version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Nejčastější příčiny celulitidy. Víte, které to jsou?

Přemýšleli jste někdy, jak se zbavit celulitidy? ✔️ A víte, jaké jsou nejčastější příčiny celulitidy? Sepsali jsme pro vás komplexní přehled o příčinách vzniku celulitdy. Poradíme vám, čemu se vyhnout.

Příčiny celulitidy

S celulitidou, lidově zvanou i jako pomerančová kůže, se v životě setká téměř každá žena. Bez zajímavosti ovšem není, že se s tímto problémem, který sice není vyloženě nemocí, ale kvůli vysokému rozšíření může být v některých ohledech považován za civilizační chorobu, potká i jisté procento mužů.

Celulitida, to je estetický problém, který se projevuje hrbolatou pokožkou. Objevuje se zejména v oblasti stehen a hýždí. Vzniká v momentě, kdy dojde ke zvětšení tukových buněk, které následně tlačí proti pokožce. Důsledkem jsou nevzhledné hrbolky, v postiženém místě navíc dochází ke značně omezenému průtoku krve a lymfy (mízy). Co je ale příčinou této situace?

Jak už to tak bývá, důvod není ani zdaleka jen jeden jediný, takový, na který by se stačilo zaměřit a problém by byl vyřešen. Příčin celulitidy najdeme celou řadu. Mnoho výzkumů například prokázalo, že vznik celulitidy je úzce svázán s nevhodným životním stylem. Ten se odrazí na hormonální nerovnováze a celulitida – a pochopitelně i další problémy – je na světě. Co se na hormonální nerovnováze podílí?

Příčiny vzniku celulitidy

Celulitida, často označovaná jako "pomerančová kůže," je běžný kosmetický problém, se kterým se setkává většina žen bez ohledu na věk či váhu. I přesto, že není zdravotně nebezpečná, může mít vliv na sebevědomí a celkový pocit spokojenosti s vlastním tělem.

Pochopení příčin vzniku celulitidy je prvním krokem k její prevenci či zmírnění. Mezi hlavní faktory patří genetika, hormonální změny, životní styl a stravovací návyky. Tento článek se zaměřuje na podrobné vysvětlení toho, co celulitidu způsobuje, jaké faktory ji ovlivňují a proč je tento problém tak rozšířený.

  • Hormony

Hormony mají v ženském těle – které je celulitidou primárně ohroženo – obrovský význam. Jejich množství se v průběhu menstruačního cyklu i života ženy výrazně mění. Jsou to zejména hormony s názvem estrogeny, které se, mimo celou řadu dalších věcí, podílí na pružnosti pojivové tkáně. Změny na kůži se tak projeví např. v těhotenství, v období menopauzy i nebo v rámci měsíčního cyklu. Svůj vliv mohou mít i různé léky. Vede to pak ke změnám zadržování vody v těle, což vede ke zhoršení projevů celulitidy.

  • Geny

Velká potvora jsou i geny. Ty totiž mohou zařídit jistou předurčenost k celulitidě. Takže pokud jste celulitidu vídala třeba u vaší maminky, dá se dost dobře předpokládat, že se objeví i u vás. Zároveň ale celulitidě může, např. zařazením některých potravin nebo cvičeným cíleným na problematické partie.

  • Nadváha a obezita

Nechali jsme si ji až nakonec, ale nadváha a obezita patří při vzniku celulitidy k poměrně zásadním faktorům. Pokud máte celulitidu a zároveň podezření na nadváhu, rozhodně vám pomůže zhubnout. Úpravou vaší hmotnosti do optimálního pásma se můžete zbavit nejen celulitidy, ale prospějete tím dobrému zdravotnímu stavu kompletně celého organismu.

Jak na celulitidu?

Špatná zpráva na začátek: Nějaký zázračný lék na celulitidu (zatím) neexistuje. Existuje ale hned několik postupů, které mohou celulitidě předcházet, případně její projevy mírnit.

Základem je pochopitelně správné stravování. Blahodárný vliv na celulitidu má zejména vitamín C. V tělo totiž pomáhá zachytávat škodlivé volné radikály a zároveň pomáhá posilovat pojivovou tkáň kůže. Můžeme tak říct, že strava bohatá na ovoce a zeleninu tak prospívá k pevné pokožce. Prospějete si luštěninami, zdravými tuky v podobě ořechů, semínek nebo konzumací celozrnných potravin. Dejte tělu vše, co potřebuje, a naopak omezte to, co mu škodí. Z jídelníčku vyřaďte potraviny jako je nadměrné množství cukrů, mléko a mléčné výroby, mouku, smažené pokrmy nebo kofein a alkohol. Odvděčí se vám – a zdaleka to nebude jenom na zdraví vaší pokožky.

