version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Jak zastavit krvácení? První pomoc při krvácení

Organismus je schopen většinu krvácení zastavit stažením cév a srážením krve. ✔️ Co dělat v situaci, když se tělu zastavit krvácení nedaří? Poradíme vám v našem článku.

První pomoc při krvácení

Co je to vlastně krvácení? Jedná se o ztrátu krve, která je pro tělo životně důležitá. Nejpodstatnější funkcí krve je zásobovat kyslíkem všechny tělesné tkáně. Věděli jste, že přibližně 8 % z celkové tělesné hmotnosti tvoří právě krev.

Druhy krvácení:

  • Tepenné – z rány stříká jasně červená krev pod tlakem. Obvykle jde o větší zranění, je potřeba rychle řešit.

  • Žilní – tmavě červená krev vytéká z rány. Krvácení je slabší než při tepenném krvácení.

  • Smíšené – jedná se o nejčastější zranění. První pomoc se odvíjí od typu zranění.

Malá zranění a odřeniny – opláchněte místo vodou a očistěte od nečistot. Osušte a zavažte sterilním obvazem. Okolí rány můžete vyčistit dezinfekcí. Pacient by měl také zapřemýšlet, kdy byl naposledy očkován proti tetanu.

Žilní krvácení – zraněného položte na zem, odstraňte oblečení, pokud je to nutné. Otevřete obvaz a přiložte na zranění, zbývající obvaz obtočte kolem postiženého místa. Obvaz musí dobře sedět, nesmí se hýbat, ale zase nesmí být přehnaně utažený.

Jestliže je člověk raněný na noze či ruce, tak ji zvedněte kolmo vzhůru. Tím se sníží tlak krve a zmírní krvácení. Jestliže je to nutné, přidejte další obvaz, ten původní nesundávejte.

Tepenné krvácení – jde o nejzávažnější poranění. Nejprve postupujte stejně, tedy položte zraněného na zem a odstraňte oblečení. Co nejrychleji začněte zastavovat krvácení, jestliže je jasné, že se to nepovede (například při kompletní amputaci) tak rovnou využijte škrtidlo.

Pokud ho nemáte po ruce, použijte třeba kravatu či pásek, nepoužívejte tenké provázky, dráty, tkaničky atd. Na krvácení z tepny se používá tlakový obvaz. Nevyndávejte předměty, které jsou v ráně zaseknuté. Pokud nelze aplikovat cokoliv širokého - pomocí prstů tepnu stlačte a nepovolujte, dokud nedorazí zdravotnický personál. Tuto metodu můžeme použít v případě velkého tepenného krvácení, vždy při poranění krkovice, podklíčkové, pažní nebo stehenní tepny.

Pamatujte si čas, kdy jste postižené místo zaškrtili a ten pak sdělte záchranářům.

Další rozdělení krvácení:

Vnější – krev teče ven z těla, je vidět.

Vnitřní – krev teče dovnitř těla, například od dutiny břišní, hrudní či lebeční. Krev není vidět. Obvykle k vnitřnímu krvácení dochází při tupých nárazech (autonehoda, pád přes řídítka kola, nárazy do hlavy atd.) Mezi příznaky patří bolest, studená a bledá pokožka, studený pot, rychlé a povrchní dýchání, zmatenost, nápadný klid, poruchy vědomí.

V případě, že máte podezření na vnitřní krvácení, nedávejte zraněnému jídlo ani pití. Maximálně mu můžete svlažit rty. Přikryjte ho dekou, nehýbejte s ním a zavolejte záchrannou službu.

Jak zastavit krvácení?

Nejprve se pokuste pacienta zklidnit, díky uklidnění se také sníží systémový krevní tlak a tím se krvácení zmírní.

Jde-li o menší zranění, obvykle se řeší překrytím rány pomocí sterilního krytí. Na ránu tlačte alespoň 5 minut. Pokud se jedná o zraněnou nohu či ruku, zvedněte ji nad hlavu, to také pomůže k zastavení krvácení.

