version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Co by měla obsahovat domácí lékárnička? Poradíme, jak ji vybavit.

Kromě dezinfekce by vaše lékárnička měla pro drobné úrazy a běžné nemoci základní výbavu? ✔️ Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit a čím ji naplnit.

Jak vybavit domácí lékárničku?

Jestliže vás trápí kašel, rýma nebo jste si odřeli koleno, je dobré mít doma připravenou lékárničku. Existuje pár věcí, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce, součástí výbavy jsou samozřejmě také léky, které užíváte pravidelně.

Co byste měli mít ve vaší domácí lékárničce?

V každé domácnosti by se měly nacházet základní pomůcky pro ošetření dětí i dospělých. Určitě nesmí chybět náplasti, teploměr či dezinfekce. Také by vám doma neměly chybět léky proti bolesti zubů, hlavy či kloubů. Volně prodejné léky na srážení horečky, kašel, střevní potíže.

Nezapomeňte, že pro děti se prodávají speciální dětské varianty. Mnoho léků pro dospělé může dětem ublížit. Nejste-li si jisti, vždy si přečtěte příbalový leták. Je také jasné, že obsah lékárničky se přizpůsobuje podle toho, kdo v domácnosti žije. Jiné potřeby má rodina s malými děti, senioři či aktivní sportovci.

Základní výbava domácí lékárničky:

  • léky, které pravidelně užíváte
  • volně prodejné léky na horečku s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol)
  • volně prodejné léky na bolest s obsahem ibuprofenu (Ibalgin, Brufen)
  • volně prodejné léky na zažívací problémy
  • přípravky ke zmírněné klasického nachlazení a rýmy
  • volně prodejné léky na zmírnění alergických projevů (Antihistaminika)
  • gely či masti na namožené klouby, svaly, záda
  • oční a nosní kapky
  • náplasti, obvazy, obinadla
  • sterilní gázové čtverečky
  • jednorázové rukavice z latexu
  • dezinfekce
  • hojivý gel
  • repelent
  • pinzeta na odstraňování klíšťat, nůžky
  • teploměr

Někdo pak tvrdí, že by v domácí lékárničce neměly chybět produkty od Dědka kořenáře. Znáte je?

Vždy mějte v lékárničce zásobu léků, které pravidelně užíváte

Existují přípravky, které jsou univerzální, například takové náplasti by měl mít doma každý. Podstatné ale je, že základem jsou léky a pomůcky, které pravidelně užíváte.

Je tedy třeba domácí lékárničku přizpůsobit vaším potřebám. Specifickou lékárničku obvykle mají senioři či lidé s chronickým onemocněním, případně rodiny s malými dětmi.

Do osobní lékárničky si dávejte vždy léky, které máte vyzkoušené a víte, že vám fungují. Pokud vás například trápí namožené svaly, pak by vám doma neměl chybět přípravek právě na zmožené svalstvo. Vždy se nezapomeňte ujistit, že máte doma dostatečnou zásobu léků, které potřebujete. Nebojte se obrátit na zdravotní sestru, která vám s léky pomůže.

V lékárničce nezapomínejte na doplňky stravy

Nepříjemný kašel a rýma občas přepadnou každého. Aby k tomu docházelo co nejméně, je potřeba posilovat imunitní systém dětí i dospělých. Samozřejmostí by měl být zdravý životní styl, ale imunitu můžete podpořit pomocí doplňků stravy, vitamínů nebo sirupů na podporu imunity určených pro děti.

Aby vše v těle fungovalo jak má, jsou důležité zejména tyto vitamíny a minerály:

Je vhodné mít doma také B-komplex, ten se často používá při antibiotické léčbě, při aftech, oparech, nachlazení atd.

Pro případ nejen chřipkové pandemie

V posledních letech jsme se potýkali s pandemií koronaviru, takže do domácí lékárničky mnohdy přibyly další produkty. Nejčastěji jde o antibakteriální gely na ruce či jiné antibakteriální přípravky, roušky, respirátory, případně domácí antigenní testy. Nutno však říci, že tyto samotesty nezaručují stoprocentně přesný výsledek. Jestliže si chcete být jisti, objednejte se na PCR test.

Jak se postarat o domácí lékárničku

Jestliže se vám léky povalují všude možně po domě, je čas tomu udělat přítrž. Pořiďte si například plastovou krabici nebo si určete jeden šuplík v nějaké skříňce a na toto místo dávejte všechny léky, obvazy, náplasti, zkrátka vše potřebné. Nejlepší je zdravotnické potřeby skladovat na suchém a temném místě, rozhodně by to mělo být někde, kam se nedostanou děti. Neskladujte léky v koupelně, jelikož je tam teplo a vlhko, což lékům nesvědčí. Zbytečně volně prodejné léky nehromaďte, i obyčejný sprej na ucpaný nos má datum spotřeby.

