Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Jak se vyznat ve složení kosmetiky? Zaměřte se na....

Poradíme vám, na které škodlivé látky se zaměřit ve složení kosmetiky. ✅ Při výběru se zaměřte na ty, které škodí zdraví! Vyznejte se ve složení kosmetiky, kterou doma mít rozhodně nechcete.

Jak číst složení kosmetiky a čemu se vyhnout?

V Česku bohužel neexistuje legislativa (k datu 15. 2. 2020), která by stanovila, jaké parametry by měla obecně kosmetika splňovat a které látky nejsou vhodné k použití. O to pečlivěji musíte číst etikety produktů, které kupujete. I proto jsme pro vás sepsali přehledný návod, jak se v jednotlivých segmentech kosmetiky orientovat a čemu se vyhnout.

Nebudeme si nic nalhávat, látky v kosmetice jsou pro běžného uživatele stále „španělskou vesnicí“, kdy mnohé názvy už svým vyzněním vyvolávají strach. Avšak, jak rozpoznat kvalitu a kvantitu? Na etiketě se může objevit až 20 tisíc různých forem látek, které ne vždy prospívají naší pleti či tělu.

Mýdla, krémy, šampony – zde všude je nutné dát si dobrý pozor. Doporučujeme se v problematice složení a látek, kterým se vyhnout, aspoň částečně orientovat. Jedině tak zvládnete z tisíců složek vyfiltrovat ty, které si na pleť či tělo opravdu dát nechcete.

Ať chcete, nebo ne, kvalitu vašeho života zkrátka do velké míry ovlivňuje i kvalita kosmetických produktů, které běžně používáme.

Vyznejte se ve složení...

Rozhodně nechceme, abyste v hlavě nosili tisíce dat a údajů. Poradíme vám, kde hledat a na co se při výběru zaměřit. Ukážeme si, jak odhalit finty obchodníků a čemu se při obhlídce složení věnovat.

Sestavili jsme proto pro vás obsáhlý přehled těch látek, jenž mohou být často obsaženy v krémech, šamponech, make-upu či vaší oblíbené rtěnce.

Rozhodně jej neberte jako komplexní přehled, ale pokusili jsme se pro vás sepsat všechny látky, s kterými jsme se již mohli setkat a které jsou ke zvážení. Zda je chceme na sebe patlat a tím ohrožovat své tělo, své zdraví.

Proč se věnovat složení?

Možná mi nebudete věřit, ale naše tělo je ve skutečnosti houbou, která do sebe dokáže absorbovat širokou škálu látek. Dle některých průzkumů až 70 % látek, které přijdou do kontaktu, prý zvládne nasát. V řadě případů to není žádoucí. Mohou se dostavit alergie, poruchy imunity či rakovina. A věřte mi, nesnažíme se vás postrašit. Zmiňujeme to zejména z toho důvodu, že již řada odborných studií potvrzuje naše slova.

Ovšem, jedná se o řízené pokusy a skutečné dopady nikdo nezná. Nejsou doložené žádné studie, které by dlouhodobě řešili dopad „chemie“, s kterou se každý den setkáváme, na naše tělo. A jak jsme již zmínili, legislativa našlapuje v tomto směru po špičkách.

Jsme pokusnými králiky?

Nebudete mi to možná věřit, ale v tomto případě jsme to zpravidla my. Jen málokterá žena si vystačí s medem, přírodními oleji či vejcem nebo moukou. V dnešní době je to jinak.

Ostatně, zahleďte se do svého kosmetického koutku a zkuste spočítat, kolik látek obsahují dohromady vaše produkty. A dejte si na čas, uvidíte, že ani 10 minut asi stačit nebude.

Tak kolik látek jste napočítali? Pochlubte se...

Zkratka INCI

Nebojte, to ještě není ta „nejhorší“ složka. Naopak, je to obecné označení, kdy INCI je zkratkou slov „International Nomenclature of Cosmetic Ingredients“. Je to mezinárodní označení pro složení výrobků, které je nejčastěji vypsáno v angličtině nebo latině.

Ve všech případech je INCI povinné uvádět. Nicméně, i toto „složení“ má své mouchy. Dle legislativy, u látek o obsahu nižším než 1 % může výrobce uvádět toto seskupení bez povinnosti uvádět je dle obsahu. Takže logicky, na začátek dá dobré a zbytek složí na konec, kam se zpravidla nedostaneme.

Bohužel, ani složky parfum nebo aroma nerozklíčujeme – není povinnost uvádět, zda jsou přírodního či syntetického původu.

Ovšem, zpravidla již na základě našeho přehledu rozeznáte, kde nemá smysl číst dál. Představíme si ty látky, které doporučujeme sledovat.

Čemu se ve složení vyhnout?

Pokusíme se vypsat ty, které jsou nejčastěji zastoupeny, protože bychom zde asi nezvládli popsat všech 20 tisíc látek. Doufáme, že se na nás nezlobíte.

1. Konzervanty

Nebojte se, ne všechny jsou nevhodné a naopak, ne vždy je jejich přítomnost nežádoucí. Jejich úkolem je ochránit výrobek a zajistit jeho dlouhodobost vůči mikroorganismům a virům, které mohou narušit konzistentnost produktu. Zpravidla jsou mírného charakteru, ale není tomu tak vždy!

a) Parabeny

Ano, zcela jistě je znáte. Dle studií patří parabeny mezi 20 nejčastějších alergenů, které mají dopad na naše tělo. Zpravidla jsou to látky s koncovkou phenyl-, methyl-, otyl-, butyl-paraben apod.