Pozitivně se na vzhledu a zdraví vaší pokožky projeví i správný pitný režim. Za ideálních okolností je doporučováno během dne vypít dva až tři litry tekutin, nejlépe čisté vody. Pokud máte větší výdej energie nebo je zrovna horký letní den, tak je množství vypitých tekutin potřeba adekvátně zvýšit. Dostatečné množství vody pomáhá organismu vylučovat škodlivé látky. Detoxikaci organismu můžete nepomoci i přidáním pár kapek březové šťávy do vody, nebo zařazením kvalitních zelených čajů (např. v práškovém formátu matcha).

Ke správné životosprávě, za kterou vám tělo určitě poděkuje, patří pravidelný pohyb. Pohyb, např. pravidelná chůze, běh, jízda na kole, plavání, zlepšuje krevní oběh, a to se následně projeví i na hladké pokožce. Pokud, např. kvůli dědičným faktorům, víte, že vám hrozí riziko celulitidy, zařaďte i některé cviky cílené na problémové partie, jako jsou stehna nebo hýždě.

Pomohou bylinky a přírodní oleje

Tradiční podoby medicíny, např. ta čínská nebo indická má své staletími prověřené recepty i na celulitidu. Podle čínské medicíny je celulitida znakem nerovnováhy v organismu a jedná se o nedostatek energie v dráze ledvin a sleziny.

Co výše zmíněné tradiční medicíny doporučují? Bylinka jménem gotu kola (česky jako pupečník asijský) má výborné účinky na krevní oběh a zlepšuje pevnost a pružnost kůže.

Skvěle funguje při vnitřním užití, ale i při aplikaci přímo na pokožku. Klíčem ke zdravé kůži je dobře fungující lymfatický systém. Tomu prospívá bylinka jménem třapatka nachová známější pod svým latinským jménem echinacea. Jedná se o přírodní antibiotikum, které tělo – a zejména lymfatický systém – zbavuje škodlivých látek. Najdete ji i v drogeriích v podobě různých krémů a dalších přípravků. Lymfatický systém pomůže pročistit i kaštan jedlý nebo pýr plazivý. Tato očistná kůra zbaví organismus škodlivých látek, které se v něm nashromáždily a zároveň tělu umožní zadržovat menší množství vody.

V boji s celulitidou mohou pomoci i nejrůznější krémy a masti, které se aplikují přímo na postižená místa. Zajímavou možnost představuje i zdánlivě nenápadný kokosový olej. Ten patří k oněm výše zmíněným zdravým tukům a je skvělý do kuchyně. Můžete si s ním přímo místa s pomerančovou pokožkou natírat. Má výborné hydratační vlastnosti a celulitidu po několika týdnech pravidelné aplikace viditelně omezuje až odstraňuje.

Jak bojovat s celulitidou?

Sepíšeme si základní tipy a přístupy, které je radno aplikovat v případě, že potřebujete porazit celulitidu.

  • Strava

Zdravá strava je jedním z klíčových faktorů pro boj s celulitidou. Doporučuje se omezit příjem zpracovaných potravin, soli a cukru, protože tyto složky zadržují vodu v těle a zhoršují vzhled pokožky. Naopak je dobré zvýšit příjem čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty. Pití dostatečného množství vody také pomáhá tělu zbavovat se toxinů, což může mít pozitivní vliv na celulitidu.

  • Pohyb a cvičení

Pravidelný pohyb a speciální cvičení zaměřené na problémové partie jsou účinné pro zlepšení vzhledu pokožky. Ideální jsou kombinace kardiovaskulárního tréninku (běh, chůze, jízda na kole) s posilovacími cvičeními, které zpevňují svaly v oblastech postižených celulitidou. Častým doporučením jsou i cviky jako dřepy nebo výpady.

  • Masáže a peelingy

Pravidelné masáže a peelingy zlepšují prokrvení pokožky a podporují odplavování toxinů. V domácích podmínkách se doporučují peelingy z přírodních surovin, jako je káva nebo mořská sůl, které pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky a zpevnit povrch pokožky. Masáže lze provádět pomocí speciálních masážních válečků nebo kartáčů, které stimulují krevní oběh a lymfatický systém.

  • Suché kartáčování

Suché kartáčování je populární metoda, která má pomoci s celulitidou. Provádí se ráno před sprchováním, kdy se suchým kartáčem krouživými pohyby masíruje pokožka směrem od nohou k srdci. Tento postup podporuje lymfatický systém, zlepšuje prokrvení a pomáhá odstranit toxiny z těla, což může vést ke snížení celulitidy.

  • Domácí zábal

Domácí zábaly z přírodních ingrediencí jsou dalším babským trikem na celulitidu. Zábal z kávové sedliny, kokosového oleje a skořice je často doporučován pro své stimulační a detoxikační účinky. Směs se nanese na postiženou oblast, zabalí do potravinové fólie a nechá působit zhruba 30 minut. Po opláchnutí bude pokožka hladší a pevnější.

Nejčastější příčiny celulitidy. Víte, které to jsou? - 235101 - Nejčastější příčiny celulitidy

Nejčastější příčiny celulitidy

Newer articles in this category

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information