version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Mastná pleť: jak pečovat o mastnou pleť a co na ni pomáhá

Jak pečovat o mastnou pleť? Co na mastnou pleť pomáhá? ✔️ Přečtěte si, jak pečovat o mystnou pleť. A co vám doporučí dermatologové? Vše najdete v našem článku, který se mastné pleti věnuje.

Péče o mastnou pleť

Mastná pleť patří mezi typy pokožky, s kterými se běžně setkáváme. Svůj název získává díky zvýšené tvorbě mazu, jež způsobuje typické odlesky, zejména v T-zóně obličeje.

Tento typ pleti je dán především geneticky a hormonálně. Nicméně, svůj podíl mají i psychické změny a faktory působící zvnějšku.

Mastná pleť trápí spoustu žen, ale i mužů. Jelikož čtete tento článek, jistě už chápete, že vyžaduje specifickou péči. Jak o mastnou pleť ale pečovat správně? Nejen to si povíme v dnešním článku na téma mastná pleť.

Jak vypadá mastná pleť?

Mastná pleť je zpravidla silnější, na pohled typicky lesklá a má rozšířené póry. Svůj lesk získává díky zvýšené produkci mazových žláz a tu spouští hormony, tzv. androgeny. To může způsobit maštění pleti a ucpávání pórů. Nadprodukce kožního mazu je typická v období dospívání kvůli hormonálním změnám v těle. Mastná pleť má sklony k tvorbě komedonů (černé tečky a bílé pupínky), infekcí, ekzémů a pupínků v tzv. T-zóně.

Jak již bylo zmíněno – zaměříme se nyní na tzv. T-zónu  (oblast čela, nosu, brady). Právě v této oblasti se typicky tvoří akné – jak v období dospívání, tak dospělosti. Pokud se pleť dále mastí, dochází k pomnožení baktérií a vznikají zánětlivé projevy. V krajním případě – může při nešetrné péči dojít ke vzniku jizev.

Abychom jen nestrašili – pokud máte mastnou pleť – je pro ni typické pomalé stárnutí, větší elasticita a méně vrásek i v pokročilejším věku.

Příčiny maštění pleti

  • nesprávná životospráva
  • dědičnost
  • změny na hormonální úrovni
  • deprese a stresové situace
  • nadměrná konzumace alkoholu, kouření
  • nevhodná strava - jídelníček
  • nevhodné kosmetické přípravky

Genetiku nedokážeme ovlivnit, ostatní faktory jsou však v našich silách změnit či některé zcela vymýtit ze svého života (třeba nezdravý jídelníček či nekvalitní kosmetika). Ostatně, mimo tradiční projevy ucpaných pórů či akné, může za mastnou pletí být i problém vyrážky či ekzémů. Všechny tyto dermatologické problémy se pak samozřejmě mohou podepsat na sebevědomí každého člověka.

Zásady přístupu k mastné pleti

Jaké základní kroky tedy podniknout v péči o mastnou pleť? Zkuste do života zařadit tuto rutinu.

1. Čištění pleti

Mastnou pokožku, díky své podstatě, je třeba každodenně čistit – a to zejména jak ráno, tak večer. To je velmi důležité v případě aknózní pleti. Díky kvalitní péči se zbavíme nečistot, potu, kožního mazu i make-upu. Mimo dobrý pocit, zajistíme správnou péčí přirozený regenerační proces pleti. Čistíme čisticími gely či pleťovými vodami na přírodní bázi. V případě, že vás trápí akné, při nákupu hledejte ty s protizánětlivými a dezinfekčními účinky.

Zaměřte se na pleťové a tonizační vody s neutrálním pH. Je vhodné, aby vaše kosmetika, kterou užíváte, zvládla regulovat tvorbu kožního tuku a normalizovat produkci mazových žláz.

Pokud zabrousíme do „babských rad“, můžete vyzkoušet i kysané mléko či kefír. Tyto mléčné produkty stačí pomocí tampónu či houbičky pravidelně vtírat do pokožky obličeje. Po aplikaci jen opláchnete  teplou vodou. Další možností je vmasírovat do navlhčené pokožky směs z mleté kávy a soli. Směs připravíte smícháním jedné lžíce soli s jednou lžicí kávy.

