version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Ekzém: typy ekzémů, příčiny, příznaky a mýty kolem nich

Co je to ekzém? Jaké jsou nejčastější příčiny ekzémů. ✔️ Seznamte se s různými druhy ekzémů. A zapomeňte na mýty, které kolem ekzémů kolují.

Ekzém: vše o onemocnění na jednom místě

Ekzém se vyznačuje zánětem, suchostí či zarudnutím na lidské pokožce. Současně, jeho škrábáním dochází ke zhoršování projevu ekzému. Viry, bakterie a škodlivé látky se poté snadněji dostávají do rány. A sami určitě víte, že škrábání se nedá příliš odolat.

Základní poučka o ekzému je, že se jedná o zánětlivou reakci kůže na přítomnost nebo působení dráždivých látek. Svým poměrně vysokým výskytem v populaci se řadí mezi nejčastější onemocnění. Jeho typickým projevem bývají zejména červené skvrny či svědivé pupínky.

Ekzém ale nepředstavuje pouze tyto projevy. Pod jeho označení patří i další kožní choroby. Mezi nejčastější druhy ekzému se ale řadí především kontaktní dermatitida a atopický ekzém. Jednotlivé případy ekzému se liší podle vyvolávajícího momentu, svým průběhem i léčbou.

Co ovlivňuje ekzém?

Přesné příčiny ekzému nejsou známy, přesto mezi nejčastější patří:

  • Genetika
  • Tření se syntetickými tkaninami a vlnou
  • Alergeny (pyly, prach a plísně)
  • Stres a nedostatek spánku
  • Agresivní mycí a čistící prostředky
  • Ústřední vytápění
  • Klimatizace
  • Cukrovka prvního typu může zvyšovat riziko vzniku ekzému

Druhy ekzémů

Atopický a kontaktní ekzém patří k nejčastějším druhům ekzémů. Přesto však, ekzémů existuje celá řada.

1. Atopický ekzém (atopická dermatitida)

2. Kontaktní ekzém (alergická dermatitida)

3. Seboroická dermatitida - svědivá červená vyrážka, doprovázená šupinkami

4. Numulární dermatitida - vyskytuje se nejvíce na dolních končetinách, charakteristická je suchá kůže a nesvědivé skvrny

5. Solární dermatitida (spálení sluncem) - po spálení pokožky dochází k zarudnutí, občas s výskytem puchýřů v místě spálení pokožky

6. Fotoalergická kontaktní dermatitida – projevuje se zarudnutím kůže, otoky a nepříjemným svěděním

7. Dyshidrotická dermatitida – ekzém se nejčastěji vyskytuje na rukou a ploskách nohou, v podobě červených skvrn s puchýřky, které praskají a odlupují se

Příčiny onemocnění ekzémem

Atopický ekzém vzniká obvykle již v dětském věku, ale není vyloučeno ani jeho zpozorování v dospělosti. Příčina atopického ekzému není známa, nicméně se na jeho vzniku pravděpodobně podílí jak vlivy okolního prostředí, mezi něž řadíme některé potraviny, pyly, roztoče nebo prach, tak také faktor dědičnosti.

Oproti tomu u kontaktní dermatitidy (ekzému) se hovoří o přecitlivělosti kůže vůči určité látce. Příčinou jejího vzniku tedy bývá kontakt s látkou či předměty, které ekzematickou reakci vyvolávají. Původci kontaktního ekzému bývají zejména nejrůznější kovové ozdoby, které člověk běžně nosí. Může se jednat o kovové pásky u hodinek, náušnice či piercing. Dalším častým vyvolavatelem jsou látky obsažené v některých deodorantech, krémech, barvách na vlasy a kosmetice. Na rozdíl od atopického ekzému, kontaktní dermatitidou trpí obvykle dospělí lidé.

 

 

Mezi nejčastější kontaktní alergeny patří:

  • Některé kosmetické přípravky
  • Organická barviva
  • Parabeny
  • Kovy (chróm, nikl, kobalt)
  • Umělé hmoty
  • Parfémy
  • Guma
  • Formaldehyd
  • Některé léky
  • Některé rostliny

Příčiny atopického ekzému

Na rozvoji atopického ekzému se podílí řada faktorů, od genetických přes vliv okolního prostředí až po kožní defekty.

