version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Proč a jak začít s barefoot?

Odborníci doporučují čas strávený v barefoot postupně přidávat. ✔️ Základem je naslouchat svému tělu, začít pozvolna a sledovat chování chodidel. Jak začít?

Jak na barefoot?

Možná právě vybíráte novou obuv pro sebe nebo pro své dítě. A možná jste při výběru narazili na tzv. barefoot obuv. Zalíbila se vám myšlenka pohodlné a zdravé chůze, kterou výrobci barefoot obuvi často zmiňuji. Vy si ale nejste jisti, zda právě tento druh obuvi je pro vás vhodný. Je barefoot opravdu pro všechny bez ohledu na věk či zdraví a stav chodidla?

V našem článku naleznete informace, které vám mohou pomoci při rozhodování.

Jak jsme již zmínili v úvodu, častou otázkou je, zda je barefoot vhodný opravdu pro každého. Již na první pohled je jasné, že je naprosto odlišný od klasické obuvi. Musíme tedy brát v úvahu, že chodidlo si musí na jiný typ obuvi zvyknout. Barefoot zcela jistě není vhodný pouze pro zdravá chodidla. Naopak i pro chodidla s různými deformitami (tzv. kladívkové prsty, vbočené palce, zborcená klenba a jiné) může být tzv. bosá bota prospěšná. Často dochází k významné úlevě a pocitu uvolnění při chůzi.

Barefoot je vhodný i pro chodidla, která jsou často namáhána. Pomáhají k lepšímu uvědomění si polohy těla, což je benefitem nejen pro sportovce. Kromě v poslední době stále oblíbenějšího bosého běhu barefoot proniká i do jiných sportovních disciplín.

Přechod od klasické obuvi k barefoot

Už jste se rozhodli pro barefoot. Ale jak na to? Mějte na paměti, že klasická tvrdá bota nabízí noze velkou oporu v místě kotníku, ale i v oblasti klenby, které nedovolí „spadnout“.

Zastává tak veškerou práci, kterou by jinak muselo vykonávat přirozeně samo chodidlo. Současně nohu ale velmi omezuje nedostatečným prostorem pro prsty a neumožňuje chodidlu přirozený pohyb. Dopřejte tedy svým nohám dostatek času, aby mohly znovu přijmout za svou chůzi bez pomoci, ale i omezení.

  • Nechte si poradit

Než se vrhnete na nákup svého prvního barefoot páru obuvi přes e-shop, raději se nejprve poraďte ve specializované prodejně, nebo alespoň v on-line poradně daného internetového obchodu.

Mějte na paměti, že barefoot bota musí odpovídat skutečné velikosti nohy. A to nejen délce, ale i šířce. Navíc různé značky se liší vhodností pro široká nebo naopak úzká chodidla. Nejlepší je samozřejmě botu vyzkoušet přímo v prodejně. Pokud ale trváte na koupi přes internet, zkuste alespoň objednat více párů různých bot a ty, které vám nepadnou, jednoduše vraťte.

  • Vyberte správný povrch

Na první barefoot procházku zvolte ideálně nerovný terén. Vydejte se třeba po polní cestě nebo do lesa.

Díky pohybu po měkkém terénu a současně po nerovnostech si vaše nohy lépe vybaví, jak začít zase správně fungovat bez opory. Chůze v takovém terénu vaše tělo posílí, a navíc i podpoří celkovou stabilitu.

  • Nespěchejte

Myslete na bezpečnost. Je zásadní, aby si chodidla na nový typ chůze navykla a aby se nezranila. Zkuste tedy nespěchat. Zvolněte chůzi a soustřeďte se na techniku pohybu. Všímejte si, jak našlapujete, zda například nedupete. Z klasických tvrdých bot jsme zvyklí došlapovat na patu.

Barefoot však neposkytuje žádné tlumení, proto se vyhýbejte nepřiměřenému našlapování na patu a nedupejte. Ve většině případů dochází přirozeně ke změně stereotypu chůze. Někdy je však nutné správnou chůzi trénovat.

  • Vnímejte své tělo

Naslouchejte svému tělu. Vnímejte, zda nepociťujete při chůzi bolest. Pokud ano, obujte své klasické boty a barefoot chůzi si zopakujte zase za pár dní. Stejně jako při sportu, i při navykání na bosou chůzi, mohou vaše nohy bolet. Chodidla musí získat zpět svou sílu, kterou díky opoře v klasické obuvi ztratila.

Pokud máte rádi letní chůzi na boso po zahradě či chodíte bosky doma, nebudete mít pravděpodobně takové obtíže s přivyknutím na barefoot jako lidé, kteří denně chodí v úzkých botách (lodičky atd.). Pamatujte, že každý je jedinečný a i každé chodidlo si na bosé obouvání bude zvykat jinak dlouho. Důležitým faktorem je také zdraví chodidel, zad a dalších částí těla.

Zkuste pak do těla doplnit vápník, který podpoří vaše kosti a klouby. Pohybový aparát musí být

  • Nakupujte s rozmyslem

Pokud vás barefoot uchvátil již při první procházce a nejraději byste starou obuv kompletně vyměnili, nespěchejte. Je důležité si na nový typ obuvi zvykat pomalu. Zpočátku choďte pouze na kratší procházky. Pokud se chystáte na delší pochod, sáhněte raději po starých botách, na které je noha zvyklá. Chodidla je nejprve nutná řádně posílit a pamatujte, že ani barefoot nezajistí po náročné horské túře nohy bez puchýřů.