Jakmile na ně narazíte, vyhněte se jim prosím obloukem. Nestojí to za to!

b) Triclosan

Vyloženě toxický kousek. Svým složením narušuje funkce kůže. Bohužel, při testování na zvířatech se zjistilo, že poškozuje játra, ledviny a vyvolává rakovinu. Často je součástí zubních past, antiperspirantů a některých líčidel.

c) Formaldehyd

Zdá se vám, že jste tuto látku viděli v domácích potřebách jako stavební chemie? Formaldehyd má toxické a alergenní účinky, poškozuje buňky a opět, vyhněte se mu obloukem v jakékoliv podobě!

d) BHA (Butylated Hydroxyanisole) a BHT (Butylated Hydroxytoluene)

Častá součást kosmetiky, kde je přítomen olej nebo tuk. Obě látky totiž umí bránit žluknutí. Díky tomu je často obsažena v dekorativní kosmetice. Nicméně, svým působením ovlivňuje plodnost a dle výzkumů způsobuje rakovinu žaludku.

e) Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Methenamine a Quaternium-15

Tyto komplexní konzervanty uvolňují do těla karcinogenní formaldehyd, jenž má mimo jiné dopad na alergie. Způsobuje mutagenní působení v organismu. Zdá se vám to děsivé? Pak se i těmto látkám vyhněte!

A závěrem, vyhněte se čemukoliv, co má v sobě předponu „chloro- / jodo- či bromo-“! Věřím, že vaše tělo to ocení.

2. Aktivní látky - tenzidy

Tyto látky usnadňují rozpouštění a odstraňování nečistot. I díky této schopnosti jsou tolik oblíbené. Díky tomu se s nimi setkáme v průmyslové chemii, mýdlech, šamponech a hlavně – ve sprchových gelech.

Ty syntetické jsou vyrobeny z ropy – zplyňování uhlí či zemního plynu. A to zní děsivě, co myslíte? My si představíme ty, jež mohou škodit. Naopak, ač tenzid, tak Sodium Coco Sulfate není něco, čemu zavřete dveře. Jedná se o nezávadnou látku, ač název moc přírodně nezní.

a) DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine)

Podporují vznik emulzí, avšak kvůli svému složení látek vyvolávají záněty, hromadí se v těle a v kombinaci s dalšími látkami jsou karcinogenní. Bez nich by se vodní a olejová fáze oddělily.

b) SLS / SLES

Sulfáty, které jsou běžnou součástí pěn do koupele či sprchových gelů. Zajděte se podívat do koupelny, určitě je tam najdete. Ano, odmastí pokožku, avšak jsou silně dráždivé a vysušují pokožku.

c) PEG a PPG

Na obalech je najdete pod označením PEG-4, PEG-100 Stearate anebo s příponou -eth (Laureth-4, Ceteareth 33, apod.). Výčet by se nám sem asi nevydal, nicméně ty nejvýznamnější zkratky jsme uvedli. Pozor na ně…

Abychom vás však jen nestrašili, pokud na obalu najdete ve složení Sodium Coco Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside nebo Capryl Glucoside, nelekejte se. Nejsou to záškodníci, ale cukrové tenzidy, jež jsou vyrobeny z rostlinných složek a sacharidů.

3. Silikony

Silikony bývají velmi levné, nalezneme je proto hlavně v méně kvalitní kosmetice. Tyto sloučeniny křemíku se označují příponami – silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxane apod. Jejich koloběh je neúprosný. Od nás do vody, oceánů a zpět do těla na talíři.

4. Soli hliníku

Znáte je určitě z deodorantů. Mezi nejškodlivější patří: Aluminum Chlorohydrate, Aluminum chlorid, Aluminum sesquichlorohydrate nebo Aluminum Starch Octenylsuccinate. Schválně, kdopak je má doma?

Bezpečné soli hliníku taktéž existují, nelámejte nad nimi hůl. Jmenujme třeba Potassium alum či Aluminum hydroxid. Těch se nebojte, ač přírodně opravdu nezní.

5. Minerální oleje a parafíny

Honosné až přírodní, co myslíte? Ovšem opak je pravdou, jedná se o zbytky z procesu výroby ropy. Jsou levné, snadno dostupné. Co víc si může výrobce přát.

Pro nás to však znamená neprostupný film na těle, jež zabraňuje dýchání pokožky. A jak je poznat? Nesou název jako např. Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina či Mineral Oil.

6. EDTA a její soli

S touto látkou se setkáte spíše v čisticích prostředcích. Avšak pozor, najdeme je i v mýdlech nebo šamponech. Škodí i naší přírodě, myslete na to při výběru kosmetiky a prostředků do domácnosti.

Zaměřte se zejména na disodium EDTA, trisodium EDTA a tetrasodium EDTA. Ty jsou snad ty nejhorší!

7. Mikroplasty

Nezdá se to, ale strašák posledních let je již i v kosmetických produktech. A to záměrně! Dokáží totiž efektivně odstranit odumřelé buňky. Proto jsou součástí peelingů či micelárních vod. Naštěstí, v některých zemích již odhalili hrozbu a zcela je zakázali.

Nejčastěji jsou v INCI označovány jako polyethylen (polyethylene – PE), polypropylen (polypropylene – PP), polyethylentereftalát (polyethylene terephthalate – PET), polymethylmethakrylát (polymethyl methacrylate – PMMA) nebo polytetrafluorethylen (polytetrafluoroethylene – PTFE).

Jak se vyznat ve složení kosmetiky? Zaměřte se na.... - 222966 - Jak se vyznat ve složení kosmetiky?

Jak se vyznat ve složení kosmetiky?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information