version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Jak přírodně léčit a vyléčit zánět močových cest?

V počátečním stádiu zánětu močových cest pomáhá domácí léčba formou běžně dostupných vitamínů a doplňků stravy. ✔️ V případě vleklých či akutních problémů se obraťte na lékaře!

Jak léčit zánět močových cest?

Neustálé nutkání na malou, i když jste se právě vrátili z toalety? Pálení, řezání, zvýšená teplota nebo dokonce bolest v podbřišku? Je Vám to povědomé?

Pak víte, že se jedná o zánět močových cest, nebo močového měchýře. A nejste jediná, údajně tuto nepříjemnost zažije alespoň jednou za život polovina všech žen. Můžou tím onemocnět i muži, obvykle po šedesátce, kdy se začínají objevovat potíže s prostatou.

Mladším mužům se toto onemocnění vyhne lépe než ženám, větší délka jejich močové trubice a větší vzdálenost od konečníku bakteriím znesnadňuje, aby se dostali ze stolice do močového ústrojí.

Proč zrovna mě postihl zánět močových cest?

Určitě vyvstala celá řada otázek, proč zrovna vy trpíte zánětem močových cest. Důvodů proč k tomu dochází, je celá řada. Od oslabené imunity přes bakteriální infekci, až po oslabené ledviny.

Někdy, když už se zánět "rozjede", se bez pomoci lékaře a bez antibiotik zkrátka neobjedete. Zkuste to ale nejdříve s pomocí ze zelené lékárny.

Příznaky zánětu močových cest

Zánět močových cest nejčastěji známe v začátcích, kdy nás řezá a pálí močová trubice. Následná bolest a neustálý pocit potřeby poté jen doplní řezavé pocity. Tyto příznaky většinou doprovází bolesti v podbřišku, moč bývá zakalená a může zapáchat. Vystrašit nás může i červené zabarvení moči.

Jakmile nás přepadne zvýšená teplota nebo bolest zad – může se přidat zánět ledvin.

Které příznaky jsou tedy nejčastější? Jsou to především:

  • bolest při močení, především pálení nebo řezání
  • neustálé nucení na močení
  • slabší nebo až nitkovitý proud při močení a neúplně vyprázdnění
  • zvýšené leukocyty v moči, čili bílé krvinky v moči (bílkovina v moči)
  • malé množství moči při močení
  • bolesti v podbřišku
  • bolest zad
  • zvýšená teplota
  • krev v moči u žen i mužů
  • může se objevit samovolný únik moči
  • v laboratorním nálezu se vyskytují červené krvinky v moči

V případě zánětu močových cest je poté vhodné rozlišit chronický zánět a akutní zánět. Prudké bolesti a rychlý nástup řezání je typický pro akutní zánět močových cest. Bolest rychle nastoupí a stejně rychle mizí. Naopak, opakované záněty močových cest znamenají chronickou formu. Bolesti nejsou tak silné, ale trvají déle, takže většinou nelze říci, za jak dlouho odezní zánět močových cest. V každém případě je nutné navštívit lékaře, který předepíše účinnou pomoc, například antibiotika na zánět močových cest.

Rizikové faktory zánětu močového měchýře

Když si vedle únavy všimneme navíc ještě zkalené či do červena zbarvené moči, je to jasné. Jak k tomu ale došlo?

Důvody mohou být různé, z těch udávaných klasickou medicínou se nejčastěji jedná o nedostatečnou hygienu, ať už po vykonání potřeby (známé „utírat se zepředu dozadu“), nadměrným užíváním dezinfekčních sprchových gelů a mýdel, či například nedbání hygieny před a po pohlavním styku. Rizikové mohou být ale také nitroděložní tělíska, prostydnutí z nedostatečného oblékání či sezení na studeném povrchu (v jakémkoli ročním období).

Nevhodné jsou také slazené nápoje, které podporují množení bakterií. Z dietetického hlediska způsobuje potíže také dlouhodobá konzumace pálivých či například kyselinotvorných potravin. Podle tradiční čínské medicíny problém tkví v přebytku horka a sucha v močovém měchýři, což narušuje správný tok energií. Tomu odpovídá i obecné doporučení nesedět dlouho v mokrých plavkách (teplotní rozdíly dávají zabrat našim ledvinám). Z psychosomatického hlediska mluvíme o nadbytku negativních myšlenek, strachu a zlosti ve vztazích.

Jaké udělat první kroky, když se objeví náznak zánětu?

To, co slouží jako prevence, může být zároveň první pomocí, když se objeví příznaky možného zánětu močových cest. Pokud jsou příznaky jen mírné a právě se objevily, můžete vyzkoušet následující tipy.

1. Pitný režim

Asi nejjednodušší a velice účinným krokem je dodržování pitného režimu. Zvyšte běžnou dávku neslazených nápojů, ideálně v pokojové teplotě, klidně i na dvojnásobek, tj. až 4 litry za den. „Prolívat“ močový měchýř můžete pramenitou vodou nebo urologickými či jinými bylinkovými čaji.

Z těch bylinkových můžete vybrat čaje bancha (vlažný lze využít pro oplachy pro zmírnění příznaků), kukicha nebo heřmánkový. V přírodě je však spousta bylinek, které Vám mohou pomoci: řebříček obecný, pampeliška lékařská, přeslička rolní, rozrazil lékařský, bříza atd.

Kyselost moči dokáže snížit lžička jedlé sody v teplé vodě 2 hodiny po jídle. Snížením kyselosti moči dosáhneme zklidnění pálení a řezání při močení.