Zapomeňte ale na jakékoliv přípravky s alkoholem. Právě ten pleť vysuší, tedy zapříčiní tvorbu dalšího kožního mazu. Pro mastný typ pleti nejsou vhodné ani minerální oleje, jsou zbytečně mastné.

A na závěr obecné doporučení - vodu používejte vodu teplou, nikoliv horkou. Čím studenější voda, tím více dochází k zúžení pórů a osvěžení pleti.

Proč tedy pleť čistit? Protože když je čistá, dokáže pokožka lépe vstřebat pleťové přípravky. Doma si jednoduše připravíte čisticí masku z okurkové a citronové šťávy.

2. Správný peeling

Se stejnou, týdenní frekvencí si můžete provádět pleťový peeling, obzvlášť pokud o pokožku nepečujete pravidelně. Jedná se o prevenci kožních potíží. Lze ho dělat častěji, i 2-3 krát týdně. Vhodná doba k peelingu je večer – ideálně před ulehnutím na lože. Díky tomu se pleť zbaví do hloubky špíny, odumřelých kožních buněk a tuku, které se hromadí v pórech.

Při peelingu zapomeňte na žínky čistící strojky. Naopak, zaměřte se na peeling s kyselinovým základem, ten nezpůsobí další tvorbu mazu. Zkuste například beta-hydroxy kyselinu: kyselinu salicylovou (vyhlazuje povrch pleti a působí do hloubky pórů) a další.

Jakmile dokončíte peeling pleti, je vhodné na závěr aplikovat hydratační krém, který neobsahuje oleje. Naopak, použít byste měli ty, jež jsou bohaté na kyselinu mléčnou nebo hyaluronovou.

3. Zdravý životní styl

Mastná pleť sice může být dána genetikou a přesto, jak jsme se již zmínili – dalším faktorem je například zdravý životní styl a životospráva. Takže je potřeba si připomínat – že pěkný vzhled pokožky můžete docílit zdravou, vyváženou a pravidelnou stravou. Doporučuje se konzumace mléčných výrobků, celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny. Nepřehánějte to s ostrými jídly (nadmíru kořeněná či pálivá jídla), s octem a smaženými a velmi slanými produkty. Všechny tyto potraviny – suroviny, aktivně podporují funkci mazových žláz.

I když by se mohlo zdát, že voda chybí spíše opačnému pleťovému typu, ve skutečnosti chybí i mastné pleti. Snažíme se ji hydratovat zvnějšku, pravdou ale je, že 70 % vody vychází zevnitř. Potřeba dodržovat pitný režim je tedy zřejmá. Vláhu v pokožce můžete podpořit březovou mízou nebo aloe vera šťávou.

A na závěr – životospráva není jen o jídelníčku. Dalším neblahým vlivem může být nadmíra stersu, nedostatek pohybu či přepracování (tedy nedostatek odpočinku).

Shrnutí péče o mastnou pleť

Abychom to tedy shrnuli, jak pečovat o pleť – sepsali jsme pro vás následující body:

  • Nepoužívejte horkou, ale pouze teplou vodu (ideálně vlažnou)
  • Zapomeňte na přípravky s obsahem minerálních nebo přírodních olejů, které pokožku ještě více mastí
  • Používejte přípravky, které regulují tvorbu kožního mazu a mají pozitivní účinky na správnou funkci mazových žláz
  • V případě vyrážky či ekzému používejte výhradně kosmetické výrobky s dezinfekčními účinky
  • Peeling si dopřejte maximálně 2 – 3x týdně (předcházejte zbytečnému podráždění pleti)

A jakým dalším chybám se v péči nejen o mastnou pleť vyhnout?

Prevence mastné pleti

Mimo vhodně zvolenou péči a kvalitní kosmetiku, dbejte v případě prevence na správnou životosprávu. Zaměřte se na svůj jídelníček – zejména pak na dostatek vitamínů skupiny B – které jsou obsažené v mléčných výrobcích, listové zelenině, pivu, vajíčkách, v droždí, v pšeničných klíčcích a různých druzích ovoce.

Naopak, zapomeňte na alkohol a kouření – či dlouhé ponocování. A jak jsme již zmínili - negativní vliv má pak také stres a hektický životní styl, který je bohužel zcela přirozenou součástí dnešní doby.  Myslete i na tyto faktory při péči o pleť.