Také si pečlivě přečtěte, jak dlouho smíte přípravek užívat od chvíle, kdy ho otevřete. Datum spotřeby totiž mnohdy platí pouze pro neotevřené výrobky. Například v případě krémů nebo různých mastí se uvádí, že by se měly spotřebovat do půl roku od otevření. Nejlepší je skladovat léky v původních krabičkách, na které si snadno napíšete datum otevření.

Léky skladujte v originálních krabičkách a nevyhazujte příbalové letáky. Nezapomeňte alespoň jednou za rok zkontrolovat celou lékárničku a vytřídit prošlé přípravky. Aby se vám pak nestalo, že objevíte několik let prošlé léky. Prošlé léky nevyhazujte do koše, ale vraťte je zpět do lékárny, kde budou bezpečně zlikvidovány.

A jakmile to bude možné – nezapomeňte lékárničku znovu doplnit. Pokud si lámete hlavu s výbavou – obraťte se na zdravotní sestřičku nebo lékárnici.

Co mít v domácí lékárničce v případě konkrétních obtíží

Nikdy nevíte, jaká nepříjemnost vás může potkat. Pokud si říkáte, že v případě nějakého problému si můžete dojít do lékárny, je velmi pravděpodobné, že se vám nějaká nepříjemnost uděje zrovna v momentě, kdy bude mít lékárna zavřeno. Anebo nebudete mít dostatek sil někam chodit. Co mít doma na konkrétní zdravotní problémy?

  • TRÁVICÍ PROBLÉMY

Mezi nejčastější zažívací problémy patří průjem, zácpa či zvracení. Chybět by vám neměl přípravek proti průjmu – například živočišné uhlí, Imodium či Smecta.

Přírodní laxativa vám pomohou zbavit se zácpy. Volit můžete i šetrné glycerinové čípky. Klasická projímadla jsou určena jen na krátkodobé používání. Trápí-li vás po jídle pálení žáhy, určitě dobře znáte Rennie nebo Gaviscon. Na nepříjemné nadýmání je vhodný Espumisan.

  • NACHLAZENÍ

Volně prodejné preparáty na nachlazení byste měli mít doma po celý rok. Chybět by vám neměl nosní sprej či kapky a též přípravek proti kašli. Pro děti a řidiče jsou určené přípravky bez alkoholu. Šumivé tablety typu ACC jsou rovněž na nachlazení vhodné. Bolest v krku dokáže pořádně znepříjemnit den, takže pastilky či ústní sprej jsou jasná volba.

Předcházet nachlazení lze užíváním Colostra, tolik oblíbeného nejen u maminek.

  • TEPLOTA

Zejména malé děti často trápí teplota, na její snížení se obvykle používají čípky. Často užívané jsou i sirupy s paracetamolem. Proto by vám doma neměl chybět Paralen, Ibalgin či podobné sirupy.

  • POPÁLENINY

Pokud si způsobíte vážné a rozsáhlé popáleniny, samozřejmě okamžitě volejte záchrannou službu. V případě, že například sáhnete na horký hrnec nebo strčíte prstík do horké omáčky, pomůže vám chladivý gel či pěna. Produkt je skvělý i na popáleniny od sluníčka. Využít můžete i chladivé gelové polštářky či náplasti na malé popáleniny.

Velmi oblíbený je v případě popálenin například LR Sprej první pomoci.

  • ODŘENINY

Dezinfekce je jednou z nejdůležitějších věcí, která by v žádné domácnosti neměla chybět. Variantou, která neštípe, je Betadine, oceníte ji zejména s dětmi. Pokud si doma třeba vymknete kotník, stáhněte ho pomocí elastického obinadla. Užitečnou pomůckou jsou i sterilní krycí čtverečky. Menší krvácení zastavíte pomocí sterilních hydrofilních obinadel.

Náplasti s polštářky, bez polštářku, na cívce, zkrátka všeho druhu, doma nesmí chybět. Uděláte-li si něco s rukou, poslouží vám trojcípý šátek.

  • ALERGIE

Trpíte-li klasickou alergií například na pyly, při které vás trápí kýchání, svědění, slzení očí, jistě doma máte antihistaminika jako je Zyrtec, Claritine či Zodac. Tyto prostředky vám mohou možná i zachránit život, a to v momentě, kdy vás postihne nečekaná alergická reakce například na bodnutí hmyzem.

  • BOLESTI

Bolesti hlavy, zubů, menstruační bolesti, bolesti zad nebo kloubů – některý z těchto nepříjemných stavů jste už jistě zažili. V takové situaci vám poslouží analgetika. Kromě klasických prášků jsou vhodné i lokální gely nebo mastičky, ty se využívají například na bolesti zad.

A nezapomeňte – hygiena rukou – je v případě řešení zdravotního problému zásadní. Stejně tak platí – pokud váš zdravotní problém přetrvává – je čas navštívit lékaře.

Co by měla obsahovat domácí lékárnička? Poradíme, jak ji vybavit. - 229945 - Co by měla obsahovat domácí lékárnička

Co by měla obsahovat domácí lékárnička

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information