version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Proč mě trápí trávení? Nejčastější problémy s trávením a jak na ně...

"Špatné trávení" provází lidsto od nepaměti. Víte, proč vás trápí trávení? ✔️ Nedostatek pohybu a nevyvážená strava - nejčastější přičina problémů s trávením. Poradíme vám, jak na to.

Trávicí problémy provází lidstvo od nepaměti. Již naši předkové znali problémy s trávením, včetně těch se žlučníkem či žáhou. Avšak znali i postupy, jak si díky bylinkám ulevit. Často se však jedná o banální obtíže. Nicméně je nepodceňujme, protože mohou předznamenat závažnější choroby, které nám mohou znepříjemnit život.

Pokud se zahloubáme, rozlišujeme trávicí obtíže jako jednorázové, přechodné, ale také mohou mít chronický průběh, který rozhodně nikomu nepřejeme.

Často jsou trávicí obtíže psychosomatického typu, jako dráždivý tračník nebo neuróza žaludku. Z těch vážnějších nemocí pak jmenujme Crohnovu chorobu, nebo rakovina.

I proto, nazývat trávicí obtíže banalitou, nedoporučujeme. Prostě nad nimi nelze jen tak mávnout rukou.

Jak zmírnit trávicí obtíže?

Jelikož se lékaři stále častěji setkávají s pacienty, které trápí zažívací obtíže. Avšak než „obtěžovat“, často stačí pár tipů a zdravý rozum. Na plynatost, nadýmání a obecně, jednorázové obtíže, často pomohou vhodně zvolené kombinace bylinek. V závěru článku si bylinky představíme. Uvidíte, že mnohé znáte a třeba je už máte doma.

Co na špatné trávení obecně?

Než se zaměříme na konkrétní obtíže, pojďme si bylinky aspoň ve zkratce představit již nyní. Pokud bychom hledali univerzální bylinku, musíme jmenovat fenykl obecný (Foeniculum vulgaris).

Tato bylinka je skvělá při problémech s nadýmáním, ale navíc podpoří také trávení. Navíc, fenykl je často přidáván i do dětských směsí. Nebo je podáván maminkám, které mají problémy s kojením.

Často se tato bylinka objevuje v kombinaci s mátou, která dokáže zmírnit křeče a díky obsaženým látkám pomáhá ve vylučování žaludečních šťáv, které urychlí trávení.

Předchozí bylinky asi nemusíte mít 100% doma, avšak co najdete zaručeně, je kmín kořenný (Carum carvi) a anýz vonný (Pimpinella anisum). Obě tyto bylinky jsou skvělé proti křečím, mimo jiné.

V závěru bychom měli zmínit ještě také mateřídoušku (Thymus serpyllum) a látky, které štěpí bílkoviny v potravě. Tyto enzymy nesou název bromelain a papain.

Tímto výčet rozhodně nekončí, avšak univerzální pomoc je blíže, než si myslíte.

Nejčastější typy poruch trávení

1. Nadýmání

Proč se vlastně nadýmám? Věřte mi, je to jednodušší, než si myslíte. Nadýmání může být způsobeno špatnou skladbou stravy. Například, pokud jíte mnoho cukru nebo bílé mouky. Za tímto problémem hledejme nejčastěji žlučník, v kooperaci se slinivkou. Právě tyto 2 orgány se podílí na tvorbě látek, které štěpí stravu. Respektive, s cílem zajistit přístup živin pro tělo. Nicméně, s ohledem na náš životní styl často žlučník přetěžujeme, což má za následek zhoršení funkce, která se promítne právě nadýmáním.

Nicméně, proti nadýmání nám mohou pomoci bylinky. Respektive, podpořit orgány, které nám nadýmání způsobují.

Jaké byliny pomáhají při nadýmání

Pojďme si představit bylinky, které doporučujeme v případě, že vás trápí nadýmání. Budete překvapení, co vše bylinky zvládnou. A přitom, často jsou to bylinky, které jsou snadno dostupné a pro nás známé.

Fenykl obecný

Tuto bylinky jsme již zmínili, avšak ve spojení s nadýmáním ji chceme vyzdvihnout. Fenykl dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání. A pokud vás navíc trápí křeče, je fenykl jasnou volbou.

Kondurango

Méně známá bylinka, respektive aromatická kůra keře rostoucího v jižní Americe. Díky účinným látkám podporuje tvorbu trávicích enzymů, a to zejména enzymů slinivky. Díky tomu dochází k efektivnímu štěpení a tím pádem urychlení procesu trávení.

Máta peprná

Opět bylinka, kterou jsme již zmínili, avšak je nutné ji zmínit i při potížích s nadýmáním. Máta uvolňuje nadýmání a křeče, respektive zmírňuje jejich dopad. Sama osobně je doporučována na podporu trávení.

2. Zácpa

Každý se aspoň 1x za život setkal se zácpou. I proto ji musíme zmínit a představit bylinky, které by mohly být pomocí. Často je zácpa spojena s nevhodně zvolenou stravou. Případně je zácpa dopadem změny prostředí, stravy nebo kvality vody. Tedy se s ní často setkáme v době dovolených.

Při akutní zácpě pak zpravidla stačí navýšit příjem vody v kombinaci se sušenou švestkou, fíkem nebo potraviny s lněným semínkem.

