Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Hubnutí v těhotenství, aneb jak je to s hubnutím v těhotenství

Těhotenství je pochopitelně úzce spjato i s přibýváním na váze. Hubnutí během těhotenství nemusí být až tak nebezpečné. Současně pak, tělo může nějaké to kilo ztratit i nabrat. ✔️ Jak tedy hubnout a je to vůbec nutné?

Hubnutí v těhotenství a kdy rozhodně nepanikařit

Váha v těhotenství je téma, které řeší snad každá nastávající maminka. Většinou se bojí toho, že přibere více než by si přála. Jen málokterá se obává hubnutí. Ale ani to není nic tak úplně výjimečného. Některé ženy v těhotenství nepřiberou téměř nic nebo jdou dokonce s váhou dolů. Příčinou může být například porucha štítné žlázy.

Avšak, obecně platí, v těhotenství se prostě přibírá, tomu se vyhnout opravdu nedá. A stejně tak, není vždy na místě panikařit - nějaká kila nahoru prostě přijdou. A je to logické.

Kolik mohu v období těhotenství nabrat na váze?

Jak jsme již psali, je to velmi individuální, avšak dle řady výzkumů, by žena s běžnou hmotností (BMI kolem 18), by za normálních okolností měla přibrat na váze mezi 8 – 14 kg za celé období těhotenství.

Dle čeho takto usuzujeme?

  • prsa - naberou na váze až 1,6 kg
  • děloha - zvýší hmotnost až o 1 kg
  • placenta - zvýší hmotnost až o 0,8 kg
  • zvýšený podíl krve - přidá na hmotnosti až o 1,4 kg
  • tělní tekutiny - zvýší hmotnost o 2 kg

A v neposlední řadě pak - před porodem může dítě vážit 3,5 - 4 kg. Takže, s ohledem na tato fakta, je vyšší váha v období těhotenství, prostě a jednoduše, normální.

Dle aktuální lékařských výzkumů pak, za normální nárůst váhy, považujeme až 2 kg v prvním trimestru a přibližně 4 - 5 kg ve druhém a třetím trimestru.

Během těhotenství není rozumné cíleně hubnout, držet diety a zbytečně tím ohrozit vývoj svého miminka. V období těhotenství potřebuje vaše tělo dostatek živin a energie, pro správný vývoj dítěte. Vaše miminko tak bude přibývat na váze a prospívat. Neznamená to však, jíst za dva.

Pokud budete jíst zdravě, pravidelně a nebudete se přejídat, pak nemusíte mít z přibývající váhy strach. Adekvátní váhový přírůstek během těhotenství je deset až dvanáct kilogramů. Ale i to je velmi individuální, záleží na mnoha faktorech. Např.: váha, se kterou nastávající maminka začíná své těhotenství nebo zadržování vody v těle. V prvním trimestru je ideální přibrat přibližně dva kilogramy. Ve druhém trimestru by se váha měla zvýšit o čtyři až šest kilogramů. Do konce těhotenství pak o další čtyři až sedm kilogramů. Některé ženy mají opačný problém. Hubnou, ale nechtějí hubnout. 

Než se podíváme na to, kolik žena přibere a jak by se měla-mohla stravovat, pojďme si říct, co může být příčinou snížení váhy v těhotenství.

1. Nevolnost či zvracení

Mnoho žen se v prvních třech měsících potýká s nevolností a zvracením. Někdy tyto těhotenské nevolnosti nedovolí nastávající mamince nic sníst. Sotva něco sní, hned je jí nevolno. V některých případech tak dochází ke snížení váhy.

Přesto by tento stav maminku a ani dítě neohrozit neměl. Dříve nebo později nevolnost určitě přejde. Pokud vás zvracení trápí a máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, měla byste navštívit gynekologa. Mohlo by dojít k dehydrataci organismu.

2. Problémy s příjmem potravy

Některé maminky hubnou, protože se bojí o svou štíhlou postavu. Nedokážou se smířit s váhovým přírůstkem během těhotenství.  Zejména ty, které už někdy měly nebo mají problém s poruchou příjmu potravy. V takovém případě může být snaha o snížení váhy velmi nebezpečná a život ohrožující.

Nedostatečný přísun živin a omezení stravy vede k nedostatečnému vývoji miminka. Výsledkem je mnoho zdravotních potíží, které mohou vést k potratu nebo předčasnému porodu.

3. Nadváha, obezita

Budoucí maminka s nadváhou či dokonce obezitou nepřibírá tolik kilogramů, jako žena s normální váhou před otěhotněním.  Obvykle u žen s nadváhou nebo obezitou bývá váhový přírůstek rovnoměrnější a menší. Může se dokonce stát, že o nějaké to kilo přijdou. Miminko tím ohroženo není.

Rozhodně není vhodné držet nějaké drastické diety. Raději dodržujte zdravou, pravidelnou a vyváženou stravu. Pokuste se zařadit pohyb v podobě procházky či těhotenského cvičení. V dnešní době těhotenský tělocvik nabízí snad už každá nemocnice. Dále můžete vyzkoušet plavání, pilates pro těhotné či gravid jógu. Vždy je lepší jakoukoli sportovní aktivitu konzultovat s lékařem.

