Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Nejčastější mýty o opalování! Znáte je?

Mýtů o opalování panuje mnoho! Znáte některý? ✅ Ukážeme vám, jak se správně chránit při opalování. A na tyto mýty o opalování zapomeňte! Vaše zdraví ocení váš přístup. Opalujte se zdravě a bez rizika.

Stín mě nespálí, aneb pojďte se seznámit s nejčastějšími mýty o opalování

Sluneční paprsky mohou být skutečně zdraví škodlivé, dobře se před nimi chraňte. To je základní pravidlo v péči o pokožku v době, kdy se slunce opírá o naši pokožku.

Rozhodně jste je již slyšeli, že byste se před slunečními paprky měli chránit. Ovšem, pozor i na mýty, stále dokola opakované nepravdy a také polopravdy, které vás mohou bezprostředně ohrozit na vašem zdraví. Případně vám znepříjemnit vaší dovolenou.

Než si tedy rozložíte své lehátko či si lehnete na ručník na pláži, ujistěte se, jak to s podobnými tvrzeními ve skutečnosti je.

1. Ve stínu se nelze spálit

Tak toto je jednoznačně omyl. Pokud si myslíte, že se tím, že se schováte pod strom či slunečník, vyhnete slunečním paprskům, tak se mýlíte. I ve stínu na vás totiž může dopadat UV záření, které se odrazí například od betonu, vody či písku a může vám způsobit velmi bolestivé a také nebezpečné zarudnutí vaší kůže a to tak, jako na samotném přímém slunci. I ve stínu je tak rozhodně nutné se mazat opalovacími krémy.

 

Ve skutečnosti, dle řady výzkumů, mraky pohltí zhruba 90% slunečního záření. Je dobré proto použít krém s nižším SPF faktorem, pro alespoň nějakou ochranu. Já doporučím SPF 6 - 10. Rozhodně nemusíte mít vysoký faktor, ale ochrana pokožky, i v době, kdy je zataženo, je na místě.

2. Pod vodou či za oknem se nelze spálit

Další tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Spálená kůže vás může překvapit i tehdy, když například vylezete z bazénu či moře, a to i přesto, že vám po celou dobu nad hladinou byla vidět pouze vaše hlava.

Voda totiž umí propustit až neuvěřitelných 50 % slunečních paprsků.

3. Záda si stačí potřít pouze vodou

Tak schválně, kolikrát jste již slyšeli podobnou hlášku ve vašem okolí na pláži v Chorvatsku? Někteří lidé se mylně domnívají, že při pobytu ve vodě pouze stačí, když si budou potírat záda vodou, a tak že uniknou spáleninám.

Toto je naprostý nesmysl. Voda vás totiž nikdy nemůže před sluncem ochránit dostatečně, a kromě toho během chvilky stejně uschne. Naopak, s domněnkou ochrany se raději vystavíme slunečnímu svitu, což může mít na naši pleť neblahé následky.

4. Voděodolný krém se nikdy nemůže smýt

Fakt, že používáte voděodolný krém ještě neznamená, že ho stačí aplikovat jen jednou. Voděodolný krém na vašem těle totiž vydrží i při delším pobytu ve vodě, ovšem v momentě, kdy vylezete ven, je vhodné si nanést další vrstvu.

S každým dalším koupáním se také množství opalovacího krému na vašem těle snižuje. Znovu je tak vhodné se namazat také po sprše či v případě, kdy se kvůli velkému horku silně potíte.

Zpravidla se uvádí, že voděodolné krémy při opalování vydrží maximálně 80 minut. A tím myslíme maximálně tak, že ještě zvládnou odstínit UV záření. Nicméně, myslete na to, kdkyž si vybíráte vhodný prostředek na opalování.

5. Při opalování stačí olivový olej

Mnoho lidí je přesvědčeno, že je olivový olej tím nejlepším, čím se mohou v parném létě namazat namísto opalovacího krému.

Olivový olej je však vhodný jen pro ty, kteří mají fototyp č. 4 a i přesto ho není vhodné používat například u moře, protože jeho ochranný faktor je v tento okamžik na hodnotě číslo 7,5.

