Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Babské rady na škytavku: jak se zbavit škytavky

Škytavka - náhlé a samovolné stahy bránice vyvolané drážděním bráničních nervů. ✔️ Znáte tyto babské rady na škytavku? Sepsali jsme pro vás 10+ tipů, které mohou pomoci.

Babské rady na škytavku

Lidové rčení tvrdí, že škytáme, když na nás někdo myslí. A sama si to často říkám, kdo na mě asi myslí. Ovšem, důvod škytavky je trochu jiný - nejčastěji začneme škytat, pokud se napijeme syceného nápoje, náš žaludek se cítí přeplněný či se napijeme alkoholu.

Škytánímůže způsobit i to, když jídlo rychle hltáme – čímž se do našeho těla dostává vzduch. Zajímavostí může být – že někteří lidé začnou škytat, pokud jsou ve stresu nebo v emočním napětí.

A než si představíme babské rady, které při škytavce pomáhají, je potřeba si říct, že ač je nepříjemná, zpravidla je krátkodobá. Výjimku potvrzující pravidlo nám představí Charles Osborne z USA, jenž dle historického zápisu škytal celých 68 let, přesněji od roku 1922 do roku 1990. A to už je tedy výkon. Ovšem, kdyby znal naše babské rady, možná to zvládne dříve, co myslíte?

Mnoho z nás se už se škytavkou někdy v životě setkalo. Je to nepříjemný stav, ale ve většině případu není nijak nebezpečný. Po pár minutách škytání samo přestane.

Škytavka je vlastně nekontrolovatelná křeč bránice. Většinou přijde z ničeho nic a sama odezní. Pokud vás trápí delší dobu, nebojte se navštívit lékaře. Dlouhodobá škytavka může značit onemocnění hrtanu, jícnu nebo plic.

Bránice jezjednodušeně řečeno hlavní sval mezi hrudním košem a břichem. Když dojde k podráždění bráničního nervu, objevují se křeče neboli škytavka. Do plic se dostává příliš mnoho vzduchu a hlasivky se uzavřou, následuje charakteristické „škytnutí“. Škytavka se nevyhýbá nikomu, dokonce i miminko v břiše matky může škytat.

Co může vyvolat škytavku?

Vědci úplně přesně nedokáží říci, co přesně škytavku vyvolává, ale některé příčiny její vznik podporují. Jako například:

  • kořeněná jídla
  • sycené nápoje (limonády), alkohol
  • velký záchvat smíchu
  • leknutí
  • hltání jídla, málo rozžvýkané jídlo
  • konzumace studené a horké potravy rychle za sebou
  • změny teploty
  • dehydratace
  • pálení žáhy
  • stres, vzrušení, emoční napětí, prožitý šok
  • podráždění ušního bubínku cizím předmětem
  • drogy

Jak předvídat škytavku

Bohužel není známý žádný způsob, jak dopředu zjistit, kdy škytavka nastane. Škytavka se objeví z ničeho nic a také sama zmizí. Obvykle trvá pouze pár minut. Vyhněte se hltání jídla, jezte menší porce, dostatečně jídlo kousejte a jezte pomalu. Tato preventivní opatření by měla snížit riziko vzniku škytavky.

Zajímavostí je, že v Guinessově knize rekordů můžeme najít rekord Charlese Osborna, který trpěl škytavkou celých 69 let.

Praktické babské rady na škytavku

Babské rady určitě stojí za vyzkoušení, i když není nijak potvrzená jejich účinnost. Každopádně vám nijak neublíží.

1. Zadržte dech

Zadržování dechu je asi nejčastější rada, určitě ji proto vyzkoušejte. Důležité je vrátit bránici její primární funkci. Zmáčkněte si nos ukazováčkem a palcem, zadržte dech a snažte se vydržet co nejdéle, alespoň 15-20 vteřin. Několikrát opakujte podle potřeby.

Také se můžete zkusit nadechnout, následně zadržet dech a vypít sklenku teplé vody.

Rovněž si můžete zkusit dřepnout a zadržet dech.

2. Snězte cukr

V některých zdrojích se udává, že škytání způsobuje podrážděná slinivka. Z toho důvodu se radí zkonzumovat něco sladkého. Například kostku cukru, lžíci medu nebo panáka medoviny, která rovněž obsahuje cukr. Další tip je nalít si na lžičku Alpu, rozpustit v ní kostku cukru a zkonzumovat.

3. Napijte se vody

Zkuste najednou vypít sklenici vody. Rozhodně se vyhněte perlivým limonádám, ty naopak škytání vyvolávají. Do sklenice vody také můžete přidat citrón. Rovněž můžete vyzkoušet to, že sklenici vody postavíte na stůl a ústy vodu vypijete a přitom budete dýchat nosem. U novorozenců se doporučuje dítě nakojit.