A současně pak, rozhodně to s cvičením nepřehánět.

4. Hubnutí bez příčiny

Některá maminka klesá na váze neúmyslně. Dodržuje zdraví a vyvážený jídelníček, přes to hubne. Hubnutí je jen důsledkem změn, které v těle probíhají během těhotenství. Vše je vhodné konzultovat se svým gynekologem. Žena během těhotenství dochází na pravidelné prohlídky k lékaři, který eviduje mimo jiné i její přírůstky nebo úbytky na váze. Důvodem nechtěného hubnutí mohou být zdravotní komplikace, které nejsou na první pohled zřejmé.

Takovéto komplikace se dají odhalit pomocí krevních testů. Příčinou může být špatná funkce štítné žlázy. Nejdůležitější je to, zda se miminko správně vyvíjí a roste, což lékař zjistí za pomocí ultrazvuku a dalších pravidelných vyšetření.

Vždy platí rovnice: spokojená maminka = spokojené miminko.

Chcete hubnout? Hubněte zdravě!

Jak už se několikrát zmiňovali, na diety v těhotenství zapomeňte. Pro miminko i nastávající maminku to není vhodné ani žádoucí. Svou mysl soustřeďte na zdravý životní styl.

Zaměřte se na úpravu jídelníčku a pravidelný pohyb vhodný pro nastávající maminky. Samozřejmě, že to není úplně jednoduché. V důsledku tohoto stavu mívají ženy různé chutě, které není lehké ovládat. Pamatujte, že těhotenství není nemoc. A tak si občas v omezeném množství můžete dopřát něco nezdravého.

Podstatné je cítit se po všech stránkách dobře. Co udělat aspoň na začátek?

  • jezte dostatečné množství ovoce a zeleniny
  • zvyšte spotřebu vitamínů a minerálů, dbejte na jejich doplnění
  • konzumujte malé porce 5 x – 6 x denně
  • snažte se vynechat jednoduché cukry a sladkosti
  • nepřejídejte se (opravdu nejíte za 2)
  • zaměřte se na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, zejména neslazených a neperlivých nápojů
  • důležitou součástí zdravého jídelníčku jsou kvalitní a čerstvé suroviny
  • vyváženost jídelníčku -  správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků

Zkusíme tedy více popsat jednotlivé body, které souvisí se zdravým životním stylem při snaze udržet si váhu a po porodu se vrátit k původní váze.

V období těhotenství se proto zaměřte a zkuste dodržet následující pravidla:

1. Nezvyšujte zbytečné energetický příjem

... až v druhém trimestru navyšte o cca 300 - 350 kcal, v třetím trimestru pak maximálně o 400 kcal za den. Tento přírůstek bohatě stačí, opravdu neplatí, že jíte za dva.

2. Zaměřte se na bílkoviny

... stejně jako při sportu, i v období těhotenství platí, že byste měli myslet na příjem bílkovin. Ideálně ve vyváženém poměru pro ty živočisné i rostlinné. Od druhého trimestru se zaměřte na zvýšení příjmu bílkovin o 15 - 20 g navíc.

3. Omezujte jednoduché sacharidy

... to by mělo platit nejen pro období těhotenství. Vyhněte se čemukoliv, co obsahuje jednoduchý cukr ve formě sladkostí, slazených nápojů či alkoholu. Klesá citlivost na inzulin - v tomto případě pak hrozí vznik gestačního diabetu mellitu (těhotenské cukrovky).

4. Myslete na tuky

... správně by měli tvořit až 30 % energetického příjmu! Vsaďte na rostlinné oleje, ořechy a nevynechte Omega-3 mastné kyseliny.

5. Nevynechávejte maso, mléčné výrobky ani vejce či luštěniny

... často se stává, že tyto suroviny omezujeme. Opak je správně - maso vám dodá železo, luštěniny vitamíny a vlákninu. Mléčné výrobky pak třeba vápník.

Hubnutí pod dohledem

Pokud máte pocit, že potřebujete nutně zhubnout i v těhotenství. V každém případě byste to měla konzultovat se svým lékařem. I když se váš lékař může při každé návštěvně pohoršovat nad vaší přibývající váhou, určitě vám nedoporučí hubnutí v těhotenství. Maximálně vám doporučí, abyste váhu více hlídala. Případně, abyste se zaměřila na vyvážený jídelníček. Poslouchejte své tělo, které vám samo řekne, co mu prospívá a co ne. Přibývání na váze v těhotenství je naprosto přirozené. Není to však jediným znakem prosperujícího těhotenství. Nejdůležitější je to, aby miminko rostlo a vyvíjelo se tak, jak má. To byste měla mít na paměti.

Věřte, že těhotenská kila nemusí být celoživotní záležitostí. Jen samotným porodem zhubnete kolem osmi kilogramů. Další kila půjdou dolů následným kojením, naprosto přirozeně cca kilo za měsíc. A než s miminkem oslavíte jeho první narozeniny, budete mít váhu zase jako před otěhotněním.

Hubnutí v těhotenství, aneb jak je to s hubnutím v těhotenství - 225200 - Hubnutí v době těhotenství

Hubnutí v době těhotenství

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information