Tlakový obvaz se používá, jestliže obvaz prosakuje. Nerozvinutý obvazový balíček přiložte na ránu a zavažte dalším obvazem. Jestliže krev stále protéká, přidejte další tlakový obvaz. Stisknutí tlakových bodů se provádí, jestliže předešlé pokusy o zastavení krvácení nebyly úspěšné.

Dalším způsobem je použít škrtidlo. Používá se v případě, že předchozí pokusy nefungovaly. Zaškrcení se musí ale provést správně. Pokud není škrtidlo dostatečně utažené, zaškrtí se pouze žíly a krvácení se může dokonce i zhoršit. Pokud je škrtidlo utažené příliš, může dojít k poškození měkkých částí končetiny a tím k trvalému poškození.

 

Pravidla pro použití zaškrcovadla:

  • přikládejte škrtidlo vždy nad ránu (na paži, na stehkno) - nikdy do blízkosti kolene ič lokte

  • po přiložení nikdy zaškrcovadlo již nepovolujte

  • napište na končetinu či papír čas přiložení škrtidla

  • chlaďte takto zaškrcenou končetinu obklady či ledem

  • v co nejkratším čase takto ošetřeného jedince dopravte k odbornému personálu

  • nedostatečně přiložené zaškrcovadlo může krvácení naopak zhoršit

Postup

1. Umýt si ruce

Předtím, než se pustíte do ošetřování, si umyjte ruce. Tedy samozřejmě v případě, že je to možné. Máte-li k dispozici i mýdlo, rozhodně ho použijte. Díky čistým rukám je riziko infekce mnohem menší. V případě, že je krvácení opravdu silné, nejprve ho zastavte, až poté řešte mytí rukou. Použít můžete třeba i vlastní oblečení, ručník atd., nejdůležitější je, co nejrychleji zastavit krvácení. Jestliže máte po ruce rukavice, tak si je nasaďte, myslete i na svoji bezpečnost.

2. Zastavení krvácení

V případě hluboké rány, která silně krvácí, je nejdůležitější krvácení zastavit. Vezměte si čistý ručník, obvaz, kapesník a jemně zatlačte na krvácející ránu, držte na místě několik minut.

Jestliže se jedná o nohu či ruku, zvedněte ji nad hlavu (případně nad úroveň srdce), tím se průtok krve sníží a krvácení rychleji přestane. V případě, že obvaz prosakuje, přidejte další.  Snažte se zraněného udržet v klidu, aby nehýbal postiženou částí těla. Dokud rána nepřestane krvácet, tak obvaz nesundávejte.

3. Vyčištění rány a zakrytí

Až přestane krvácení, obvaz můžete jemně sundat (v případě, že se jedná o drobné poranění). Je-li to možné, ránu umyjte čistou tekoucí vodu (studenou), tak zabráníte infekci. Do rány nedávejte žádnou dezinfekci, mastičky nebo zásypy. Po opláchnutí vodou osušte. Ránu zalepte náplastí či tamponem a zavažte sterilním obvazem.

V případě, že jde o vážné zranění, zavolejte záchrannou službu. Pokud jde o menší úraz, můžete zraněného sami dopravit na pohotovost či do nemocnice.

4. Protišoková opatření

Protišoková poloha – poloha na zádech, končetiny jsou výš, například opřené o židli

Chlazení rány – znehybnění a chlazení rány tiší bolest a zastavuje krvácení

Teplo – zraněného přikryjte dekou, aby byl v teple

Psychická podpora – zraněného se snažte uklidnit, mluvte na něj

Doporučení při snaze zastavit krvácení

V případě, že došlo k oddělení kůže či těla, opláchněte místo vodou, umístěte zpět na své místo a zavažte obvazem.

Jestliže z rány cokoli vystupuje, rozhodně nic nezatlačujte zpět. Pouze ránu zakryjte obvazem. V případě, že v ráně se nachází nějaké cizí tělo, (tříska, střep) rozhodně ho nevyndávejte. Jen zajistěte obvazem, aby se těleso nemohlo pohybovat.