Při změně obouvání na bosé potřebují vaše chodidla, a potažmo celý pohybový aparát, čas. Není nutné dělat nic zvláštního. Zkrátka vnímejte sebe a své tělo. I váš mozek pozná změnu a potřebuje čas pro úpravu pochodů a procesů ve vašem těle.

Chůze po rovném povrchu

Pokud už jste zběhlí v chůzi po nerovném terénu, zkuste vyrazit i do ulic. Opět zařaďte nejprve kratší trasy a sledujte, jak se vám v barefoot obuvi chodí po rovných plochách. Pokuste se vybírat ne úplně ploché povrchy, ale raději obrubníky, cesty pro nevidomé (dlažba má na sobě výstupky) atd.

  • Pohyb v terénu – zařaďte kratší trasy, volnější tempo, soustřeďte se na povrch pod svými chodidly i na chůzi obecně. Pro bosou chůzi je nejvhodnější měkký terén.

  • Běh – Pokud chcete vyzkoušet v barefoot botách i běh, i zde platí zásada nic neuspěchat. V případě, že byste začali s během bez řádné přípravy, mohli byste si i ublížit. Nejprve tedy zařaďte procházky a až časem, až si i vy i vaše chodidla přivyknou na nový druh pohybu, zkuste opatrně klus. Když zjistíte, že i ten je bez potíží, vyzkoušejte běh.

Pamatujte, že přechod na barefoot je běh na dlouhou trať. Pokud sobě a svým nohám dopřejete dostatek času, dojdete zcela jistě k pocitu úlevy a svobody při obouvání.

Možná budete muset cvičit

Jak jsme zmínili, nohy i zbytek těla si na nový typ obuvi musí zvyknout. Musí si zvyknout i mozek, který následně posílá do těla instrukce, aby se upravilo jak držení těla a celkový proces chůze. Jelikož ale žijeme v moderní době plné vymožeností, které mají za úkol nám ulehčovat vše možné i nemožné včetně pohybu, naše svaly jsou často ochablé. Důsledkem je ztráta původně vrozených schopností.

Nohám celoživotně obouvaným do úzkých bot tedy někdy nestačí pouze čas, aby se samy uzdravily. Někdy je třeba jim pomoct. Častěji se to stává u deformovaných nohou (propadlé klenby, vbočené palce…). Jak jim tedy pomoci? Najděte ve svém okolí odborníka (fyzioterapeuta), který vám bude nápomocen při sestavování vhodného cvičebního plánu a který určí, zda vám postačí cvičit pouze chodidla, nebo zda budete muset do procesu zapojit celé tělo.

Barefoot pro děti?

Pokud vybíráte první boty svému potomkovi, možná i vás zajímá, zda je pro něj vhodný barefoot. Podle fyzioterapeutů by neměly děti se zdravými nohami a se zdravým psychomotorickým vývojem nosit pevné boty. Barefoot tedy bez pochyb vhodný je. Takové děti jsou přirozeně připraveny k prvním krůčkům. Bosé boty je nijak neomezují, děti vnímají povrch pod sebou a mají dostatek podnětů.

V případě, že ale psychomotorický vývoj neprobíhá, jak má, je nasnadě zvážit jiný postup. Pokud tedy pozorujete, že dítě při stoupání špatně zatěžuje chodidla, nebo že má tzv. valgózní postavení kotníku, neváhejte se obrátit se na odborníka. Fyzioterapeut doporučí dle daného problému vhodné řešení.

Šest barefoot tipů na závěr

  1. Obraťte se na profesionály

Pokud máte jakékoli nejasnosti a otázky, obraťte se na odborníka. Vybírejte z řad fyzioterapeutů či personálu ve specializovaných barefoot prodejnách. Nestyďte se zeptat ani těch, kterří s bosím obouváním mají již své zkušenosti.

  1. Nespěchejte

Dopřejte svým nohám čas, aby znovu posílily svaly, které ochably díky klasické obuvi. Nespěchejte a nesrovnávejte se s ostatními. Někomu trvá přechod na barefoot kratší, někomu delší dobu.

  1. Zvolněte tempo

Zkraťte krok a pokuste se nedopadat tvrdě na patu. Klasická obuv s odpruženou podrážkou dává našemu mozku mylné informace. I při pohybu po tvrdém povrchu tak mozek dostává signály, že noha se pohybuje po terénu měkkém. Proto udržujte pouze takové tempo, kdy zvládnete vnímat chodidlo i tělo zároveň.

  1. Naslouchejte svému tělu

Soustřeďte na to, co vám vaše tělo říká. Uvědomte si každý krok a zhodnoťte kvalitu a způsob svého pohybu. Jen tak dokážete změnit nesprávné, již zažité, návyky.

  1. Myslete na zadní vrátka

Ani pokud jste barefoot obuví nadšeni, nevyhazujte své staré boty. Přibalte je s sebou na delší trasy. Vzdálenost v barefoot obuvi navyšujte zlehka a postupně. Nohy si musí zvykat postupně.

  1. Botník měňte pozvolna

Jak je zmíněno v předchozích řádcích, dopřejte svým nohám čas a nenakupujte ihned zběsile nové páry barefoot bot. V souvislosti s aktuálním počasím však bude jistě nutné obuv přizpůsobit. Na trhu naleznete už i barefoot sandály či zimní boty. Dámy jistě ocení i bosé baleríny. Protože se barefoot těší stále větší oblíbenosti, určitě budete mít z čeho vybírat.

Proč a jak začít s barefoot? - 230990 - Jak začít a vytrvat u barefoot obuvi?

Jak začít a vytrvat u barefoot obuvi?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information