version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Jak předejít zánětu močových cest: praktické rady při zánětu

Trápí vás často zánět močových cest? Nemůžete se zánětů zbavit? ✔️ Sepsali jsme pro vás tipy, jak zánětům močového měchýře předcházet. Těchto 10+ tipů si doporučujeme zapamatovat.

Nepodceňte zánět močových cest

Zánět močových cest je velmi rozšířený problém, který trápí každý rok řadu lidí, různých věkových skupin i různého pohlaví. Zánět močového měchýře a močové trubice je vlastně infekce močových cest. Smutnou skutečností je, že tímto onemocněním trpí převážně ženy. 20 % z nich tuto nemoc prodělá aspoň jednou za rok - ženská močová trubice je totiž kratší než mužská, a proto je cesta bakterií do močového měchýře snazší.

Jak již bylo zmíněno – toto onemocnění, respektive zdravotní problém, nás může postihnout opakovaně. Pokud nás zánět močových cest trápí častěji, vracející se infekce mohou totiž navodit vážná onemocnění ledvin. Stejně tak přesun zánětu do ledvin je velmi nebezpečný a může dojít až k jejich zanícení. Takový zánět obzvlášť zatěžuje těhotné, děti či starší lidi.

Nejčastější příznaky zánětu močových cest

  • křeče v podbřišku
  • časté nucení k močení a zároveň neschopnost moč vyloučit
  • bolest a pálení při močení
  • zkalená či tmavá moč
  • vylučování krve v moči
  • v krajních případech nevolnost, zvýšená teplota či bolest v bedrech - zánět se zřejmě přesunul do ledvin

Jak předejít zánětu močových cest?

Cystitida neboli zánět močových cest (či měchýře či močové trubice) je onemocnění, kterým častěji trpí ženy než muži. Je to dáno tím, že jejich močová trubice je výrazně kratší než je u mužů a její ústí je také mnohem blíže ke konečníku, ze kterého se nedostatečnou hygienou mohou do močových cest a měchýře dostat bakterie. Ty se v močovém ústrojí rozmnoží a způsobí zánět. Ve většině případů jde o bakterii Escherichia coli, která je „doma“ v trávicím ústrojí.

Dostanou-li se bakterie při zánětu až do ledvin, situace může být vážnější. Cystitida se projevuje častým nutkáním „na malou“, pálením či řezáním, nezvykle zbarvenou močí atd. Jak tomuto nepříjemnému zánětu předcházet?

Jak předcházet zánětu močových cest?

Cystitida je onemocnění, které se rádo vrací. Kdo si jí jednou prošel, jistě potvrdí, že i této nemoci je lepší prevence než léčba. Abychom zabránili zanesení bakterií do močového ústrojí, musíme dodržovat hygienické zásady.

Některé naše tipy se týkají spíše žen, jsou přece jen ohroženější skupinou (trpí cystitidou až 10x častěji než muži!).

1. Po vykonání potřeby se otíráme vždy směrem odpředu dozadu

Tímto základním hygienickým pravidlem se můžeme vyvarovat častému zanášení bakterií do močového ústrojí.

2. Nepotlačujeme nutkání na močení, tj. pravidelně se vyprazdňujeme a neomezujeme příjem tekutin – dodržujeme pitný režim.

Zadržováním moči v močovém měchýři podporujeme množení bakterií. Konzumací alespoň 2–2,5 l čisté neperlivé vody zajistíte jeho proplachování. Pozor, vyhněte se slazeným nápojům, cukr je pro bakterie lahůdkou!

3. Nosme prodyšné spodní prádlo – volíme prádlo, které „neškrtí“ a je ideálně z bavlny

Syntetické spodní prádlo nesaje pot a neodvádí vlhkost tak jako to bavlněné. A vlhké a teplé prostředí je pro bakterie rájem, ve kterém se rády množí!

4. Dbejme na hygienu v souvislosti s pohlavním stykem – vždy se osprchujeme a jdeme „na malou“

Při pohlavním styku dochází k přenosu různých bakterií, proto je vhodné si před pohlavním stykem i po něm dát sprchu a „odskočit si“. Jedná se totiž o jednu z nejčastějších příčin cystitidy!

