Barefoot boty napodobují chůzi naboso. Víte, co to je "barefoot" obuv? ✔️ Barefoot boty jsou již dnes známým trendem, který nás přibližuje přírodě.
Barefoot obuv je charakteristická tím, že simuluje chůzi naboso. Tyto boty poskytují veškeré výhody chůze naboso, ale zároveň nohy chrání před zraněním, ostrými kameny, střepy atd. Barefoot boty jsou dostatečně prostorné, takže nedochází k deformaci prstů, ty se mohou v botě volně hýbat. Jelikož zdravé nohy nepotřebují žádnou podporu, tak tyto boty žádnou nemají.
Člověk, respektive noha, je uzpůsobena k chůzi naboso. Jestliže nosíte příliš úzké nohy, může dojít k trvalému poškození vašich prstů a chodidel. Zejména jde o vbočené palce či zborcenou klenbu.
Výhody barefoot obuvi:
V podstatě by se dalo říci, že barefoot obuv nedělá nic speciálního. Klasické boty se pyšní různými funkcemi – například pruží, tlumí, drží kotník atd. Barefoot boty pouze chrání nohy před špínou a zraněním od kamínků. Jinak dávají nohám absolutní volnost.
Zdravé nohy jsou základem pro zdravé tělo. Jelikož problémy s chodidly mohou způsobovat problémy se zády a mnoho dalších zdravotních potíží.
1. Flexibilita
Chodidlo je velmi ohebné, ale v standardní obuvi není možné s ním hýbat. Barefoot obuv je pružná a ohebná, takže se noha v botě může svobodně hýbat stejně, jako kdyby byla bez bot.
2. Šířka obuvi
Barefoot obuv kopíruje přirozený tvar chodidla. Vyzkoušíte si to tak, že si stoupnete na botu, chodidlo nesmí přesahovat přes okraj. Jestliže tomu tak je, znamená to, že boty jsou úzké.
3. Rozdíl mezi patou a špičkou (drop)
Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o podpatek. Pokud nosíte obuv s podpatkem, tedy s určitým rozdílem mezi patou a špičkou, tělo se nepřirozeně naklání. Kolena jsou ohnutá, záda se prohýbají a břicho je vystrčené. To rozhodně není pro tělo přirozené. Proto barefoot obuv žádný drop nemá.
4. Šíře podrážky
Tloušťka podrážky ovlivňuje to, co naše chodidlo cítí. V podstatě se jedná o hmat, jen se nebavíme o rukách, ale o nohách. V případě, že je podrážka tenká, člověk cítí, po jakém povrchu jde.
5. Žádná podpora chodidla v botě
Nožní klenbu lze podporovat například tzv. srdíčkem uvnitř obuvi. Tato podpora nožní klenby skutečně může být užitečná, ale jen pro velmi malé procento osob. Většina lidí má zdravé nohy, jež nepotřebují žádné tyto pomůcky. V prostorách nožní klenby se nachází žíly, pokud je v botě nějaká podpora, tak ta může, nadneseně řečeno, bránit volnému průchod krve v těchto žilách. Někdy se můžeme setkat s názorem, že pod patou musí být opora, jinak hrozí ploché nohy. Pokud používáte podporu klenby, vlastně tím znemožňujete svalům a šlachám dělat svoji práci. Tyto svaly a šlachy totiž drží tvar nohy přesně takový, jaký je daný od přírody, tedy jaký má být.
Pokud je zátěž na nohy příliš velká, mohou vás potkat nepříjemnosti jako je bolest celého chodidla, patní ostruhy, zánět Achillovy šlachy. Zejména v případě, že na tyto speciální boty nejste zvyklí a chodíte převážně ve městě po tvrdém povrchu, jako je dlažba. Achillova šlacha slouží jako tlumič při došlapu, v klasické botě jako tlumič funguje podrážka, ale ta u barefoot obuvi není. Řešením by mohlo být střídání „bosích bot“ s klasickými botami, zejména v případě, že se pohybujete ve městě.
Co se týče dětí, ty mohou barefoot nosit, jelikož jsou lehké, ohebné, mají tenoučkou podešev. Boty též podporují aktivitu svalů na chodidle. Přesněji je vhodnější tyto boty dávat dětem spíše na kratší vzdálenosti.
Chůze naboso je odborníky doporučovaná od útlého dětství. V zimě venku bez bot samozřejmě chodit nelze, ale domácí prostředí také dobře poslouží. Přes chodidla člověk přijímá mnohé důležité informace a jde o naprosto přirozenou funkce nohy. Stálé nošení bot brání noze v rozvoji. Proto je důležité nechat děti běhat bosky už od malička. V dospělém věku lze samozřejmě též chodit bez bot, ale důležitý je postupný trénink, jelikož chodidla nejsou zvyklá.
Existují národy, které boty vůbec nenosí, vzpomeňte si například na některé obyvatele Afriky. Takové národy mají při stoji poměrně ploché nohy, ale při chůzi se klenby zvednou. U lidí, kteří jsou zvyklí nosit obuv po celý svůj život je nožní klenba stejná jak při chůzi, tak ve stoje. Může docházet k tomu, že chodidlo ztrácí svoji přirozenou funkci a příčná i podélná klenba se stávají méně pružnými. Boty mohou působit jako dlahy, krátké svaly na noze, ty umístěné blízko kosti, začínají fungovat teprve v momentě, kdy se člověk dá do pohybu.
Nejlepší pro trénink chůze naboso je střídání různých terénů. Nejvhodnější je chození v přírodě, vyrazte na louku, do lesa, projděte se po písku či hlíně. Doma choďte také co nejvíce naboso, střídejte koberec, plovoučku i dlaždičky.
Díky bosé chůzi získáte nejenom zdravější chodidla. Zbavíte se bolestí bederní a krční páteře, bolestí hlavy, kloubů nohou, organismus bude celkově odolnější a otužilejší. Těšit vás může i samotná chůze bez bot, jenž přináší osvobozujíc pocit, lehkost a radost.
Boty barefoot jsou vhodné i jako první boty pro dítě. Nožičky dítěte jsou po narození obvykle zcela zdravé, ale jakmile začne dítko nosit klasickou tvrdou obuv, začnou vznikat problémy. Díky prvním capáčkům se nohy nijak nedeformují, vyvíjí se přirozeně a dítě bude mít pocit, jako kdyby chodilo stále naboso.
Co je barefoot obuv