Výběr kosmetiky na mastnou pleť

O důležitosti výběru správné čisticí kosmetiky a peelingu jsme se již zmínili. Už víte, po čem sáhnout. Ovšem ještě jsme nezmínili – že je potřeba pleť, napříč mastnotě, pravidelně hydratovat. Takže logicky – sáhnete po kvalitním hydratačním krému. Právě i ty by měly obsahovat vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají pleť chránit před vnějším prostředím. Díky svému složení a přírodnímu původu posilují přirozenou obranyschopnost pokožky. Navíc, tyto hydratační krémy zabraňují úniku vody z pokožky. Je třeba vědět, které oleje jsou pro vás vhodné a jak je aplikovat. Zkusit můžete jojobový, nebo hroznový olej. Esenciální oleje mají navíc schopnost regenerovat, vyživovat pleť, působí i antibakteriálně a antimykoticky.

Součástí ochrany pokožky je i opalovací kosmetika. Přípravky s dostatečným ochranným filtrem pomáhají předcházet podráždění i onemocnění kůže.

A na závěr pár tipů na domácí produkty, které si můžete připravit doma

Ovesná pleťová maska

Vločky ovsa umí absorbovat přebytečný maz a zklidnit pokožku. Díky hrubší textuře navíc mohou pracovat i jako přírodní peeling při aplikaci, tedy mechanickým působením odstranit odumřelé kožní buňky.

Postup: Smíchejte půl šálku na hrubo mletých ovesných vloček s teplou vodou (přidat můžete i med). Vzniklou směs krouživými pohyby vmasírujte do pokožky obličeje. Nechte působit 10 – 15 minut, poté opláchněte a osušte.

Mandlový peeling

Podobně jako ovesné vločky dokážou i mandle absorbovat přebytečný maz, zároveň díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhají hydratovat pleť a podporují její přirozenou ochrannou bariéru. Z mandlí si jednoduše vyrobíte domácí peeling.

Postup: Smíchejte 3 lžičky jemně namletých mandlí s 2 lžícemi tekutého medu a vzniklou směs naneste krouživými pohyby na obličej. Masírujte pleť po dobu 3 minut, poté opláchněte příjemně teplou vodou a lehce osušte.

Rady a tipy od dermatologů na mastnou pleť

1. Vhodně zvolte kvalitní čistící produkt

Obecně platí, že dermatologové doporučují a důrazně upozorňují, že byste měli zvolit ty čistící produkty, které se zakládají na bázi oleje, a naopak vynechat ty s obsahem alkoholu.

Vyzkoušejte několik prostředků na mastnou pleť a postupně zkuste přijít na to, který vám nejvíce vyhovuje.

2. Řádně si vyčistěte pleť na obličeji, hrudi i zádech

Již tradičně je potřeba si říct – že při problémech s mastnou pletí jde často ruku v ruce nedostatečná osvěta v oblasti mytí těla.

Dle dermatologů je tedy vhodné zvolit si kvalitní, ideálně přírodní čistící prostředek, který se doporučuje užívat alespoň 2x denně.

3. Hydratujte, hydratujte a zase hydratujte

Jak jsme již zmínili – napříč zaběhnutým pravidlům – je potřeba i mastnou pleť pravidelně hydratovat. Věděli jste, že dehydratace může motivovat žlázy k produkci více kožního mazu?

A proto se nebojte a dopřejte si občas masku, která „zavodní“ vaše kožní buňky. Pro každodenní hydrataci dermatologové navrhují použít hydratační krém, který třeba obsahuje kyselinu hyaluronovou.

4. Horká voda a babské rady

Je potřeba hned na úvod zmínit, že kol a kolem existuje celá řada mýtů a polopravd o péči o mastnou pleť. Některé jsou osvědčené, jiné vám mohou ublížit.

Populární je třeba cukrovo-citrónový peeling – ale příliš mnoho citronové šťávy může vést k hyperpigmentaci. Také pozor na horkou vodu. Vysoká teplota vody může zbavit kůži mastných kyselin, které potřebujete.

5. Konzultujte kroky s dermatologem

Jestliže vaše domácí péče nezabírá, pleť je mastná a trpíte na ekzémy, zkuste oslovit s dotazem dermatologa. Ten vám pomůže projít strastiplnou péči o svou mastnou pleť s grácií.

Mastná pleť: jak pečovat o mastnou pleť a co na ni pomáhá - 228143 - Jak pečovat o mastnou pleť

Jak pečovat o mastnou pleť

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information