version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

5 tipů, jak chránit namáhané klouby. 100% ověřeno!

Jak chránit klouby během zátěže? ✔️ Pokud nechcete, aby vás trápily problémy s klouby, máme pro vás 5 tipů❗ Inspirujte se a společně s námi udělejte maximum pro své klouby. Vsaďte na prevenci a vaše tělo se vám odvděčí. Dlouhá léta vaše pohybové ústrojí bude šlapat na 100%.

Jak ochránit své klouby po dlouhá léta?

Šťastný to člověk, který se během života nesetká s bolestí kloubů. Většina z nás takové štěstí nemá a naše klouby o sobě občas dají vědět. Někdy krátce, někdy však na celý zbytek svého života. Své klouby proto musíme chránit, prevence v tomto případě sehrává klíčovou roli.

Klouby vás většinou nezačnou bolet, pokud jste předtím neutrpěli nějaké zranění, nebo pokud tam není nějaký jiný zdravotní problém v podobě zánětu. A ne, není to proto, že jste se začali hýbat. Opak je pravdou, právě nedostatek pohybu stojí za většinou budoucích problémů s klouby. Věřte mi, pokud se člověk pravidelně hýbe, neutrpěl nějaké zranění při sportu či v práci a nemá vrozené (generativní) zdravotní problémy, pak není důvod, aby měl z jejich bolesti obavy, aby ho klouby vůbec bolely. Nicméně, jak jsem již zmínil, prevence je základ budoucího štěstí a radosti z pohybu.

Nejčastější příčiny bolesti kloubů

A tak si to ještě jednou shrneme, než se pustíme do tipů na jejich ochranu. Na vzniku bolesti kloubů se kromě artrózy mohou podílet i další faktory:

  • Přetěžování kloubů jednostrannou činností
  • Nadváha
  • Nevhodná životospráva vč. stravy
  • Dna
  • Genetické faktory (zděděné)

Proto vám přinášíme osvědčené tipy, jak klouby chránit. Začněte ještě dnes!

Jak předcházet potížím s klouby?

  • Sportujte pestře

Při sportu se zaměřte na vícestranný pohyb - zaměřte se na chůzi, plavání, jízdu na kole či běh.

  • Rozcvičte se před sportováním

Abyste předcházeli úrazům - je vhodné se před sportovním výkonem vždy rozcvičit. I díky tomu můžete předcházet poranění či natažení svalstva.

  • Zbavte se stresu

Stejně jako při zdravotních obtížích, i v případě kloubů a jejich ochrany je žádoucí, abyste byli při sportu či pohybu uvolnění. Pomohou vám masáže, esenciální oleje a občasný relax.

  • Hlídejte si váhu

Jak jistě víte - čím vyšší váha a méně prevence - vaše klouby trpí. Každé kilo navíc vašim kloubům škodí.  A pokud se zaměříte na zdravou stravu, pravidelný pohyb - podpoříte svůj organismus komplexně.

1. Sportujte s mírou

Pohyb je pro klouby prospěšný, ale když se to přežene, klouby trpí. Nejvíce kloubům škodí jednostranný pohyb, při kterém dochází k prudkým nárazům chodidla -  squash, tenis, fotbal, basketbal nebo volejbal. A samozřejmě i nesprávně prováděný pohyb při běhu. Na to se často zapomíná, ale svižná chůze je ke kloubům mnohem přívětivější.

Ve světě fitness stojí za bolavými klouby špatná technika cvičení. Velká zátěž, mnohonásobně překračující vaše limity, není pro klouby to pravé ořechové. Nikdy také necvičte přes bolest! Je to varování vašich kloubů, které byste měli vyslyšet. I s menší zátěží a jinými druhy cvičení můžete nabrat na síle.

Při bolesti kloubů je dobré zajít za fyzioterapeutem, který vám pomůže jak s aktuálními obtížemi, tak poradí ty správné cviky a techniku. Rozhodně však neřešte bolesti kloubů tím, že je necháte „zrezivět“, že se přestanete hýbat.

A co se týče sportu, mimo tradiční sporty nezapomeňte před cvičením na pořádné protažení. Díky tomu můžeme předcházet natažení, zranění či oslabení hybnosti. Zkuste třeba tyto úžasné cviky, s kterými si pořádně klouby protáhnete.

2. Zkuste kvalitní doplňky stravy

Zejména pokud se věnujete sportu od mládí a pravidelně, měla by pro vás být takováto preventivní péče o klouby samozřejmostí.

Vždy vybírejte kloubní výživy určené sportovcům. Nemusí být až tak známé, ale účinné jsou dostatečně.

Jaké látky by měly doplňky obsahovat?

  • Chondroitin – napomáhá pružnosti chrupavky
  • Methylsulfonylmethan – skvělý při poranění kloubů, má protizánětlivý účinek· 
  • Lukosamin – poskytuje chrupavce pružnost, zabraňuje jejímu ubývání (zejména při artróze). Zároveň je účinným analgetikem s protizánětlivým účinkem. Jedinou „chybičkou“ je efekt – ten se projeví až za 2-3 měsíce.

Ostatně, užíváte již nějakou kvalitní kloubní výživu? Pokud ne, věřte mi, je nejvyšší čas začít.

3. Zdravá strava - základ všeho

Ptáte se, co zařadit do svého jídelníčku, abyste pomohli svému pohybovému aparátu? Klouby prahnou po bílkovinách, želatině, rybách a zdravých tucích – zejména omega-3 mastných kyselinách. Omega-3 mastné kyseliny zlepšují stav chrupavek a působí protizánětlivě.