Vypít můžete i teplé mléko, nejlépe brčkem.

4. Leknutí

I když to možná může znít zvláštně, tak tato metoda se praktikuje již po staletí. Zkrátka požádejte někoho, aby vás vylekal. Ale ne jen tak trochu, ale doopravdy a ve chvíli, kdy to skutečně nebudete čekat.

5. Úder mezi lopatky

Další známou metodou je uhodit postiženého mezi lopatky. Samozřejmě pouze decentně, v závislosti na tělesné konstituci dané osoby.

6. Studené obklady

Studená voda je poměrně účinná když jde o boj s nepříjemným škytáním. Zkuste kapesník namočit do studené vody a přiložit si hona zátylek. Pokud si nechcete dělat obklady, můžete vyzkoušet ledovou vodu pít. Taktéž se doporučuje kloktat ledovou vodu nebo cucat kostku ledu než se sama rozpustí.

7. Konzumace suchého chleba

Kousněte si do suchého chleba, nejlépe den nebo dva starého. Ale opatrně, abyste se nezačali chlebem dusit, raději si ukousněte opravdu malý kousek.

8. Stojka

Další babskou radou je pokusit se udělat stojku, známou především z hodin tělocviku. Můžete si opřít nohy o zeď nebo požádat někoho o pomoc.

9. Cvičení

Škytavka obvykle odezní při změně dýchání a také změně polohy těla. Proto si lehněte na záda a zvedněte pravou ruku a levou nohu, následně vystřídejte. Dobrým tipem také je posadit se na koberec a kolena přitáhnout k hrudníku. Zkuste v této poloze setrvat alespoň minutu až dvě.

Další babské rady jsou:

  • Dýchejte jako pes, tedy vyplázněte jazyk a snažte se svůj dech zrychlit.
  • Lehce se kousněte do bříška malíčku.
  • Několikrát polkněte naprázdno.
  • Zkuste hluboký nádech a výdech.
  • Spojte palce a malíčky k sobě, tlačte je k sobě a zhluboka dýchejte.
  • Skákejte na levé noze a hlavu nakloňte doprava.
  • Dýchejte do papírového sáčku. Nikdy ne do igelitového!
  • Inhalujte esenciální oleje – například zázvorovou lilii nebo fenykl.
  • Zpívejte nahlas.
  • Mezi zuby si vložte rukojeť vychlazené lžíce.
  • Dýchejte do dlaní.
  • Zkonzumujte okurku nebo se napijte láku z okurek.
  • Napijte se neředěné citronové šťávy nebo si ukrojte plátek citrónu, posolte a zkonzumujte.
  • Dělejte něco jiného, co vás zabaví, a nebudete na škytání myslet.

Kdy se škytavkou navštívit lékaře?

Uvádíte se, že pokud škytavka trvá déle jak 2 dny, měli byste lékaře navštívit. Ale navštívit ho můžete i po 24 hodinách. Lékař asi jako první navrhne masáž karotidy (krční tepny). Tuto masáž si můžete provést i sami.

Stačí si lehnout na zem, otočit hlavu na jednu stranu a na druhé straně si jemně masírovat krkavici po dobu pár sekund. Rozhodně na krk nijak netlačte, vše provádějte jemně.

Lékař také může navrhnout výplach žaludku. Pokud by ani to nezabralo, pravděpodobně by následovaly testy k vyloučení závažných potíží jako je například onemocnění jícnu, hrtanu, plic, břišní dutiny nebo srdce.

Jak zastavit škytavku u kojenců

A nyní se zaměříme na ty nejmenší. Jako u dospělých, je škytavka běžná i u novorozenců a kojenců. Zpravidla se objeví během krmení, kdy stačí krátké přerušení, nebo změna polohy miminky. Pokud škytavka nemizí, zhoršuje se, nebo je patrné, že dítě rozčiluje, kontaktujte pediatra.

Jak na škytavku u novorozence či kojence?

1. Zkuste miminku do obličeje krátce fouknout. Dítko zadrží dech a změní své dýchání, respektive rytmus.

2. Přiložte chladnou ruku na záda miminka a přidržte – dítě změní polohu i rytmus, může to napomoci se škytavky zbavit.

3. V případě, že škytání způsobilo leknutí, dopřejte dítku příjemnou a uvolněnou atmosféru. Podporujte ji hraním společným smíchem.

A pro kojence - při škytavce během kojení nepřestávejte, pravidelné dýchání a polykání škytavku miminka zcela jistě utiší.

Neléčená škytavka způsobuje únavu, nespavost, nedostatek tekutin a ztrátu hmotnosti.

Babské rady na škytavku: jak se zbavit škytavky - 227555 - Babské rady na škytavku

Babské rady na škytavku

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information