version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Střevní chřipka a její příčiny. Zkuste tyto babské rady.

Střeva se bouří, bolest břicha vás brzdí po celý den, často běháte na záchod? ✔️ Možná vás postihla střevní chřipka, kterou není radno podcenit, zejména u dětí.

 

Příčiny střevní chřipky

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je zánět žaludku a střev. Projevy tohoto onemocnění jsou průjem a zvracení. Záněty ve střevech způsobují viry, bakterie nebo parazité. Nejčastějším viníkem je zkažené jídlo, kontaminovaná voda, neumyté ovoce, ale nakazit se můžete i kapénkově (vzduchem).

U běžné populace průjem sám odezní během několika dní. Ale u oslabených jedinců, starších lidé nebo dětí může být tento stav životu nebezpečný. V tom případě je nutné vyhledat lékaře.

Příznaky a příčiny střevní chřipky

  • Příznakem je řídká až vodnatá stolice, která se opakuje několikrát za den. Nejčastěji se uvádí, že jde o průjem, pokud máte 3 a více řídkých stolic za jeden den. Doprovodné jevy jsou křeče v břiše, zvracení, nevolnost i zvýšená teplota. Dále postižené osoby trápí celková únava, bolest hlavy, svalů.
  • Pokud střevní chřipku způsobily viry, je toto onemocnění vysoce nakažlivé. Nejčastějším virem jsou rotaviry, noroviry, enteroviry a adenoviry.
  • U bakteriálního původu jde nejčastěji o Salmonellu, Escherichia Coli, Campylobacter jejuni.
  • Nakazit se můžete tzv. fekálně-orální cestou. Což znamená ze špinavých rukou znečištěných stolicí. Tento virus může na rukou přežít až 4 hodiny, na pevných plochách dokonce týden. Kapénková nákaza (vzduchem) je poměrně vzácná.

Léčba střevní chřipky

U většiny lidí si tělo poradí samo, není nutné vyhledat lékaře. Důležitá je dieta, pitný režim a klid.

Pacient by měl doplňovat tekutiny a chybějící minerály, které ztrácí průjmem a zvracením. Za normálních okolností člověk vypije asi 2-3 litry tekutin denně. Při gastroenteritidě by to měly být asi 3-4 litry denně.

  • Prvních pár hodin nic nejezte, pouze pijte, nejlépe černý čaj, vodu, minerálky. Tekutiny pijte po lžičkách nebo malých douškách.
  • Kojence nepřestávejte kojit. U menších dětí můžete doplňovat tekutiny rehydratačním roztokem, který koupíte v lékárně. Vodu na přípravu roztoku použijte převařenou nebo kojeneckou.

Po několika hodinách, nebo druhý den, až se žaludek zklidní, můžete začít pomalu přijímat tuhou stravu.

Začněte banánem, dušenou mrkví, bílou rýží, suchým pečivem nebo suchary. Poté začněte přidávat potraviny bez tuku. Dušené kuřecí, krůtí, králičí maso, libová šunka, těstoviny, brambory. Jezte po malých soustech. Nejezte smažené, tučné, těžké, mastné potraviny. Ani sladkosti či mléčné výrobky, kofeinové nápoje a nepijte alkohol.

I po odeznění průjmu můžete nasadit podpůrné přípravky, jako jsou probiotika a prebiotika.

Jestliže přetrvává průjem, zkuste některé z babských rad na průjem, které mohou pomoci.

Léky na střevní chřipku

V lékárně si můžete zakoupit volně prodejné léky. Například Imodium, Endiaron, černé uhlí. Většinou pacient není schopen zjistit, zda trpí infekčním průjmem. Pokud nejde o infekční průjem, mohou tyto léky ještě více uškodit.

Antibiotika se podávají pouze u bakteriálního průjmu, po vyšetření lékařem. Vyzkoušet můžete léčivo loperamid – tento lék zastavuje pohyb střev. Pozor, není vhodný pro těhotné a kojící nebo v případě, že je ve stolici hlen či krev.

Účinná látka racekadotril snižuje objem vody ve stolici a díky tomu se zabrání dehydrataci organismu.

Léky obsahující látku diosmection váží toxiny, viry a bakterie. Jsou velmi účinné. Látka kloroxin slouží jako střevní dezinfekce. Ta je vhodná ale pouze v případě bakteriálního průjmu. Na doplňkovou léčbu zvolte léky s kvasinkou saccharomyces boulardii. Tato kvasinka pokryje povrch střeva a tím ho chrání před bakteriálními patogeny. Jde o skvělou prevenci při cestách do exotických zemí proti cestovatelskému průjmu.

Homeopatika při střevní chřipce

Účinným homeopatikem proti průjmu a zvracení je Arsenicum album 9 CH. Pomáhá proti průjmu, který vznikl ze zkaženého jídla. Užívá se 5 tabletek po každé stolici, při zlepšení se interval prodlužuje až do vysazení.

  • Croton tiglium 9 CH je homeopatikum, které pomáhá proti křečovitým stahům střeva, vodnatému průjmu, nejčastěji po užívání antibiotik. Dávkování je stejné jako u předchozího.
  • Nux vomica 9 CH je výborný na zkažený žaludek. Stejné dávkování.
  • China 9 CH pomáhá při nebolestivých vyčerpávajících průjmech, které doprovází plynatost a kručení v břiše. Stejné dávkování.
  • Podophyllum peltatum 9 CH si přibalte sebou na dovolenou. Pomáhá turistům v teplých krajích. Také miminkům při růstu zubů. Stejné dávkování.
  • Antimonium crudum 9 CH pomáhá, pokud zkonzumujete nadměrné množství jídla a dostaví se průjem. Také pomůže s vodnatým průjmem s nestrávenými zbytky jídla a bílým tlustým povlakem na jazyku. Stejné dávkování.

Babské rady na střevní chřipku

  • Podrážděný žaludek zklidní odvar z ostružinového listí. Čaj z heřmánku, máty nebo meduňky.
  • Protizánětlivé bylinky jako tymián, jitrocel, lipový květ vám také udělají dobře.

Mezi oblíbené směsi poté řadíme i bylinné směsi Dědka kořenáře. Díky nim můžete zklidnit břicho i posilnit střevní mikroflóru.

Prevence střevní chřipky

Zásadní je dodržování hygienických opatření – mytí rukou před jídlem, mytí rukou po toaletě, omývání ovoce a zeleniny. Nepít ze stejného hrnku nebo lahve jako ostatní, nepoužívat společné ručníky, kartáčky na zuby atd.

Syrové maso by se nemělo dotknout například příborů, talířů nebo prkénka, na kterém budete později připravovat zeleninu.

Nezapomínejte, že například i v supermarketu nebo v MHD se můžete nakazit. Proto si vždy umyjte ruce, nebo alespoň použijte cestovní antibakteriální gel.

Návštěva lékaře při střevní chřipce

Pro malé děti může být gastroenteritida nebezpečná. V tomto případě je nutné navštívit lékaře. Obzvlášť pokud se jedná o kojence. V takovém případě je většinou nutná hospitalizace a aplikace nitrožilní výživy.

U dospělých osob, pokud průjem trvá déle jak tři dny, pacient zvrací nebo je ve stolici krev, pak je nutné vyhledat lékaře. Teplota kolem 39°C trvající déle než tři dny je rovněž nebezpečná.

Střevní chřipka a její příčiny. Zkuste tyto babské rady. - 231354 - Příčiny a léčba střevní chřipky

Příčiny a léčba střevní chřipky

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information