version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Tipy na správnou péči o smíšenou pleť + 2 recepty navíc!

Smíšená pleť je nejčastějším typem pleti. ✔️ Většinou je pleť v T- zóně (nos, brada a střední část čela) mastná a zbytek se jeví jako typ normální nebo suchý. Jak o takovou pleť pečovat?

Jak na péči o smíšenou pleť?

Tváře máte suché, ale v tzv. T-zóně bojujete s nadbytkem kožního mazu. Možná už tušíte, že vaše pokožka obličeje patří mezi smíšené typy pleti.

Vyzkoušeli jste snad už vše na mastnou pleť, ale postupně si všímáte i suchých míst. Řešením určitě nejsou krémy a produkty určené pro péči o pleť suchou. Naopak – musíte přijmou fakt, že je vaše pleť smíšená. Tedy T-zóna je mastnější, než zbytek pleti, který se může jevit suchý.

Jak se o ni správně starat a čemu se naopak při péči vyhnout? Přečtěte si náš článek.

Ostatně, věděli jste, že kůže má dvě hlavní vrsty?

  1. Epidermis – nejsvrchnější část kůže
  2. Dermis – vrstva ležící pod ní

Uvnitř dermis najdeme např. Vlasové folikuly, mazové i potní žlázy. Tyto látky pokrývají pokožku mastnou látkou, jež ji chrání před poškozením okolního prostředí.

Jako lidé máme všichni stejnou biologii. U kůže pak můžeme mluvit o blízkosti ve stavbě – přesto však naše tělo reaguje na vnější prostředí jinak, čímž nás typem kůže odlišuje.

V této souvislosti mohou mít lidé více či méně aktivní mazové žlázy, více či méně aktivní potní žlázy a mohou ukládat více či méně vody v kůži. A to jsou vlastnosti, které definují váš typ pleti.

Základní charakteristika smíšené pleti

Nejzásadnějším znakem je problematická T-zóna (oblast brady, nosu a čela), která je mastná. Naopak tváře a oční okolí je suché. Dále bývá zřetelné začervenání okolo nosu. Objevují se černé tečky a rozšířené póry a někdy smíšenou pleť sužuje i akné. Tváře jsou citlivé vůči podráždění, objevují se šupinky a někdy i svědění. Po opláchnutí vodou lze poctít jemné pnutí.

Ať už je původcem problematické pleti genetika, stres, špatná životospráva či hormonální změny, vhodně zvolená kosmetika může být velmi nápomocna při boji s nežádoucími projevy. Je důležité zvolit přípravky s adekvátním složením. Pamatujte, že ani čistě přírodní kosmetika nezaručí, že bude tou nejlepší volbou pro vaši pleť.

Zásadní je naprosto každá ingredience, kterou daný přípravek obsahuje. Vyhněte se především extrémům. Například nepřiměřené vysušování paradoxně podporuje tvorbu mazu. Myslete na to.

Jak zjistit typ pleti?

Čistý papírový kapesník umístěte na obličej. Ten poté sejměte a sledujte rozdíly mezi jednotlivými částmi. Zaměřte se zejména na oblast nosu, čela a brady.

Co lidi se smíšenou pletí může trápit?

Každého se smíšenou pletí může mimo jiné trápit některé problémy

Hydratace především

Vaše pokožka obličeje musí být především dostatečně hydratovaná. To zajistíte nejen hydratačními kosmetickými přípravky, ale především dostatečným pitným režimem. Mějte tedy na paměti, že důležitý je především pravidelný přísun tekutin, ideálně vody.

Vyhněte se komedogenním ingrediencím

Jak jsme si již řekli, v některých částech pokožky – obličeje, se pleť nadměrně mastí. Někdy dochází až k ucpávání kožních pórů. Pokud nás nemá toto trápit déle, než je nutné, zaměřte se taktéž na složení kosmetiky, kterou budete při péči o pleť používat.

Abyste tuto tendenci ještě nezvyšovali, vyhněte se komedogenním ingrediencím v kosmetice.

Mezi nevhodné ingredience pro smíšenou pleť patří například:

  • minerální olej
  • vazelína
  • lanolin
  • isopropyl palmitate
  • isopropyl isostearate
  • propylene glycol-2 (PPG-2)
  • myristyl myristate
  • decyl oleate
  • cetearyl Alcohol
  • butyl stearate
  • octyl stearate
  • octyl palmitate
  • laureth 4
  • oleth-3
  • sodium Lauryl Sulfate
  • xylene

A jakým chybám se vyvarovat v péči o pleť? Inspirujte se ve videu.