5. Užívejme vhodné kosmetické produkty pro intimní hygienu – dáváme si pozor na dráždivé výrobky jako parfémované vložky, tampony, toaletní papír, pěny do koupele apod.

Parfémované produkty nejsou k intimním partiím příliš šetrné, lepší je užívat přípravky určené přímo pro intimní hygienu – ani s tou není radno přehánět!

A co ještě můžeme v rámci prevence udělat?

Vedle hygienických zásad můžeme vzniku zánětu močových cest předcházet také podporou naší imunity a celkovým komfortem pro naše tělo.

  • Udržujme se v teple– chráníme se před nachlazením

Pokud prochladneme, ohrožujeme tím svoji imunitu. Nezapomínejme na ledviny a vyhněte se oblečení s holými zády!

  • Podporujme organismus– myslíme na správné fungování našeho těla

Se správným vylučováním a celkovým zdravím nejen močových cest nám mohou pomoci bylinky, například zlatobýl obecný. Známé účinky mají brusinky, nejlépe kanadské, brání uchycení bakterií na sliznici a podporují správnou kyselost močových cest. Sacharid D-manóza vylučovaný močí zase zabraňuje usazování bakterií na stěnu močových cest.

  • Vyhýbejme se nadměrnému přijímání vysokých dávek antibiotik

Vysoké dávky antibiotik a chemoterapeutik lidský organismus zatěžují. Pokud tyto léky nejsou v takových dávkách nezbytné v konkrétních případech, je lepší se jim vyhnout.

Vhodné doplňky pro podporu funkce močových cest

Brusinky - lze konzumovat i čerstvé či sušené nebo též brusinkovou šťávu bez cukru, případně borůvkovou šťávu

Probiotika – oceníte v případě, že užíváte antibiotika

Vitamín C – vyšší okyselení zabrání množení bakterií v moči

Echinacea - podporuje obranyschopnost organismu

Rady na závěr při zánětu močových cest

Existuje řada pravidel, která jsou spojována se zánětem močových cest. Zpravidla se nám vybaví dostatek tekutin, teplo a zvýšená hygiena v období zánětu močových cest. Ovšem, jsou tu i další pravidla a rady, které vám mohou pomoci v případě, že vás již zánět trápí.

V rámci prevenci či léčby myslete na tato pravidla:

  • vypijte denně nejméně 2,5 l tekutin
  • pozor na nadměrnou konzumaci ovocných čajů, kávy a džusů jiných než brusinkových
  • nezadržujte moč déle, než je nutné
  • vyvarujte se prochladnutí, dbejte na teplo
  • v chladných obdobích udržujte své boty i záda v suchu a teple
  • dostatečná hygiena je základ
  • vsaďte na bavlnu – bavlněné prádlo
  • po plavání v bazénu se převlékejte do suchého
  • dejte přednost přírodním prostředkům či prostředkům intimní hygieny před klasickými mýdly
  • dopřávejte si sedací koupel z odvaru řepíku, heřmánku, březového listí či maliníku - další tipy na bylinky jsme sepsali v našem článku
  • jezte dostatek vlákniny a probiotik

A ve finále, někdy pomohou i staré dobré osvědčené babské rady na zánět močových cest. Nezaměňujme je však za léčebné postupy a zaručené přístupy, jak vyhrát boj se zánětem! Pokud nás již zánět trápí, s důvěrou se obraťme na lékaře.

Co když už prevence nestačí?

V případě, že pociťujeme náznaky infekce, můžeme se léčit již zmíněnými brusinkami, ananasem, vitamínem C, kustovnicí čínskou a dalšími superpotravinami a doplňky stravy. V první řadě ale je třeba zvýšit příjmem neslazených tekutin. Pokud se náš stav ale zhoršuje, je třeba neodkladně navštívit lékaře!

Jak předejít zánětu močových cest: praktické rady při zánětu - 227775 - Předcházení zánětu močových cest - tipy a rady

Předcházení zánětu močových cest - tipy a rady

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information