Nedostatek vitaminu D v těle trápí většinu populace. ✔️ Nechte si poradit, jak a proč vitamín D doplnit. Seznámíme vás s nejčastějšími příznyk, které nedostatek vitamínu D provází.
Věděli jste, že nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, že v období jara či zimy chytnete chřipku či rýmu. Právě v tomto období totiž spotřebujeme naše zásoby vitamínu D, které doplnilo v létě slunce. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř 50 % naší populace.
Další zajímavostí je, že pouhých 10 % vitamínu D získáváme z potravy. Zbylých 90 % tělo získává ze slunečních paprsků. Ale až čtyřem z pěti lidí tento vitamín chybí. Což může mít za následky různé závažné zdravotní problémy. Věděli jste, že Vitamín D ovlivňuje 200 různých chemických reakcí v organismu? Vědci byl nalezen téměř ve všech typech lidských buněk a tkání.
Tento vitamín je důležitý pro funkci imunitního systému, zdravé zuby, kosti a pro normální činnost svalů. Zdravotní komplikace způsobené nedostatkem vitamínu D se neprojeví hned, signály naše tělo vysílá postupně v podobě různých příznaků. Jak poznat, že nám chybí?
Pojďte se s námi podívat na to, jak se může vaše tělo bránit, za jakými signály se může skrývat nedostatek vitamínu D
1. Svalová slabost
Také vám připadají obyčejné schody náročné a po jejich zdolání se cítíte, jako kdybyste zrovna vylezli na Mount Everest? Pak možná vaše tělo trpí nedostatkem vitamínu D.
2. Malá vytrvalost
Měli byste zbystřit, pokud se vaše vytrvalost začala zhoršovat. Obzvlášť pokud vytrvalostně nestačíte na aktivity, které vám dříve nedělaly nejmenší problém.
3. Nespavost
Jestliže vás z ničeho nic začala trápit nespavost, kterou jste předtím netrpěli, na vině může být nedostatek vitamínu D.
4. Přecitlivělost
Nemyslíme tím emoční přecitlivělost, nýbrž tu fyzickou. Jestliže je vaše kůže přecitlivělá na běžný dotek může to být známka snížené hladiny vitamínu D v krvi.
5. Smutek
Riziko změn nálad a melancholie může být rovněž spojováno s nízkou hladinou déčka v krvi.
6. Mrzutost
Nižší hladina serotoninu v mozku má spojitost s nedostatkem vitamínu D. Důsledkem může být špatná nálad bez zjevného důvodu. Zkuste zvýšit příjem déčka a hned budete veselejší.
7. Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak může trápit pacienty s nedostatkem vitamínů z nich jedním z nich je právě vitamín D.
8. Únavové zlomeniny
Vitamín D napomáhá vstřebávání vápníku a fosforu. Při nedostatku déčka mohou být kosti oslabené a může častěji docházet k únavovým zlomeninám.
Vitamín D je důležitá látka, která ovlivňuje řadu pochodů probíhajících v těle. Na rozdíl od ostatních vitamínů, déčko funguje jako hormon a každá buňka v těle má pro něj receptor.
Vitamín D si naše tělo umí vyrobit samo. Vyrábí ho z cholesterolu, který se nachází v našem těle. Nejznámější způsob jak získat vitamín D je opalování. Zajistit si denní přísun déčka pouze z potravy je poměrně náročné. Déčko totiž obsahují především tučné ryby a mléčné výrobky. Doporučený denní příjem je v širokém rozsahu. Odhaduje se, že až 1 miliarda lidé na světě trpí nedostatkem vitamínu D.
Většina lidí si ani neuvědomuje, že trpí nedostatkem vitamínu D. A pokud je neupozorní první signály, začne se nedostatek vitamínu D projevovat na těle.
1. Častá nemocnost
Vitamín D podporuje imunitní systém tak, aby tělo bylo schopnost bojovat s viry a bakteriemi, které způsobují různá onemocnění.
Jestliže jste často nachlazení či máte chřipku jedním z důvodů může být nedostatek vitamínu D. Byla prokázána souvislost mezi nedostatkem déčka a chorobami jako je nachlazení, zánět průdušek či zápal plic.
2. Ospalost a únava
Jednou z příčin pocitu únavy může být nedostatek vitamínu D, což si lidé ani neuvědomují. I lehce snížená koncentrace déčka v krvi může mít negativní vliv na pocit únavy. V takovýchto případech se doporučuje začít užívat doplňky stravy s vitamínem D, zcela jistě pocítíte rozdíl.