 

Očištění a dezinfekce okolí rány při krvácení

Jakmile se vám podaří krvácení zastavit, je vhodné ránu i okolí omýt, případně odstranit nečistoty. Obecně platí zásada, že sami z rány odstraníme jen to, co jde snadno. Naopak, nechte odborníky odstranit jakékoliv předměty větších rozměrů – které jsou hluboko v tkáni.

Ránu po omytí vydezinfikujte. Vhodně zvolená dezinfekce zbaví okolí krvácivé rány bakterií, plísní či virů.

Kdy vyhledat při krvácení lékařskou pomoc?

  • Při silném krvácení, které nejde zastavit.
  • Jestliže pacient upadne do bezvědomí.
  • Pokud jde o tepenné krvácení.
  • Jestliže zraněný trpí ztrátou citlivosti v místě zranění, nebo nemůže-li hýbat zraněnou částí těla.
  • V případě zranění v obličeji.
  • Pokud je rána infikovaná, infekce se šíří rychle.
  • Pokud je v ráně cizí předmět.
  • Pokud je rána velká.

Překrytí rány po zastavení krvácení

Na trhu dnes existuje široká škála produktů, třeba i náplastí. Jak se v nich vyznat a kterou zvolit?

  • Cívková náplast

Tato náplast je zpravidla bez polštářku, který umí sát z rány tekutiny. Jedná se o pásku z různých materiálů (látka, plast, papír) – která slouží k přichycení obvazu, kusu látky či gázy. Nelepte ji proto přímo na ránu.

  • Polštářková náplast

Tuto náplast již můžete umístit k překryvu rány Vyrábí se z různých materiálů. Liší se snášenlivostí, pružností, vodělodolností a dalšími faktory. U některých produktů můžete najít polštářek doplněný o antiseptickou složku. Na ránu lepíme sterilní náplast – takovou, která je balená jednotlivě.

  • Hydrogelová náplast

Speciální náplast – která vytváří specifické klima pro ránu. Díky vhodné teplotě, vlhkosti a udržení pH tvoří skvělé předpoklady pro rychlé zhojení. Ránu mimo jiné chladí, tlumí bolest a okolní tkáň rehydratují. Navíc se díky svým vlastnostem k ráně nepřilepí.

Očkování proti tetanu

K nákaze bakterií Clostridium tetani může dojít při říznutí o infikovaný nebo špinavý předmět. U dospělých se přeočkování provádí každých 10-15 let. Raději si tedy zjistěte, kdy jste naposledy na očkování byli.

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu obvykle nemá žádnou vážnou příčinu. Krev z nosu se spustí kvůli narušení drobných cév. Zpravidla se jedná o cévy umístěné vepředu (u nosní přepážky). Méně obvykle je krvácení ze zadní části nosu. Ke krvácení z nosu se často přidává také bolest hlavy.

Příčiny krvácení z nosu:

  • Křehké drobné cévy – běžný původce krvácení z nosu u dětí
  • Nachlazení – infekce a nachlazení způsobují větší tvorbu hlenu, takže může dojít ke krvácení
  • Mechanické poškození – poškození prsty nebo předměty
  • Alergie – bývá spojována s rýmou, ta narušuje sliznici a může dojít ke krvácení
  • Vysoký tlak – při hypertenzi proudí cévami více krve, to může spustit krvácení z nosu
  • Těhotenství – hormonální změny mohou způsobit zduření sliznic, ucpaný nos a může nastat i krvácení z nosu
  • Špatná srážlivost krve
  • Nádor v nose
  • Užívání návykových látek

Jak krvácení z nosu zastavit:

Nejprve mírně předkloňte hlavu a stiskněte obě nosní dírky. Dýchejte ústy. Namočte kapesník ve studené vodě a přiložte na nos, nebo rovnou nos zchlaďte pod proudem tekoucí studené vody.

Jak zastavit krvácení? První pomoc při krvácení - 230797 - Jak zastavit krvácení?

Jak zastavit krvácení?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information