Víte, jaký opalovací krém je pro vás nejvhodnější? ✅ Vyberte ten, který vás 100% ochrání před škodlivými ultrafialovými paprsky❗ Rádi vám poradíme s výběrem. Vyzbrojte se proti slunečním paprskům opalovacím krémem ještě dnes.
Léto je tu, slunce pálí o sto šest, letní dovolené vybrané, čas odjezdů se kvapem blíží. A nevypatá to, že by letos slunce bylo schvoáno pod mrakem (a věřte mi, i tak opaluje). Většina z nás má namířeno k moři, někdo vyrazí na aktivní dovolenou do hor. Ať tak či tak, hlavně nezapomeňte do zavazadel přibalit nejdůležitějšího prázdninového avengera – opalovací krém.
Nevíte, jak vybrat ten správný? Tápete nad ochranným faktorem a zkratkami na opalovacích krémech? Nevadí. Máme pro vás pár tipů, jak si vybrat ten nejlepší opalovací krém! Vaše pleť se vám 100% odvděčí.
Někdo se na sluníčku spálí za 10 minut, jiný tam může být i 2 hodiny a je jen krásně opálený. Může za to fototyp vaší pokožky. Vyjadřuje, jak pokožka reaguje na sluneční záření. Rozlišujeme celkem 6 fototypů:
1. Fototyp I – velmi světlá pleť posetá pihami, rusé vlasy, při pobytu na slunci se pokožka pravidelně spálí
2. Fototyp II - bledá pleť, pihy, světlé vlasy, pokožka se opálí do červena a snadno se spálí
3. Fototyp III – světle hnědá pleť, hnědé nebo i tmavé vlasy, dobře se opaluje a málokdy spálí
4. Fototyp IV – tmavá pleť, k tomu tmavé vlasy, pokožka se téměř nikdy nespálí
5. Fototyp V – velmi tmavá pokožka, tmavé až černé vlasy, tento typ se nikdy nespálí
6. Fototyp VI – nejtmavší pokožka, nikdy se nespálí
Už víte, jaký jste fototyp? V tom případě můžeme přejít k další otázce – jaký ochranný faktor vybrat?
Ochranný faktor vyjadřuje schopnost opalovacích přípravků blokovat UV záření, přesněji řečeno UV-B záření. Díky UV-B záření se opalujeme, mnohdy i spálíme, stojí za vznikem alergických reakcí a může způsobit i karcinom kůže. Zkratku UV-B najdete téměř na každém přípravku na opalování. Ovšem někdy na obalu narazíte i na zkratku UV-A.
UV-A záření proniká na planetu celoročně, ale není tak škodlivé. Je viníkem takových vad na kráse jako vrásky, stařecké skvrny a způsobuje také strnutí kůže. Ideální je chránit se před oběma typy záření. Takže pokud to půjde, vybírejte širokospektrální opalovací přípravky.
Ochranný faktor vyjadřuje, kolikrát déle se můžete zdržet na slunci ve vztahu k tomu, za jak dlouho by se vaše pokožka bez opalovacího krému spálila. Ochranný faktor vybírejte podle vašeho fototypu a místa dovolené. K dostání jsou opalovací krémy s faktorem 2 – 60. Do tropických nebo subtropických destinací vybírejte vždy opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50. Totéž platí i pro vysokohorskou turistiku, tam je sluníčko také velmi ostré.
Možná se to nezdá, avšak mnoho krémů obsahuje zcela nesmyslnné citace či slovní spojení, která nejsou nijak definována a proto je jejich využití čistě na zvůli výrobce.
Některá tvrzení na obalech výrobků zvyšují důvěru spotřebitelů v daný produkt, přitom jsou zbytečná nebo dokonce zavádějící. Nyní si představíme, které to mohou být.
1. Hypoalergenní - poukazuje na sníženou přítomnost alergenů ve složení, avšak ve skutečnosti je obtížné určit, která složka vyvolá negativní reakce pokožky (pálení, individuální), jelikož každý jedinec reaguje individuálně.
2. Dermatologicky testováno - ne až tak zavádějí, jelikož musí být každý kosmetický přípravek dermatologicky testován v rámci ověření zdravotní bezpečnosti výrobku. Jedná se opět pouze o reklamní trik.
