

Pro diabetika je zásadní, aby se vyvaroval nadbytečnému příjmu bílkovin. Optimální příjem bílkovin je 0,7 až 1,0 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Vhodným zdrojem je mléčná bílkovina kasein (tvaroh a výrobky z tvarohu). Důvodem je skutečnost, že vyšší dávka bílkovin zatěžuje játra či ledviny.

3. Ovoce a zelenina pomáhají

Zelenina a ovoce s menším obsahem cukru jsou základem jídelníčku všech diabetiků. Zejména ovoce je vhodné na svačinu, naopak, zeleninu si můžeme dopřát v průběhu celého dne.

Zelenina by měla být co nejčastěji konzumována jako příloha k hlavním jídlům. Doporučujeme zejména košťálovou zeleninu.

4. Dodržování pitného režimu

Neslazené nápoje, minerální vody, čaje či obyčejná voda s citronem – základ pitného režimu diabetika. Naopak, zkuste zapomenout na med či oblíbený třtinový cukr. Stejně tak – fruktóza v džusech a limonádách je rizikem – i když jsou v malém množství, dokáží velmi rychle ovlivnit glykemický index.

Příklad jídelníčku při cukrovce

Lámete si hlavu, jak si napomoci vhodnou stravou při cukrovce? Zkuste tento vzorový jídelníček, který vám pomůže udržet hladinu cukru v krvi. Nicméně – je nutné si uvědomit, že při léčbě diabetu je nutné stravovací návyky a jídelníček konzultovat s lékařem.

Vzorový jídelníček

Snídaně: domácí müsli neslazené s bílým jogurtem, nesladké ovoce (zelené jablko, grep)

Svačina: celozrnné pečivo, nízkotučný sýr, okurka a rajče

Oběd: bílé netučné maso (kuřecí, krůtí), čočka, bílky

Svačina: tvaroh, kakao, máslo

Večeře: rybí filet, vařený zeleninový mix (mrkev, hrášek, brokolice)

Zdravý pohyb při cukrovce

Stejně jako strava – pro diabetiky je důležitý i pohyb. Ideální je svižná chůze, jóga nebo jednoduchá dechová cvičení. Stejně tak je důležité mít vhodnou obuv, mnohým pomáhají i trekové hůlky.

Velkou výhodou je i skutečnost, že můžete zdravě shazovat přebytečná kila, stejně tak posilovat svaly.

Co nejíst při cukrovce, aneb nevhodé potraviny u diabetes mellitus - 224608 - Co nejíst při cukrovce, aneb čemu se vyhnout

Co nejíst při cukrovce, aneb čemu se vyhnout

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information