Hlavními spouštěcími faktory jsou:

  • alergeny
  • změny v dietě
  • šťáva z čerstvých plodů (jahody, citrusy, rajčata, exotické ovoce)
  • stres a nedostatek spánku
  • kontakt s domácími zvířaty (bakterie, viry, plísně, kvasinky)
  • kontakt pokožky s přírodními vlákny – vlna, kožešina, rovněž i umělá vlákna
  • kontakt s dráždivými látkami – horká voda, cigaretový kouř, mýdla, prací prostředky
  • hormonální změny (u žen) – 1. a 2. trimestr těhotenství, období kolem porodu, menopauza, premenstruační období
  • chlad a horko - změna teplot

Více se o příčinách atopického ekzému můžete dočíst v našem článku.

Projevy ekzémů

Průběh onemocnění se u kontaktní dermatitidy a atopického ekzémů značně liší. Projevy kontaktního ekzému ovlivní v prvé řadě imunitní stav člověka, v druhé řadě pak vyvolávající látka. Pro tento druh ekzému jsou charakteristická zarudlá místa na kůži s několika puchýřky kolem, které mohou praskat, případně vytvářet mokvající ložiska. Postupem času se na těchto místech začnou vytvářet stroupky, které se slupují.

Kontaktní dermatitida se objevuje spíše chronická záležitost a vzniká při dlouhodobém působení slabého alergenu. Oproti kontaktní dermatitidě, atopický ekzém je typický střídáním dvou období – akutního a chronického. Vysoký vliv na stav kůže má hned několik dalších faktorů, může se jednat o stres, jiné onemocnění či náhlou změnu prostředí.

První projevy atopického ekzému se objevují již v kojeneckém věku u dětí. Ekzém je typický především suchými zarudlými ložisky, které mají tendenci mokvat. Tyto projevy je možné zaznamenat hned na několika místech po těle – obličeji, v oblasti kožních záhybů jako je krk, zápěstí a loketní jamky. Výjimku netvoří ani místa pod koleny a v oblasti hýždí. Takto postižená místa často svádí ke škrábání, jelikož se ekzém vyznačuje krom začervenání a puchýřků, ještě svěděním.

Ekzém v podzimním a zimním období

Obecně platí, že ekzém bývá intenzivní především na podzim a v zimě. V létě se ekzém naopak zklidňuje. Je tomu tak proto, že se změnami teplot okolí do nižších hodnot, klesá produkce látek, které v kůži váží vodu. Tyto látky hrají v pokožce klíčovou roli, jelikož utěsňují pokožku tak, aby nedocházelo ke ztrátám vody. Na podzim a v zimě tedy dochází k vyšším ztrátám vody v kůží. Proto se pokožka snáze vysuší, více svědí a kvůli mechanickému rozškrábání vznikají projevy atopického ekzému.

Proto je dobré věnovat ekzému v podzimním a zimním období vyšší pozornost. Zejména tedy péči o něj. Jako ideální produkty v péči o ekzematickou pokožku je dobré volit promazávala na bázi krémů, balzámů a mastí. V letním období člověku postačí zase např. pěny, mléka a řídké krémy.

Léčba ekzému

Pokud vás trápí ekzém, máme pro vás hned na úvod zprávu – ekzému se nezbavíte přes noc. Samotná léčba, pokud je to vůbec možné, je časově náročná. A náročná je i na psychiku. A stejně tak – někteří se nevyléčí nikdy. S onemocněním poté žijí po celý rok. Přesto zakončíme první odstavec pozitivně – projevy lze zmírnit vhodné zvolenou léčbou.

Bod číslo jedna při léčbě kontaktní dermatitidy je odstranění vyvolávajícího alergenu. V případě, že se alergen zadaří odstranit, postižená kůže se sloupne, začne se hojit a projevy ekzému se dají na ústup. Na svědění a ostatní projevy ekzému mohou pomoci chladné obklady a speciální pasty, krémy nebo masti. Účinná látka, která způsobí při léčbě úlevu, bývá hlavně zinek, dehet či kyselina salicylová.

Na akutní projevy ekzému se volí preparáty s obsahem kortikoidů. Tuto léčbu si člověk neordinuje sám, nýbrž navštíví svého kožního lékaře a konzultuje vše s ním. Ten po vyšetření stanoví, jaký konkrétní přípravek by byl pro vás vhodný. Přípravky s obsahem kortikoidů ale nelze používat dlouhodobě. Hrozilo by totiž nenávratné poškození kůže a další nežádoucí účinky.

