Věděli jste, že hlíva ((Pleurotus ostreatus) patří mezi nejznámější vitální houby. ✔️ Dnes vám představíme, jak lze hlívu pěstovat, třeba i doma, ve vhodných podmínkách.
Existuje několik druhů hlív. Nejznámější je hlíva ústřičná, která má zároveň největší přínos pro zdraví člověka. Dříve si ji lidé, kteří objevili hlívu ústřičnou v lese, odnášeli i s hlínou domů, aby jim tam dále plodila. Dnes ji můžeme koupit v každém obchodu s potravinami.
S průmyslovým pěstováním začali maďarští mykologové po druhé světové válce. Své plantáže založili na topolovém dřevě. Několik okolností však bylo proti nim, jednoroční sklizeň, nedostatek topolového dřeva, a tak od této činnosti nakonec upustili. Na jejich činnost později navázali mykologové z Itálie, kteří zkoušeli pěstovat hlívu na pšeničné slámě a kukuřičném lupení.
Do produkce hlívy se poté pustila Asie a začala ji pěstovat na různých rostlinných odpadech. Díky benefitům hlívy na lidské zdraví její poptávka vzrůstala. Světovým lídrem v produkci hlívy ústřičné je Čína. Největším evropským pěstitelem je Itálie. V dnešní době máme k dispozici několik osvědčených postupů, jak si hlívu pěstovat doma. Tipy jak na to, přináší následující přehled.
Víte, že?
Hlíva ke svému zdárnému růstu potřebuje světlo, vlhko, teplotu mezi 15 a 18 stupni. Hlívu v domácích podmínkách můžeme pěstovat buď v koupeném substrátu, na pařezu, špalku či slámě. Pojďme si jednotlivé možnosti přiblížit.
Pěstování hlívy ústřičné v koupeném substrátu
Pokud chceme zvolit tu nejjednodušší cestu, jak začít s pěstováním hlívy, můžeme zvolit koupený substrát. Prodávají ho například v hobby marketech, zahrádkářských potřebách nebo přes internet. Jedná se o balení v igelitu slisovaného štěpkového substrátu s naočkovanou sadbou a s návodem, jak na to. Nejlepší je koupit balení tam, kde ho připraví čerstvé na objednávku.
Jak to funguje? V teplotě při 27–29 °C, dokáže podhoubí prorůst již během dvou týdnů. Takovou teplotu doma ale pravděpodobně nemáme. Při teplotě okolo 21 °C bude podhoubí potřebovat o něco víc času. Že vše funguje, jak má a podhoubí prorůstá substrátem poznáte podle bílo-šedého povlaku na zemině a typické houbové vůně. V této fázi balení dáme na 2 až 3 dny do chladu - do místnosti s teplotou 6-12 °C. Můžete ho umístit i přes noc ven, případné zmrznutí nevadí. V konkrétním balení dostanete návod, jak dále postupovat. Většinou je potřeba prořezat do igelitu otvory po stranách. V těchto otvorech se začnou po zchlazení objevovat zárodky plodnic. Ty se budou postupně zvětšovat. V této fázi přeneseme balík zpět do interiéru s rozptýleným světlem.
Substrát musíme zalévat tak, aby byl stále vlhký, ale ne mokrý. Hlíva ústřičná plodí ve vlnách. Po první sklizni si substrát asi týden odpočine a začne plodit podruhé. Hlívové úrody si užijeme 2-3 měsíce. Pak je třeba koupit nové balení. Jestliže máme podmínky pro pěstování hlívy v substrátu, určitě stojí za to, to vyzkoušet. Tento způsob pěstování není omezen roční dobou.
Pěstování hlívy na pařezu
Pokud máme na zahradě starý pařez, nemusíme si lámat hlavu s jeho vykopáním, ale můžeme jej využít k pěstování hlívy. Jako dřevokazná houba nám hlíva s odstraněním pařezu pomůže a můžeme se ještě těšit z jejích benefitů pro naše tělo. Jak ale houbu na pařez "zasadit"? Klíč je v pořízení násady hlívy v dřevěných kolících.
Do pařezu vyvrtáme díry dle průměru kolíků a ty pak do děr jednoduše vložíme. Stejně jako o hlívu v igelitovém balíku, i o pařez se musíme starat. Zaléváme tak, aby byl stále vlhký. Přikryjeme igelitem, aby vlhkost neodcházela a vytvořilo se přírodní mikroklima. Postupně bude podhoubí prorůstat pařezem. První plodnice se nejčastěji objevují na podzim. Z úrody hlívy z pařezu se můžeme těšit tak dlouho, dokud hlíva pařez prostě zcela nezlikviduje.
