O hemoroidech můžeme říci, že se jedná o civilizační nemoc. ✔️ Nejčastější příčinou je zejména sedavý způsob života. Jaké další příčiny známe? A co jsou hlavní příznaky, že trpíme na hemoroidy?
Každý, kdo někdy trpěl hemeroidy, může potvrdit, jak nepříjemné toto onemocnění je. Hemeroidy trpí více než třetina obyvatel. Jedná se o velmi časté onemocnění, které může potkat každého.
K jejich vzniku přispívají dědičné predispozice, sedavé zaměstnaní, nedostatek vlákniny a tekutin, otřesy, nadváha, častá zácpa a špatné hygienické zvyky při vykonávání potřeby.
Hemeroidy se velmi často objevují v průběhu těhotenství, nejčastěji v posledním trimestru. Vřídky vznikají, protože miminko tlačí na pánevní dno, tím jsou žíly stlačené a krev neproudí správně. Trpí-li těhotná žena zároveň otoky nohou, je vhodné vleže nohy, ale i pánev, podkládat polštářem. Při porodu dochází k velkému tlaku na konečník, to také může přispět k rozvoji hemeroidů. Důležité je dodržovat během těhotenství a kojení dostatečný pitný režim.
Příčiny vzniku hemeroidů
Hemeroidy samy od sebe nikdy nezmizí. Postup léčby je odvislý od typu a stádia, v jakém se právě nachází. Domácí přístupy volte jen u lehčích stádií. Pokud se nezadaří, vyhledejte lékaře. Buď můžete jít za svým praktickým lékařem nebo přímo za specialistou – proktologem, ke kterému nepotřebujete žádanku od praktika.
Základní příznaky hemeroidů:
Toto je základní rozdělení. Dále se objevují fisury (anální praskliny). Vnější hemeroidy jsou malé měkké uzlíky, které mají červenou barvu a jsou vlhké. Nachází se na povrchu konečníku. Tyto hemeroidy nejsou bolestivé a ani nekrvácí. Vnitřní hemeroidy sice nejsou okem vidět, ale jedním z hlavních ukazatelů jejich přítomnosti, je krvácení.
Vnější hemeroidy jsou označovány jako výklenky v různorodých velikostech umístěné okolo řitního otvoru. Jelikož jsou umístěny na povrchu konečníku, může si je pacient sám nahmatat. Zevní hemeroidy je, nebo není možné, do řitního otvoru zamáčknout. Hemeroidy se tvoří ze sliznice a u velkých hemeroidů se objevuje hemoroidální žilní pletení. Nejčastěji jde o výhřez (prolaps) sliznice. Dalo by se říci, že sliznice se vytáhne zevnitř ven.
Zevní hemeroid vznikne tak, že se v daném místě objeví krevní sraženina, která ucpe žílu. Někdy se sraženina sama vstřebá, po uzlíku ale může zůstat tzv. kožní výchlipka. Ta poté komplikuje hygienu po vykonání potřeby a zvyšuje míru rizika vzniku nového hemeroidu. Většina pacientů popisuje svědění a zarudlou pokožku. Uzlík také občas sám praskne, pokud se to stane, je nutné důkladně dodržovat hygienu, do rány by se mohla dostat infekce.
Projevy zevních hemeroidů:
Vnitřní hemeroid je bohatá cirkulární žilní pleteň. Ta se nachází uvnitř konečníku, kousek od análního otvoru (asi 1,5 cm). Mezi první projevy vnitřních hemeroidů patří pocit tlaku jako při zácpě a tvorba tuhých a bolestivých trombóz, kterým se také říká uzlíky. Mezi další příznaky vnitřních hemeroidů patří hlenovitý sekret, nebo problémy s udržením stolice. Typickým symptomem je krvácení při stolici. Krev při stolici může též značit nádor tlustého střeva, pacient může trpět hemeroidy a zároveň nádorem, proto je nutné vyhledat lékaře.
