Vyzkoušejte přírodní péči o pleť suchou i citlivou. ✅ Seznamte se, co citlivou pleť způsobuje, jak se projevuje a jak o ni pečovat. A zkuste osvědčené recepty na přírodní produkty. Nebudete litovat.
Suchá a citlivá pleť potřebuje s trochou nadsázky královskou péči. Velmi snadno u těchto typů dojde k podráždění, popraskání nebo zarudnutí pleti. Věřte mi, ani ta nejkvalitnější kosmetika nemusí být v tomto případě to pravé ořechové, protože místo zklidňujícího účinku může pleť spíše podráždit. Naštěstí existuje varianta jménem přírodní kosmetika!
Ta je ideální právě v době, kdy selhává tradiční přístup. Sepsali jsme pro vás pár tipů a přístupů, jak napomoci vaší suché či citlivé pleti.
Čištění suché pleti - ideálně 2x denně (ráno a večer). Zkuste přírodní oleje, ty tolik pokožku nevysuší a naopak, vyživí.
Správný výběr kosmetiky - mastnější krémy používejte na noc, na den zvolte spíše lehčí hydratační.
Peeling - peeling odumřelé buňky odstraní a vznikne prostor pro nové, ty zdravé. V případě suché pleti volte peeling 2 – 3 x za měsíc maximálně.
Pitný režim - pokožku musíte hydratovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. Myslete na to, zejména, pokud máte suchou pleť.
Mimo základní pravidla zmíněná výše, zkuste při péči o citlivou pleť využít tradiční bylinky. Mezi nejpoužívanější bylinky pro citlivou pokožku, kterou i já doporučuji, patří měsíček lékařský. Víte, že se používá často i pro dětskou a miminkovskou pokožku. Právě měsíček doporučovaly už naše babičky, v péči o pokožku miminek a batolat.
Ze zahraničních tipů zkuste zvážit bambucké máslo – to pokožku krásně promastí a zajistí ochrannou vrstvu. V neposlední řadě, se bambucké máslo používá při snaze o regeneraci pleti.
Z rostlinných olejů je pak pro citlivou pokožku vhodný například mandlový, jojobový, pupalkový, avokádový nebo arganový.
Současně pak, při snaze zvolit vhodnou kosmetiku na suchou a citlivou pleť, vybírejte tu, která je označená jako bez parfemace a bez barviv. Nezapomínejte ani na INCI složení – vyhněte se alespoň éterickým olejům a myslete i na seznam škodlivých látek. Základní pravidlo zní – čím méně složek, tím lépe. Vyplatí se to, vaše pokožka vám bude vděčná!
Extrémně citlivá pleť se projevuje zpravidla lokalizovaným zarudnutím, otoky či se nadměrně pleť olupuje. V takovém případě je často pokožka náchylná k ekzémům.
Ten, kdo trpí citlivou pletí, se často setkává s nepříjemným pálením pleti, svěděním a zvýšeným napětí pokožky.
Jednoznačně parfémovaná kosmetika spolu s kosmetikou, která obsahuje alkohol. Také vás trápí po použití některých pleťových vod zarudnutí nebo svědění pokožky?
Pak věřte, že jde o alergickou reakci vaší pleti na chemické látky v pleťovém toniku. Tudy cesta nepovede. Nejvhodnější péči pro citlivou pleť je přírodní kosmetika s minimálním obsahem chemických látek – vyhnete se tak podráždění a zarudnutí pokožky.
Stejně tak to ocení i suchá pokožka, která vyžaduje maximální hydrataci a nesnese kompromis. V tomto případě jí nejvíce škodí alkohol či produkty na vodní bázi. Světe div se, i voda vysušuje.
Jak jistě víte, suchá pleť nemá dostatečnou elasticitu. Proto potřebuje pravidelnou hydrataci a používání mastných krémů, jinak si koledujete o drobné prasklinky a vznik vrásek. Zapomeňte na kosmetiku s obsahem alkoholu, ta ještě více pleť vysuší.
Podobně jako citlivá pleť i suchá pleť ocení přírodní kosmetiku, která ji bude dostatečně hydratovat, hojit drobné prasklinky a vyhlazovat případné vrásky.
O tom, jaké přírodní oleje zvolit v případě vrásek, jsme sepsali speciální článek na téma oleje a vrásky.
Všelék jménem měsíček lékařský se ideálně hodí pro suchou i citlivou pleť. Pokožce dodá potřebnou hydrataci a zároveň zklidní podráždění pokožky. Měsíček by neměl ve vaší pleťové kosmetice rozhodně chybět!
Vhodná je také růže. Pokud hledáte pleťovou kosmetiku, která zaručeně zklidní podrážděnou pleť a odstraní nepříjemné svědění, sáhněte po růžové vodě. Skvělou péči dodá pokožce i esenciální růžový olej.
Speciálně pro suchou pleť je ideální kontryhel. Hydratuje pokožku, zklidňuje, zmírňuje svědění, regeneruje a hojí pleť. Co víc si může suchá pleť přát?
A na závěr uveďme jasmínový květ. Ten ocení suchá i citlivá pokožka. Jasmín dodá pleti hydrataci, zklidní podráždění, odstraní zarudnutí pleti a také má schopnost vyhlazovat pleť – výborná prevence před vznikem vrásek.
Co takhle si vyrobit růžovou pleťovou vodu? Je vhodná pro suchou i citlivou pleť.
Budete potřebovat jen 2-3 hrsti okvětních lístků růží (klidně i šípkové) a láhev kvalitního červeného nebo bílého vína. Lístky nakrájíte na jemno, vložíte do uzavíratelné sklenice a zalijete vínem.
Směs necháte týden odstát. Po týdnu výluh přecedíte, nalijete opět do uzavíratelné sklenince a dáte do chladu. Samotný výluh musíte před jeho použitím naředit v poměru 1 díl výluhu + 10 dílů destilované vody. Až takto připraveným tonikem můžete očistit pleť.
Věřte mi, není to nic složitého. Ptáte se, co bude tvořit základ krému? Odpověď zní: vepřové sádlo! Sádlo je úplně ideální, protože neobsahuje žádné chemické látky, výborně promastí pleť a dodá jí dokonce i potřebnou výživu! Hodí se pro suchou i citlivou pleť.
Na měsíčkovou mast potřebujete 2 vrchovaté polévkové lžíce sušeného květu měsíčku (nebo hrst čerstvých květů) a 250 g vepřového sádla. Sádlo rozehřejte, nasypte do něj bylinky, zamíchejte a nechte krátce projít varem. Směs nechte vychladnout a dejte ji na 1-2 dny do lednice. Potom směs znovu rozehřejte a přeceďte přes husté plátno.
Hotový měsíčkový krém skladujte v uzavřené nádobě v lednici.
Především u citlivé pleti je těžké najít pleťovou kosmetiku, která se bude k vaší pokožce chovat šetrně a nebude ji dráždit. Proto pokud takový výrobek objevíte, už jej neměňte! Mějte pevnou vůli a nezkoušejte žádné novinky. Citlivá pleť je velmi náchylná i na sebemenší změnu ve složení kosmetiky.
Stejně tak to platí u suché pleti - jestliže je pleť hydratovaná a cítíte se skvěle, zůstaňte u svého oblíbeného krému.
Péče o citlivou pleť přírodně