U lnu se pozastavíme, díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici. Právě to je při zácpě žádoucí, protože pomůže se účinně vyprázdnit. Jak si připravit odvar ze lnu? Stačí nechat len louhovat, promíchat a poté vypít. Ovšem, nepřehánějte to, stačí opravdu jen 1 šálek denně. Alternativou ke lnu pak může být psyllium. Vláknina obsažená v psylliu ve střevě bobtná, stimuluje funkci střev a podporuje vyprázdnění.

Musíme nicméně zmínit i chronickou zácpu, jež je způsobena špatnou funkcí žlučníku a jater. Tento problém už vodou nerozeženete a naopak, je nutné problém řešit co nejdříve. Často je tento problém způsoben nevhodně zvoleným jídelníčkem posledních dnů. Za problémem stojí často vysoký podíl cukru, masa a nízký objem vlákniny. V případě chronických obtíží doporučujeme zajít za lékařem, aby vyloučil závažná onemocnění, například nádor nebo Crohnovu chorobu.

Jaké byliny pomáhají při zácpě

Len setý

Již jsme len zmínili, avšak pojďme si říct více. Díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Pomůže vám nejen při zácpě, ale také při zánětech v zažívacím traktu nebo boji s cholesterolem.

Čekanka obecná

Často opomíjená bylinka, kterou však musíme při problémech se zácpou zmínit. Čekanka podporuje funkci jater a tvorbu žluče. Oceníme ji zejména při tzv. „zácpě na cestách“, kdy obsažený inulin aktivně podporuje mikroflóru ve střevech. Čímž má dopad na efektivní boj se zácpou.

3. Průjem

Opakem zácpy, kterou jsme již zmínili, je tolik proklínaný průjem. Nejčastěji vzniká v kombinaci s virovou nebo bakteriální infekcí. Eventuálně, pokud vás průjem postihne na delší dobu, bývá poslem závaznější choroby, jejímž projevem bude mimo jiné řídká a častá stolice.

Pro naše tělo je průjem závažnější, než si myslíme. Může naše tělo kompletně dehydratovat, případně odvádět rychle živiny, které tělo potřebuje pro boj s „nemocí“. Méně známá je skutečnost, že dochází k narušování střevní stěny. Pokud se pak průjem dostavuje častěji, než je zdrávo, vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc.

I zde pomáhají léčivé rostliny, které zpomalují činnost střev či dezinfikují střevní stěnu. Mezi nejčastěji zmiňované borůvky (Vaccinium myrtillis), anýz vonný nebo květ červeného jetele (Trifolium pratense). Mezi babské rady pak patří odvar z maliníku nebo ostružiníku – z listů těchto keřů. Právě 2 poslední zmíněné jsou často součástí dětských směsí.

Jaké byliny pomáhají při průjmech

Borůvka černá

Mimo maliník a ostružiník musíme zmínit i borůvku. Již naše babičky znaly trik, že plody borůvky černé pomáhají při obtížích s průjme. A tuto znalost nyní předáváme i my vám. Má vliv nejen na střeva a sliznici, ale taktéž pozitivně působí na cévní stěny. I proto je borůvka často zmiňována ve spojení s oběhovým systémem lidského těla.

Řepík lékařský

Méně známá bylinka, která má skvělé antioxidační účinky. Často je doporučována nejen při problémech se střevy, ale taktéž s játry či žlučníkem. Dokáže účinně tlumit průjmy. Je doporučována jako podpůrná bylinka v kombinaci s vředy či Crohnovou chorobou. Avšak pozor, nejedná se o lék, v těchto případech je vždy nutná konzultace s lékařem. Doporučujeme například skvělou Řepíkovou směs od bylinkáře Dědka kořenáře.

4. Psychika

Nezbývá než konstatovat, že mimo výše zmíněné obtíže, může být jedním jmenovatelem taktéž lidská psychika, která je dle statistik nejčastějším důvodem, který stojí za vznikem trávicích obtíží. Ovšem, o to horší je poté určení, co za tím stojí.

Nezbývá než konstatovat, že běžná vyšetření - ultrazvuk, endoskopie, odběry, CT - odhalí zpravidla jen fyzické obtíže. Ovšem, ty spojené s psychikou jsou na odhalení náročné. Mezi nejčastější diagnozu patří nesprávné stravovací návyky, eventuálně stres. Ovšem stále se jedná o velmi povrchovou analýzu a léčba nelze nasadit cíleně.

Psychický problém, tedy porucha na trase mozek – střevo, mívá často na svědomí zácpu, žaludeční neurózu, bolesti žlučníku nebo syndrom dráždivého střeva. Součinnost s lékařem je pak mnohem náročnější. Ovšem, pokud to lékař nevzdá, často i v tomto případě dojde ke správnému závěru. Není totiž vhodné nasazovat léky, aniž bychom si byli 100% jistí, že zaberou.

  

V tomto případě je však o to významnější, když spolupracuje i pacient. Pokusí se uvolnit, zbavit se stresu a efektivně si šáhne do svého jídelníčku. Prostě si sám pacient naordinuje klid a zkusí porazit trávicí obtíže tzv. „hlavou“.

Proč mě trápí trávení? Nejčastější problémy s trávením a jak na ně... - 222730 - Nejčastější trávicí potíže a jak je řešit

Nejčastější trávicí potíže a jak je řešit

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information