Klasifikace vnitřních hemoroidů
I. stupeň - krvácení, dyskomfort
II. stupeň - krvácení, prolaps (výhřez), výtok, dyskomfort
III. stupeň - krvácení, prolaps, svědění, dyskomfort, špinění
IV. stupeň (1. varianta) – krvácení, prolaps, bolest, trombóza, nekrózy, vředy
IV. stupeň (2. varianta) – prolaps, bolest, špinění, známky fekální inkontinence
Projevy vnitřních hemeroidů:
V případě, že jsou hemeroidy rozsáhlé, může nastat jejich vyhřeznutí. To se projevuje odchodem většího množství hlenu. Takto vyhřezlý hemeroid se buďto sám vrátí, nebo tak učiní pacient. V tom nejtěžším stádiu je prolaps (vyhřeznutí) trvalé a tím pádem dochází k velké bolesti při stolici.
Pacienti s lehčím stádiem tohoto onemocnění obvykle musí změnit svůj životní styl. Vznik hemeroidů často zapříčiňuje sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Co se týče sportu, ne všechny jsou vhodné. Dejte si pozor zejména na cyklistiku a zvedání těžkých břemen. Tyto sportovní aktivity mohou naopak hemeroidy zhoršit. Ideální sport je chůze, plavání, tenis, brusle atd.
Jestliže pracujete u počítače, každou hodinu se zvedněte a jděte se projít. Dlouhodobé sezení je pro vznik hemeroidů to nejhorší.
Při změně životního stylu je nutné se zaměřit především na následující:
U těžších případů, kdy už domácí léčba nestačí, je možno podstoupit chirurgický zákrok, tzv. Barronovu ligaturu. Možné je také odstranění laserem, chladem či pomocí unipolární elektrokoagulace.
Při léčbě hemeroidů je možné vyzkoušet také:
Tyto prostředky mírní bolest a jsou protizánětlivé. Masti se používají v případě vnitřních i vnějších hemeroidů. Na vnější hemeroidy dobře působí i sedací koupele. Vnitřní hemeroidy se léčí též čípky. Vhodné jsou i bylinné preparáty, oblíbená je dubová kůra či heřmánek.
Obecně doporučujeme zaměřit se na dostatek vlákniny v jídelníčku (najdete ji v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu). Pokud se vám to nedaří, zkuste psyllium – které pomůže dostatek vlákniny zajistit.
Dlouhodobě zkuste probiotika a probiotika – jak příjem ze stravy (jogurty, kefíry, kvašená zelenina, mošty), tak příjmem v podobě doplňků stravy.
Do stravy zahrňte vše, co obsahuje vitamín C a rutin – kromě jiných blahodárných účinků, přispívají k posílení žilní stěny.
Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronem – pročistí tělo a pomůže vám s vyprázdněním.
Kromě dubové kůry a heřmánku existují i další léčivky, které vám s tímto nepříjemným onemocněním pomohou.
Dubová kůra – odvar z této kůry obsahuje třísloviny, jež stahují cévy, pomáhají na otoky a zastavují krvácení. Dubová kůra je k dostání ve formě mastí, gelů i v sypké podobě, která se využívá ke koupelím.
Měsíček lékařský– do 150 ml vroucí vody dejte 1 čajovou lžičku měsíčku a nechte louhovat. Po 10 minutách přeceďte, namočte čistý hadřík a použijte jako teplý obklad. Měsíček pomáhá zmírňovat bolest na postiženém místě.
Kostival lékařský– z této byliny též vyrobíte obklad. Stačí 2 čajové lžičky kořene kostivalu zalít 200 ml vroucí vody.
Heřmánek pravý– tato léčivka snižuje bolestivost postiženého místa. Jako v předchozích případech je nejvhodnější obklad.
Kopr vonný– nálev z kopru musíte vypít před spaním, pokud máte velké problémy s hemeroidy tak i po ránu. Vyrobit si můžete i obklad.
Hemeroidy - příčiny a příznaky