version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Proč nemůžu usnout? Poradíme vám, jak na nespavost!

Co dělat, když nemůžete usnout? Máte problémy se spánkem? ✔️ Máme pro vás několik tipů, jak usnou i ve chvíli, kdy to 100% nejde! A nezapomeňte, čím méně spíte, tím kratší máte život!

Chcete už konečně usnout?

Věděli jste, že jedním z nejčastějších problémů, s kterými chodíme za lékařem, je nespavost? Lidé, kteří s přibývajícími roky hůře usínají nebo se v noci budí, přibývá. A s ohledem na světelný smog, životní styl a nástup technologií, tomu nebude do budoucna jinak. Ba naopak. A proto jsme pro vás sepsali řadu tipů, jak se s nespavostí vypořádat.

Nepodceňte nespavost, než se projeví v plné síle. Nepravidelný spánek je příčinou mnoha dalších zdravotních obtíží a hlavně, nevyspaný člověk je mrzutý, bez nálady a ve finále, často nemocný.

Bohužel, častou odpovědí lékařů na nespavost je: „Chcete prášek?

Já osobně tomu rozumím, nemají příliš mnoho možností, avšak my máme. Navíc, prášky lze užívat krátkodobě. Není vhodné, aby se z toho stal návyk. A čím je člověk starší, tím hůře se závislosti zbavuje.

V dnešní době, dle lékařských statistik, trpí nespavostí až 25 % starší populace ve věku nad 65 let. A více než 50 % se již s nespavostí někdy setkalo.

Řada průzkumů pak poukazuje na to, že ti, kdož nespí dobře, trpí bolestí hlavy, častěji jsou zranění či méně výkonní. Navíc u seniorů se tyto důsledky projevují výrazněji než u mladých lidí.

Lékaři se shodují, že neschopnost „vypnout“ je právě tím důvodem, proč lidé nedokáží usnout. Problémy běžného života jsou nejčastějším důvodem. V hlavě nám visí samé „jestli“.

V dnešní době se špatné spaní šíří lidstvem jako epidemie. A bohužel, jak již tomu bývá, hledat příčinu není snadné. I kvůli tomu, že příčin může být celá řada.

Bylinky na nespavost

Tady je každá rada drahá, ostatně, každý si musí najít tu svou „bylinku“, která mu bude sedět. Ovšem, já doporučuji určitě všem čaj s heřmánkem, který nám za každé situace dokáže navodit lepší spánek. Působí uklidňujícím dojmem a jeho aroma v místnosti, kde chcete usnout, navodí tu pravou atmosféru.

Mezi další oblíbené bylinky na spaní patří meduňka či mateřídouška. Často jsou součástí sirupů či čajových směsí, díky svým uklidňujícím účinkům. Navíc, jsou velmi šetrné, a proto jsou vhodné i pro malé děti.

Z dalších bylinek doporučím určitě levanduli, kozlík lékařský či třezalku. Ostatně, tím určitě výčet nekončí, i proto jsme pro vás vypsali všechny ty, které jsou vhodné při nespavosti.

Jak se zbavit nespavosti, aneb jak usnout

Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak se s nespavostí poprat. Poradíme vám, jak skutečně usnout.

1. Zkuste se donutit být vzhůru za každou cenu

Možná to zní bláznivě, avšak, dle studie na univerzitě Glasgow, právě ti lidé, kteří se nesnažili usnout, zpravidla usnuli dříve, než ti, co se do toho „nutili“. Tohle by stálo za otestování, co myslíte? Prostě a jednoduše, čím více se snažíte usnout, tím hůře vám to půjde. Jak prosté…

2. Snižte pokojovou teplotu

V dnešní době, kdy se snažíme vytopit byt na maximum, je zcela jasné, že i v ložnici to občas přeženeme. Věděli jste, že ve vaší ložnici by měla být teplota do 20 °C? Zkuste proto, před spaním, pořádně vyvětrat a topení už nezapínat. Prozradím vám jedno tajemství – dobrý a klidný spánek je zaručen, když je ložnice chladná, tmavá a pohodlná. Tma způsobuje, že mozku vytváří melatonin, který sděluje vašim vnitřním hodinám, že je čas spát. A chlad uvolní tělo, dostane ho do hibernace.

3. Ponořte tvář do velmi studené vody po dobu 30 sekund

Nezdá se to, jestliže je za vaší nespavostí úzkost či nervozita, zkuste ponořit tvář do studené vody. Uvolní se napnutá pokožka, zklidní se nervový systém. A navíc, snížíte svůj krevní tlak. Tělo se vyklidní, sníží se srdeční frekvence a pak, máte ty nejlepší předpoklady pro spánek.