3. Netestováno na zvířatech - pokud vše funguje, jak má, pak žádná z firem, která se věnuje výrobě kosmetiky, by neměla své produkty testovat na zvířatech. Opět, další tvrzení, které se stalo pouze reklamním trikem.
Dnes už si můžete dokonce vybrat i typ ochranného UV-faktoru. Na výběr máte ze dvou variant:
Minerální (fyzikální) filtr – když se v minulosti vyráběly opalovací krémy, každý měl minerální filtr, jiná varianta tehdy ještě neexistovala. Minerální filtr se nevstřebává do pokožky, jen se na ni „přilepí“ a odráží UV- záření. Působí hned po nanesení. Opalovací krémy s minerálním filtrem se hůře roztírají, jsou hutnější, dražší, zanechají na pokožce bílou stopu a jsou také voděodolné. I do těchto filtrů ale už pronikla moderní věda a pro snadnější roztíratelnost do nich výrobci začali přidávat nanočástice – ale ještě nikdo nezjistil, jaký vliv mají na lidské tělo.
Chemický filtr – moderní UV-filtr. Opalovací přípravky s chemickým filtrem jsou velmi dobře roztíratelné, vstřebávají se do pokožky, kde odráží UV záření. Začínají působit až po 30 minutách, tak na to před pobytem na sluníčku myslete. Poměrně velkou nevýhodou bývají alergické reakce a narušení hormonální rovnováhy (především u mužů – kvůli obsahu estrogenů).
Jaký je v tom rozdíl? Snad jen v roztíratelnosti. A možná v ceně. Nejprodávanější jsou opalovací krémy. Oproti ostatním mají hutnější strukturu, proto lépe drží na pokožce. Než je pořádně rozetřete, zabere to trochu času.
Opalovací sprej vám podstatně urychlí celou natírací proceduru. Podobně je na tom i mléko – výborně se roztírá, protože má tekutější strukturu než opalovací krém.
Dětem kupte jiný krém, než kupujete sobě. Dětské krémy neobsahují parfémy, které mohou vyvolat alergickou reakci. Na každém opalovacím přípravku pro děti najdete i věkové omezení – to respektujte. Kojenci, batolata a menší děti by vždy měly mít krém s ochranným faktorem 50+. Nezapomínejte ani na to, že děti do 3 let by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření. Samozřejmostí u dětí je i pokrývka hlavy. Abyste předešli spálené kůži u svých ratolestí, nechoďte s nimi ven mezi 11 – 15 hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Tímto doporučením se řiďte i vy.
Nevýhodou je nízká trvanlivost a těžko ověřitelný UV-filtr. Ochranné účinky proti UV- záření má například olivový, kokosový nebo mandlový olej (hodnota SPF je v rozmezí 2-8).
Ale i v této kategorii se najdou výjimky. Když toužíte po přírodním opalovacím přípravku, pořiďte si olej z mrkvových semínek (SPF 38-40), olej z obilných klíčků (SPF 20), arganový olej (SPF 30) nebo olej z malinových semínek (SPF v rozmezí 28-50).
Připravte svou pokožku na opalování – před odjezdem na dovolenou užívejte betakarotén
Při prvním delším pobytu na slunci po dlouhé zimě sáhněte po opalovacích krémech s vyšším faktorem, i když máte tmavší pokožku
Na obličej si kupte opalovací krém k tomu určený. Na rty doporučujeme balzám s UV-filtrem
Mezi 11 – 15 hodinou odpočívejte, slunce je v této době nejintenzivnější
Pravidelně nanášejte krém na opalování – žádný vás nevydrží chránit celý den.
Po koupání naneste krém znovu – při koupání vás ochrání, ale vodou a osušením krém setřete
Uchovávejte opalovací krém v temnu a chladu
Prošlé krémy na opalování nepoužívejte, nemají už takovou účinnost. Informace o datu spotřeby je vždy uvedena na obalu.
Nezapomeňte na dovolenou přibalit i kosmetiku na péči o pokožku po opalování – zásobte se výrobky s obsahem aloe very a panthenolem. Nezapomeňte ani na hydratační krémy.
Jak vybrat opalovací krém?