Jak pečovat o ekzematickou pokožku

  • Udržujte pokožku hydratovanou, zejména po sprchování a v suchém počasí
  • Nekoupejte se ve vodě teplejší než 36 °C a déle než 10 minut
  • Používejte jemná mýdla (přírodní)
  • Namísto syntetických tkanin používejte bavlnu nebo len
  • Doma pravidelně větrejte
  • Používejte neparfémované výrobky

Jak řešit ekzém na obličeji – tipy pro péči o pleť

  • Doteky obličeji nesvědčí - pokud si často saháte na obličej, roznášíte si po něm infekci a pokožku zbytečně dráždíte
  • Vhodnou kosmetiku volte dle ročního období a typu vaší pleti – vaše pleť reaguje na okolní teplotu i vlhkost
  • Volte kratší sestřih vlasů, nebo je udržujte v maximální čistotě
  • Obličej nikdy nemyjte horkou vodou
  • Obličej sušte poklepáváním ručníkem – nikoliv třením
  • Krémy a obecně kosmetiku na obličej nabírejte keramickou lžičkou (nikoliv kovovou)

Lze se ekzému vyhnout jednou pro vždy?

Primárním a klíčovým poznatkem v boji proti ekzému je předpoklad zabránění kontaktu s konkrétním alergenem, který nežádoucí reakce (ekzém) způsobuje. V případě tedy, že se člověk dostane do situace, kdy ví, že přijde do kontaktu s dráždivými látkami, doporučuje se dostatečně se ochránit. Tedy použít např. ochranné pracovní pomůcky. Následně by měla být kůže preventivně ošetřena ochrannými krémy.

U atopického ekzému je prevence poměrně nelehká. Jak bylo řečeno již v úvodní části článku, o jeho příčinách se toho obecně moc neví. Tudíž ani nelze jasně a konkrétně specifikovat faktory, které by se na jeho vzniku měly podílet. Jako obecné pravidlo, kterým by se člověk mohl řídit, je vyhýbat se situacím, které ekzém zhoršují. Onemocnění lze předcházet i tím, že budeme pravidelným ošetřováním a promašťováním pečovat o suchou a poškozenou pokožku.

Z kosmetických produktů je pak doporučována kosmetika Cannaderm nebo JUST nahrin. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Nejčastější mýty o ekzému

A na závěr se podíváme na pár mýtů a legend, které stále kolem ekzémů kolují. Nejedná se o finální výčet, přesto jsme se pokusili vypsat ty nejčastější mýty, s kterými jsme se setkali.

Ekzém se projevuje vždy od útlého dětského věku
- smutná pravda je, že ekzém může přijít kdykoliv, přesto je pravdou, že ekzematickou pokožkou trpí především kojenci, děti a mladiství

Ekzémem se mohu nakazit
- opravdu tomu tak není, ekzém se nemůže přenést ani dotykem, ani krví nebo slinami

Ekzém je spojený s nedostatečnou osobní hygienou
- toto tvrzení se nezakládá na pravdě, sebelepší hygiena neovlivní to, zda vaši pokožku postihne ekézm či nikoliv (toto onemocnění souvisí s imunitním systémem)

Ekzém a akné je to samé
- ani v tomto případě se tvrzení nezakládá na pravdě, protože ekzém je spojený se suchou pokožkou, zatímco akné je přesným opakem

S ekzémem nesmíte do bazénu či moře
- věřte mi, že můžete, nicméně chemie ve vodě v bazénu může ekzém zhoršit, a případně, po koupání je nutné se ihned osprchovat a namazat hydratačním krémem

Ekzém zanechává jizvy
- v tomto případě, je vhodné říct – jizvy po ekzému se objeví velmi zřídka, stopy po ekzému se zpravidla zcela zhojí
Na ekzém jedině s kortikoidy
- je pravdou, že lékaři je nasazují velmi časo - kortikoidy jsou nejčastějším aplikovaným prostředkem při ekzémech, když nás pokožka svědí, pálí, je zarudlá a nevzhledná, přesto však můžeme vsadit i na produkty s obsahem koloidního stříbra, ureou či přírodními rostlinnými extrakty. Z přírodních extraktů zkuste třeba Tea tree.

A nyní již, pojďme společně podpořit svou pokožku, její hydrataci a regeneraci.

Ekzém: typy ekzémů, příčiny, příznaky a mýty kolem nich - 227274 - Ekzem - ekzematická pokožka - atopický ekzém

Ekzem - ekzematická pokožka - atopický ekzém

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information