Některé "zaručené" studie tvrdí, že bychom měli zvýšit příjem potravin, které kolagen obsahují, jako je tlačenka, sulc nebo třeba huspenina. Pokud právě tyto pochoutky nepatří mezi vaše nejoblíbenější, nebojte, nutit vám je nebudeme. Opravdu nemusíte jíst tlačenku každý den či se přemáhat a ládovat se sulcem.

Podobným případem jsou gumoví medvídci. Ti se sice také vyrábějí ze želatiny - tedy kolagenu, ale je v nich navíc velké množství cukru, a právě ten našemu organismu, zejména pak kloubům, vlastně škodí.. Pokud jstenabyli dojmu, že pytlík gumových medvídků denně, vám zajistí  zdravé  klouby a bezbolestné stáří, musíme vás vyvést z omylu. Ba naopak, tolik cukru se časem projeví na vašem zdraví.

Výborný je mimo jiné rybí tuk. Pro někoho potravina odpudivá, ale je dokázáno, že pravidelné užívání rybího tuku omezuje ztuhlost kloubů a snižuje riziko vzniku otoků. A když už jsme u těchto méně tradičních potravin, můžete zkusit i žraločí chrupavky.

A co nemají klouby rády? Enormně hodně masa, hodně cukru, kofeinu, paštiky nebo uzeniny. To vede k překyselení organismu. Určitě jste slyšeli o dně – „nemoci králů.“ Špatná strava vede k vyšší produkci kyseliny močové, jejíž soli putují po těle a usazují se v kloubech – hlavně v nohou.

4. Hlídejte si figuru - vaše klouby to ocení

Pokud vaše váha přesahuje běžný standard a každý rok si kupujete o číslo větší kalhoty, zbystřete. Bolestí kloubů může vyvolat nadváha, která všeobecně přispívá k jejich přetěžování. Nejprve pociťujete problémy při sportu a náročných fyzických výkonech. To by pro vás mělo být první varování. Následně, pokud to necháte bez povšimnutí, se bolest objevuje i při běžných denních činnostech – jakou je například chůze ze schodů, dobíhání autobusu či vstávání z postele.

Velká tělesná váha vyvíjí enormní tlak na klouby, především kolena. Jediným řešením je zhubnout. K tomu vede cesta přes zdravé stravování a vhodný pohyb – ale ten vždy konzultujte s lékařem nebo fitness trenérem. Špatně zvolená sportovní aktivita by mohla kloubům ještě více ublížit.

5. Běžte k lékaři!

Bolest kloubů není dobré podceňovat. Vždycky je potřeba zjistit příčinu bolesti. Obstřik nebo injekce sice bolest na chvíli utlumí, ale neodhalí původce bolesti.

Ten mimo tradiční vyšetření využije i rentgen či další moderní přístroje, jež napoví, v jaké kondici jsou vaše klouby.

Na 1. obrázku je kloub zdravý, tak jak má být. Na 2. fotce je naopak koleno zhroucené, poškozené.

  

Jaké jsou nejčastější nemoci, postihující klouby?

  1. Artróza – degenerativní onemocnění kloubní chrupavky. Postihuje celý kloub – kloubní pouzdro, výstélku, přilehlou kost, svaly a šlachy. Výsledkem je omezená funkčnost postiženého kloubu. Jak artrózu poznáte? Bolestí kloubů při větší zátěži, ale postupně kloub bolí i při běžné zátěži. Dalším varovným znamením je ztuhlost kloubů, která odezní většinou do 30 minut.
  2. Revmatoidní artritida – autoimunitní zánětlivé onemocnění kloubů. Bolest kloubů doprovází otoky, které mohou vést k destrukci kloubu. Častěji jí trpí ženy. Jde celkem dobře léčit. K lékům je ale potřeba i změna životního stylu, především přestat kouřit, omezit alkohol a zařadit hodně mléčných výrobků – revmatoidní artritida může vést ke vzniku osteoporózy (řídnutí kostí). Sportování je povoleno, ale jen relaxační.
  3. Bechtěrevova nemoc – autoimunitní zánětlivé onemocnění postihující nejčastěji páteř, ramena nebo kyčle. Postihuje převážně muže. Začne se projevovat bolestmi zad a bederní páteře. Výsledkem je nebezpečná ztuhlost páteře. V podstatě nejúčinnější prostředek v boji s Bechtěrevem představuje cvičení, které zamezuje tuhnutí páteře. Nutný bude i přechod k zdravému životnímu stylu.

Začněte s těmito pravidly ještě dnes. Vaše klouby vám poděkují. A pamatujte  - pokud bolest neustupuje a je stále intenzivnější, běžte k lékaři! I to je důležitá součást prevence.

 

Zapamatujte si, že problémy s klouby si většinou způsobíte tím, že:

  • se nehýbete
  • klouby přetěžujete
  • klouby vystavíte vlhku a chladu
  • pro chůzi a běh používáte nevhodnou obuv
  • máte špatný styl chůze nebo špatný styl běhu

A na závěr si společně zacvičíme. Zkuste tyto skvělé cviky na posílení kloubů.

ZDROJE:

https://www.health.com/health/gallery/0,,20706161,00.html

https://www.wikihow.fitness/Protect-Joints-During-Exercise

https://health.clevelandclinic.org/5-best-ways-to-safeguard-your-joints-as-you-age/

https://www.verywellhealth.com/ways-to-keep-your-joints-healthy-189256

5 tipů, jak chránit namáhané klouby. 100% ověřeno! - 220700 - Jak ochránit klouby?

Jak ochránit klouby?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information