Pěstování hlívy na špalku
Jestli někoho předchozí popis pěstování hlívy na pařezu zaujal, ale k realizaci mu chybí zmíněný pařez, řešením je pěstování hlívy na špalku. Zbytky pokáceného stromu nebo jakýkoliv špalek nařežeme na délku 30 cm. Nejvhodnější je špalek z břízy, dubu, buku, olše, topolu nebo habru. Jehličnany se dle zkušených pěstitelů nehodí.
Na špalku z měkkého dřeva vyrostou první plodnice dříve než na tvrdém dřevě. Špalek by neměl být starší než pár týdnů od pokácení. V opačném případě by se hlíva neujala. Naočkování hlívy na špalek provedeme stejně jako na pařez. Koupíme naočkované kolíky, dle těch navrtáme do špalku díru a do ní zasuneme kolík. Naočkovaný kolík vložíme do pytle. To je samozřejmě pro to, aby podhoubí začalo poctivě pracovat a nevyschlo. Zalévat není třeba, maximálně trochu zvlhčit vodou.
Ideální doba na naočkování je zima. Naočkovaný špalek potřebuje stabilní teplotu, ideálně do 18 °C, nejméně však 10 °C. Sklep, prádelna, kotelna, garáž k tomuto záměru dobře poslouží. Jednou za dva týdny pytel rozvážeme a necháme vyvětrat, případně špalky pokropíme vodou. Výhodou zimního pěstování je, že na jaře už je podhoubí prorostlé. Když špalek proroste podhoubím, uložíme ho do zeminy asi do dvou třetin. Venku špalek ukládáme do stínu, aby ho přímé slunce nevysušovalo. Ideálně na vlhké místo, ale ne podmáčené a necháme vyčnívat 10 cm na povrch. Náš tip je připravit si takto více naočkovaných špalků a těšit se z větší úrody hlívy ústřičné.
Pěstování hlívy na slámě
Celoročně lze hlívu pěstovat i na slámě. Obstaráme si libovolnou slámu a opět velký průhledný igelitový pytel. Sláma musí být co nejčerstvější a bez plísní či hnilob. Slámu napěchujeme do pytle a zalijeme horkou vodou. Na horké vodě nešetříme, slámu potřebujeme dokonale spařit. Pokud by sláma nebyla dokonale spařená, začala by plesnivět. A to nechceme. Pytel pak zavážeme.
Druhý den po vystydnutí slámy uřežeme jeden spodní roh a necháme vytéct přebytečnou vodu. Slámu neždímáme. Sláma nasákne dostatečné množství vody pro růst hlívy. Ustřižený roh necháme otevřený. V průběhu růstu podhoubí tímto otvorem uniká oxid uhličitý, který podhoubí vydechuje. Slámu poté naočkujeme klasickou zrnitou sadbou. Tu koupíme opět na internetu, v hobby marketu či zahrádkářských potřebách. Sadbu rozdrobíme a promícháme přímo v pytli se slámou. Balení 0,7 l sadby vystačí zhruba na jeden 10–12 kg pytel mokré slámy. Pytel zavážeme tak, aby nahoře zůstal otvor o průměru 5–8 cm. Ten vycpeme obyčejnou skládanou vatou, aby vznikla zátka pro proudění kyslíku. Naočkovaný pytel uložíme na 1 až 2 měsíce na teplejší místo (20 °C-25 °C). Nezáleží na množství světla, vyvarujeme se pouze přímému slunci.
Jakmile podhoubí hlívy proroste slámou, a uvidíme bílý povlak, přemístíme pytel na světlé chladnější místo s teplotou kolem 10 °C. Do pytle uděláme 6–8 otvorů. Rostoucí plodnice pravidelně rosíme. Zhruba za dva týdny bychom se měli dočkat hlív, které dírami porostou ven. Hlíva je velmi rychle rostoucí houba. Je vhodné sklízet klobouk o minimální velikosti 5 centimetrů a sklízet ji pravidelně. Nenechat příliš přerůst. Po sklizni přeneseme pytel na původní teplejší místo. Necháme ho tam nabírat síly k nové tvorbě plodnic 1-2 týdny. Pak ho znovu přemístíme do chladu a těšíme se z další úrody. Jak poznáme, že již další úroda hlívy se slámy nebude? Obvykle po 2 až 3 sklizních, se pytel nápadně zmenší a změkne. Slámu můžeme zkompostovat.
Abychom mohli pěstovat hlívu, nepotřebujeme mít nutně zahrádku. Naše dnešní tipy jsou vhodné i pro pěstování hlívy uprostřed města, třeba v bytě. Pěstovat hlívu zvládnou nejen zkušení zahrádkáři, ale také začátečníci. Nebojme se proto s našimi postupy, jak na to, začít. Není to nijak složité. Hlíva nás za naši péči odmění nejen svou chutí, ale hlavně svými skvělými účinky na naše zdraví.
Jak pěstovat hlívu nejen doma