4. Zkusili jste už metodu 4-7-8

Kdo o ní ještě neslyšel, jde o to, že zvýšíte kyslík v krevním oběhu, zpomalíte srdeční frekvenci a uvolníte více oxidu uhličitého z plic.

Postup pro metodu 4-7-8:

  • Umístěte špičku jazyka na horní patro a držte ho tam.
  • Vydechujte hluboce skrze celá ústa.
  • Zavřete ústa a vdechujte a vydechujte tiše nosem po dobu 4 sekund.
  • Zadržte dech na 7 vteřin.
  • Vydechujte ústy a počítejte do osmi.
  • Celý cyklus opakujte třikrát nebo tak dlouho, jak budete potřebovat

Tak, a teď už jen vydržet. A zkusit tuto metodu v době, kdy s vám nedaří usnout.

5. Představte si své oblíbené místo

Každý vám radí, počítejte ovečky. Avšak, ještě účinnější je myslet na své oblíbené místo. Tam, kde se cítíte v klidu a pohodě. Prostě šťastní. Klíčem k úspěchu je přemýšlení o scéně, která je natolik poutavá, že vás na chvíli odvádí od vašich myšlenek a starostí. Díky tomu, že si lidé představovali pláž nebo les, usnete rychleji, než ti, kdo počítají ovečky a stále myslí na své starosti.

6. Poslouchejte hudbu

A ano, budete se muset obětovat, protože studie ukázaly, že klasická hudba okolo 60-80 úderů za minutu, výrazně pomáhá rychle usnout. Ti, kdo poslouchají alespoň 30 minut před ulehnutím klidnou, relaxační hudbu, vykazují výrazné zlepšení celkové kvality spánku. Kdo by se nechtěl ráno probudit odpočatý, že…

7. Jezte „při svíčkách“

V dnešní době, kdy svítíme prakticky celý den, je vhodné, zejména doma, zkusit utlumit umělé osvětlení. Právě modré světlo z elektroniky, často nabourává dostatečnou produkci melatoninu v organismu. Zkuste tedy někdy světla vypnout a vychutnat si večer jen tak, za svitu, třeba právě svíčky.

8. Zkusili jste už akupunkturu?

Bohužel, tu opravdovou si prostě sami neuděláte, avšak na těle najdeme řadu reflexních bodů, které reagují na stisk. Zkuste například masáž lalůčků uší, eventuálně si mnou prsty na nohou i rukou. Díky tomu uvolníte úzkost a nervozitu. A navodíte tu pravou atmosféru, pro klidný spánek.

9. Dejte ukládání k spánku pevný řád

Pevný řád, to je prostě to, oč tu běží. Tělo je potřeba minimálně 1 hodinu před spánkem uvést do klidového režimu. Ať už fyzicky, tak psychicky.

Vyvarujte se jídla těsně před spaním, jelikož může hrozit pálení žáhy. Navíc, tělo začne pracovat na spalování, což není žádoucí. A ačkoli vám může připadat, že vás sklenka vína na dobrou noc správně unaví, pravda je taková, že alkohol klidný spánek rozhodně nepodporuje.

Pak už jen stačí si najít rutinu, abyste uléhali ke spánku v tu správnou chvíli. Zkuste meditaci, jógu či masáž. A poté, již jen odpočatí a uvolnění ulehněte.

10. Čtěte si knížku nebo si vybarvujte

Vylezte z postele a dělejte něco odpočinkového, co vyžaduje minimum mentální energie. Nejvhodnější je otevřít si knížku, nebo si malovat. Cokoliv, co zklidní vaše tělo ve chvíli, kdy nemůžete spát. Rozhodně neuléhejte k televizi či mobilnímu telefonu. Elektronika nemá v ložnici co dělat.

11. Vylezte z postele

A když už nemůžete usnout, nic nefunguje, tak nač ležet v posteli. Právě tento zlozvyk je nejhorší, prostě zůstat v posteli a koukat do stropu. Pokud se vám nedaří vypnout mysl, musíte nejpozději do 15, maximálně 20 minut vstát z postele. Pokud tak neučiníte, „tělo si nespojí postel se spánkem.“


Proč nemůžu usnout? Poradíme vám, jak na nespavost! - 223199 - Proc nemůžu usnout?

Proc nemůžu usnout?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information