A jak se kvalitně vyspat? Máme pro vás pár tipů na kvalitní spánek. Znáte je?
3. Bolesti zad, kloubů a kostí
Je všeobecně známo, že déčko je důležité pro udržení zdraví kostí a kloubů. Pro kosti je rovněž důležitý vápník. Vitamín D zvyšuje vstřebávání vápníku z přijaté potravy. Pokud vás tedy bolí záda nebo klouby je dost možné, že máte v krvi málo déčka.
Bylo zjištěno, že lidé s malou koncentrací vitamínu D trpí bolestmi nohou, kloubů a žeber až dvakrát častěji.
4. Deprese
Jednou z příčin deprese může být nedostatečné množství vitamínu D v krvi. Některé studie prokázaly, že zejména u starších dospělých lidí existuje určitá spojitost mezi depresemi a nedostatkem vitamínu D.
5. Zhoršené hojení ran
Pomalé hojení ran po úrazu nebo chirurgickém zákroku může znamenat, že daný pacient trpí nedostatkem vitamínu D.
Výsledky laboratorních studií naznačují, že déčko se podílí na tvorbě některých látek, které jsou podstatné pro tvorbu nové kůže při hojení zranění. Bohužel však nejsou k dispozici dostatečné informace ohledně účinků vitamínu D na zranění.
6. Řídnutí kostí
Řada starších lidí si myslí, že když onemocní řídnutím kostí, potřebují doplnit vápník. Ale ve skutečnosti mohou mít nízkou hladinu vitamínu D. Nízká hustota minerálů v kostní tkáni může upozornit na fakt, že dochází k velkému odbourávání vápníku z kostí. Což může vést u starších osob, zejména žen ke zvýšenému riziku zlomenin.
I když vliv vitamínu D na kostní tkáň zatím není zcela prokázaný, je důležité udržovat dostatečnou hladinu déčka v krvi.
7. Padání vlasů
Většina lidí si myslí, že padání vlasů je zapříčiněno stresem. Ten má samozřejmě na tento problém také vliv, stejně jako jiné choroby. Ale i nedostatek vitamínu D a jiných živin může mít za následek vypadávání vlasů. Onemocnění Alopecia areata, které je charakterizováno jako vypadávání vlasů a chlupů ve velkém množství bývá často spojováno s křivicí, což je nemoc, kterou zejména u dětí vyvolává právě nedostatek vitamínu D.
Proti padání vlasů u nás najdete třeba produktovou řadu Recapin od LR.
8. Bolesti svalů
Existuje určitá souvislost mezi chronickou bolestí svalů a nedostatkem vitamínu D. Nedostatek déčka přispívá ke zhoršení bolesti. Jak u dospělých tak u dětí, může být příčinou bolesti svalů nedostatek vitamínu D. Několik studií uvádí, že užívání velkých dávek vitamínu D může lidem pomoci zmírnit svalovou bolest.
Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Kromě tučných ryb jako je například makrela nebo tuňák si dopřávejte mléčné výrobky, jako jsou sýry či mléko.
Vitamín D se občas přidává i do jiných potravin jako jsou džusy, cereálie, margariny nebo sójové produkty. Ale vždy si raději zkontrolujte tyto informace na obale. Samozřejmě také nezapomeňte chodit na sluníčko – jak již bylo zmíněno nejsilnější zdroj vitamínu D.
Ano, i to je nutné zmínit – v krajním případě se lze vitamínem D předávkovat. K předávkování vitaminem D může dojít až při dlouhodobém nadužívání doplňků stravy. Jestliže se tak stane – dochází k nadměrnému vstřebávání vápníku ze střeva a růst jeho hladiny v krvi. Mezi projevy předávkování patří nevolnost, zvracení, slabost či závratě.
Dlouhodobé zvýšení hladiny vápníku pak může vést k nežádoucím účinkům, kdy se tvoří močové kameny, špatně se nám tráví či dochází ke kontraindikacím s léčivy.
Doporučená denní dávka vitaminu D je podle EU 5 μg (200 UI) pro dospělého jedince. Potřebná denní dávka vitamínu D u dětí činí zhruba 10 μg (400 UI).
K dosažení dostatečné denní dávky je dle lékárníků doporučováno konzumovat denně 25–50 μg (1000–2000 IU). Avšak pro malé děti, těhotné ženy a ženy po menopauze stanoví vhodnou dávku lékař.
Nedostatek vitamínu D - příčiny a příznaky