Pokožce ovšem rozhodně prospívá a také ji vyživuje, tudíž po opalování se jím určitě můžete namazat. Na místo poopalovacích mlék či předražených krémů.

6. V poledne pryč ze slunce

Toto je mýtus pouze z části. V poledne se totiž pobyt na slunci skutečně nedoporučuje, ovšem pokud se určitě chcete vyhnout riziku rakoviny kůže, sluníčku se zhruba od jedenácti do tří odpoledne, raději vyhýbejte.

Ideální je vyrazit a využít tento čas k pobytu v místní taverně či pod střechou s dobrým letním nápojem.

Uvidíte, že dovolenka dostane hned jiný rozměr.

7. Opalovací krémy tlumí tvorbu vitamínu D

Naše tělo, aby produkovalo vitamín D, vyžaduje určitě množství slunečního svitu, který dopadá na naši pokožku. Současně, vitamín D je nezbytný pro náš organismus. Nemusíme se ale přímo opalovat, aby docházelo k jeho tvorbě. Ve výsledku stačí krátký pobyt na slunci - přibližně 10 - 15 minut.

V létě se proto rozhodně nemusíte trápit nedostatkem vitamínu D, protože i při použití přípravků s vysokým ochranným faktorem dostatečné množství slunečního záření pro jeho tvorbu určitě vstřebáte.

A když už jsme u těch vitamínů a minerálů, nezapomínejte na Beta karoten! Nasaďte už v zimě, ať nejste překvapení, až přijde léto.

8. Opalování je rozhodně zdravé

Sluneční svit je rozhodně zdraví prospěšný, skutečně ho totiž potřebujeme zejména kvůli vitaminu D. Stačí nám ovšem pouhých 15 minut každý den k tomu, abychom ho doplnili v potřebné výši.

Tudíž zdali se na slunci opékáme zhruba čtyři hodiny a omlouváme tento pobyt tím, že slunce naše tělo potřebuje, je to holý nesmysl.

9. Opalování v solárku je bezpečnejší

Jak již věda dokázala, slunce vyzařuje několik druhů záření - mezi nimi také ultrafialové záření (UVA a UVB). A zde narážíme na mýtus, kdy je zažitý mýtus, který staví na tom, že opalovací lampy solaria nevyzařují UVB paprsky.

  • UVB paprsky můžou za spálení pokožky a současně zvyšují riziko nejvážnějšího druhu rakoviny kůže - maligního melanomu
  • UVA paprsky nezpůsobují zčervenání pokožky, ale pronikají do hlubokých vrstev kůže, urychlují její stárnutí (vznik vrásek, “stařeckých skvrn” apod.) a zvyšují riziko rakoviny

Při opalování na slunci nám sama kůže zčervenáním sdělí, že je něco špatně. Bohužel, právě chybějící UVB záření v soláriu tak neučiní, tudíž dochází k poškození pokožky potajmu. O to horší je poté zjištění potíží, aniž bychom se vystavili slunečnímu svitu.

10. Opalovací krémy škodí víc, než sluneční záření

A ten nejhorší mýtus na závěr. Někteří lidé stále věří, že opalovací krémy a chemie v nich obsažená, je natolik nebezpečná, že je lepší se jim vyhnout úplně. Ano, chemii nepodporujeme, ale pokud vsadíte na přírodní opalovací krémy, je to cesta.

Syntetické látky, které mohou způsobovat podráždění kůže, zhoršovat projevy akné či ekzémů proto při výběru eliminujte. Chemické UV filtry navíc pronikají dovnitř těla a dostávají se až do krevního oběhu, kde mohou způsobovat řadu problémů.

UV záření je však vaším nepřítelem, před kterým byste měli pokožku chránit. Za každou cenu. V současné době už naštěstí bez problému pořídíte přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. A ty já osobně více než doporučuji.

A když už vás sluníčko spálí, sáhněte po Aloe vera spreji "První pomoci". Nebudete litovat a vaše pokožka to ocení.


Nejčastější mýty o opalování! Znáte je? - 224387 - Mýty a fakta kolem opalování

Mýty a fakta kolem opalování

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information