2. Brusinky

Známé bojovnice se zánětem močových cest jsou brusinky. V rámci příjmu tekutin můžeme sáhnout po 100% brusinkové šťávě (doporučuje se 300 ml za den). Brusinky sníží pH moči, čímž ztíží bakteriím v měchýři podmínky pro rozmnožování. Zároveň těmto bakteriím zabraňuje, aby se přichytily ke stěně močového měchýře, je pak jednodušší je dostat pomocí vypitých tekutin ven z těla. Pozor, ne všechny tekutiny jsou pro náš účel vhodné, při potížích se zánětem močového ústrojí se obloukem vyhněte alkoholu, kávě či černému čaji!

3. Podpora močopudných potravin

Zvýšení příjmu tekutin nebude mít takový účinek, pokud budeme zbytečně zadržovat moč. Proto je nezbytné jít na toaletu, jakmile pocítíme potřebu, tj. neodkladně.

Protože, jak už víme, bakterie musí z těla ven, můžeme vylučování moči podpořit močopudnými bylinkami. Brusinky existují v různých podobách, seženete je sušené nebo v tabletách. Podobné účinky mají také borůvky.

Močopudné (diuretické) účinky má běžná kořenová zelenina. Objem vyloučené moči můžete zvýšit konzumací například šťáv z mrkve, petržele, nebo celeru. Pitnou kúru si můžeme připravit také z medvědice lékařské, ovšem pouze na maximální dobu dvou týdnů, nejvíce 4x za rok. Kúru připravíme tak, že lžičku usušených listů přelijeme horkou vodou a necháme vylouhovat. Obdobné diuretické účinky má přeslička a vrbovka (obě obsahují flavonoidy), křen, kopřiva dvoudomá či jalovec. Poslední zmíněný ale není vhodný v akutní fázi, protože jeho podpora ve vylučování většího množství moči funguje na bázi dráždění ledvin.

4. Tělo – hlavně podbřišek a ledviny – v teple

Speciálně v létě to Vaše tělo více než ocení. V zimě je zase pravděpodobné, že jste prochladla, a Vaše ledviny a celé močové ústrojí ocení klid a teplo.

Prohřejeme-li ledviny teplým solným obkladem, urychlíme boj se zánětem. V troubě zahřátou přírodní sůl vložíme do bavlněného sáčku a zabalenou v bavlněné látce přiložíme na ledviny a/nebo podbřišek.

5. Posílení imunity a bylinky

Dobrá imunita se nám hodí za každých okolností, v případě zánětu močového ústrojí dvakrát. Bojujte proti zánětu nejznámějším a snad nejdostupnějším přírodním antibiotikem – česnekem. Může se jednat o česnek kuchyňský nebo klidně medvědí česnek. V souvislosti s tímto zánětem jste možná slyšeli o zázračné rostlince lichořeřišnice. Využívat jejích účinků lze užíváním tinktury s výtažky z jejích semen.

I v tomto případě podpoříte svou vitalitu dostatečnými dávkami vitamínu C. Ten totiž okyseluje moč, čímž způsobuje neschopnost bakterií přichycovat se v močových cestách. Doplňte si vitamín C konzumací růžičkové kapusty, brokolice, zelí, kvašenou zeleninou... Céčko najdete i v šípku a nati petržele.

A nebo zkuste vyzrát na imunitu s kolostrem, patří mezi naše nejoblíbenější produkty dlouhodobě. Znáte kolostrum?

Pozor na kvasinkovou infekci

Zánět močových cest nebo měchýře se objevuje nejen z důvodu prochladnutí, nebo špatné hygieny, v některých případech souvisí s vaginálními infekcemi, například kvasinkové onemocnění. Kvasinkovou infekci poznáte mimo jiné podle výtoku z pochvy. V tom případě je nutné zvýšit příjem probiotik, ať už konzumací jogurtů, nebo doplňky stravy s lactobacillem.

Když nic nezabírá na zánět močového měchýře

Pokud žádná z výše uvedených rad na vyléčení nestačila a onemocnění se dále zhoršuje, neváhejte a navštivte lékaře dříve, než přijdou ukrutné akutní bolesti či vážné komplikace. Obraťte se na praktického lékaře, urologa, nebo gynekologa. Ti z rozboru moče zjistí, zda se skutečně jedná o zánět bakteriálního původu a na základě výsledků stanoví léčebný postup.

Zánět se léčí antibiotiky, jejichž dobrání až do konce je zásadní z důvodu možné recidivy. A kdo by chtěl, aby se mu takový zánět brzo vrátil? Navíc hrozí vysoké riziko, že přejde do chronického stadia (zánět se objeví alespoň 3x během jednoho roku), nebo že se rozšíří na další orgány. To je nebezpečné speciálně u těhotných žen, dětí a starších osob. Hrozí totiž selhání funkce ledvin nebo neplodnost u žen.

Nejlepším lékem je prevence

Pokud chcete předcházet vzniku zánětu močových cest, je vhodné se dlouhodobě zaměřit na zdravý životní styl a dodržování hygienických pravidel. Mimo vyměšování dbát na hygienu i po pohlavním styku nebo náročné túře v přírodě. Důsledná hygiena je nutná také při menstruaci, samozřejmostí by měla být pravidelná výměna tamponů nebo vložek. Nezadržujte moč, zbavte se přebytečných tekutin alespoň jednou za tři hodiny. Zvláště dívky a ženy by měly dbát také na vhodné spodní prádlo, aby nedocházelo k prochladnutí.

Jak přírodně léčit a vyléčit zánět močových cest? - 229252 - Zánět močových cest a jak léčit

Zánět močových cest a jak léčit

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information