Kosmetické přípravky pro hydrataci smíšené pleti

Na správnou hydrataci byste měli pamatovat už při odličování. Vhodnými odličovacími prostředky jsou různé krémové odličovače, mléka, hydrofilní oleje či pěny. Předností je jejich jemná konzistence. Ta zaručí dostatečné čištění, zároveň ale pleť nadměrně nevysušuje. Tyto jemné čisticí prostředky mají obvykle základ z rostlinných olejů. Skvěle čistí póry a lehce s ním odstraníte i voděodolný make-up. Naopak se vyhněte různým pleťovým gelům, a to především těm s obsahem tenzidů.

Do každodenní péče o smíšenou pleť zařaďte i tonikum. Jsou vhodná ta s antibakteriálními a dezinfekčními účinky. Jedná se například o tea tree olej, vilín či éterické levandulové oleje. Použitím tonika dojde ke stažení pórů pokožky, a ta je tak chráněna před nečistotami. Suché oblasti pokožky ošetřete hydratační maskou. U smíšeného typu pleti je na místě tzv. multimasking.

Pleťová maska

Ideální pleťová maska na obličej by měla být s obsahem jílu. Ten velmi dobře vstřebává nadbytečný maz. Velmi dobře tedy pokožku vyčistí, a navíc ji i zjemní a nezpůsobuje podráždění.

Pleťová másla a oleje

I oleje jsou vhodné k ošetření smíšené pleti. Aplikujte je vždy v malém množství na navlhčenou pokožku. Je ale důležité zvolit olej vhodný pro váš typ pleti. Vyhněte se raději olejům z mandle, avokáda či oliv. Zde přinášíme několik tipů, po kterých naopak sáhnout bez obav můžete:

Hroznový olej

Má antibakteriální a antimikrobiální účinky. Najdeme v něm dále velké množství antioxidantů (vitamíny C, E a další). Lehce se vstřebává, zmenšuje póry, eliminuje vznik pupínků.

Jojobový olej

Jeho výhodou je velká podobnost přirozenému kožnímu mazu. Díky obsaženým minerálům, vitamínům a antioxidantům dodává pokožce dostatečnou výživu a hydrataci. Zároveň ale nezanechává mastný pocit a neucpává póry.

Olej z maruly

Tento olej vyniká dobrou hydratací pokožky, navíc účinkuje ihned. Dále podporuje produkci kolagenu, který snižuje tvorbu vrásek. Dále podporuje i přirozenou obranyschopnost pleti.

Moringový olej

Předností moringového oleje je jeho dobrá vstřebatelnost. Stejně jako olej z jojoby je se velmi podobá kožnímu mazu. Po nanesení nezůstává pocit mastné pokožky. Eliminuje tvorbu černých teček, akné a tmavých skvrn. Velmi dobře vyživuje všechny typy pokožky.

Peeling

Peeling použijte jednou až dvakrát týdně. Nanášejte jej ale pouze na problematická místa. To znamená na místa mastná a lesklá. Ideální peelingové přípravky jsou ty s obsahem brusných částeček.

Přírodní domácí prostředky pro smíšenou pleť

  1. Obličejová maska pro smíšenou pleť (banán, citronová šťáva)

Tuto masku si připravíte mimo jiné i z papájy, která napomáhá bojovat proti skvrvnám, vyrovnávat pigmentaci. Díky papáji udržíte mladiství vzhled a zdravý lesk. Banán v receptu dodá vlhkost – pleť účinně hydratuje. A citronová šťáva bojuje proti mastnotě.

Návod

1/4 zralé papáji rozmačkejte v misce a přidejte celý banán. Vše důkladně promíchejte, dokud nebudete mít hladkou pastu. Na konec přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z citronu. Takto připravenou směs dejte do lednice a před každým použitím pastu promíchejte.

Nanášejte na obličej mimo oblast očí. Nechte působit do zaschnutí. Na závěr už jen omyjte vlažnou vodou. Opakovat můžete dle potřeby.

  1. Růžová voda na mytí obličeje

Stačí vám jen růžová voda, jablečný mošt a ocet. Díky jablečnému octu se zbavíte přebytečného mazu na pokožce. Stejně tak stahuje póry.

Růžová voda přináší uklidňující účinek a je známá svými silnými protizánětlivými vlastnostmi, které také pomáhají zklidnit podrážděnou nebo nečistou pokožku.

Návod:

Stačí 2 lžíce růžové vody, které doplnít o 1 čajovou lžičku kvalitního jablečného octa. Čím citlivější pokožka, tím méně octa použijte.

Po smíchání ingrediencí si vezměte vatový tampon a ponořte jej do směsi. Otřete si obličej a zaměřte se na T-zónu – která bývá u smíšené pleti problematická.

S námi už víte, jak na smíšenou pleť. Pečujte o sebe, vaše tělo se vám odvděčí.

Tipy na správnou péči o smíšenou pleť + 2 recepty navíc! - 231233 - Pečujeme o smíšenou pleť

Pečujeme o smíšenou pleť

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information