Cukr je úžasný. Má skvělou chuť a dodává energii. Naše tělo ho potřebuje. ✔️ Ale všeho moc škodí! Cukr není nepřítel, ale i zde platí "všeho s mírou". Dávejte si proto pozor, co jíte.
Co si budeme nalhávat, pokud se podíváme na složení produktů v supermarketech, cukr dnes najdete snad ve všech potravinách. Dokonce i tam, kde bychom je 100% nečekali.
V čem spočívá největší problém? Není to cukr obecně, ale problémem jsou přidané a skryté cukry. Nadměrná konzumace cukru tak představuje pro většinu lidí celkem běžný kalorický příjem. A často ani nevíme, že máme nadbytek cukru. Naše tělo však reaguje, naše tělo trpí a vysílá jasné signály.
Jakými signály se vás snaží upozornit na to, že jíte příliš mnoho cuku?
Začneme signálem, který by vás mohl upozornit na to, že něco není v pořádku. Často, pokud přijímáme nadměrné množství cukru dlouhodobě, přestáváme znát naše hranice. Již mnoho odborných výzkumů potvrdilo, že cukr je droga.
Jestliže přijímáme cukr, tělo produkuje dopamin, hormon štěstí. Chcete tak pořád víc a víc, protože je vám po konzumaci čokolády nebo čehokoliv sladkého prostě fajn. Cítíte se blaze, svět je hezčí, ale co vaše tělo!
Jak si odvyknout? Zkuste postupně omezovat příjem sladkého, čtěte složení produktů, které konzumujete a hlavně, obrňte se pevnou vůlí!
Nárazové vynechání cukru by mohlo vyvolat záchvatové přejídání a rozhodně nic neřeší, věřte mi. Takový tajný tip od odborníků - kupte si chrom. Tento výživový doplněk pomáhá udržovat stabilní hladinu krevního cukru a navíc potlačí i chuť na sladké.
V případě příjmu rychlých cukrů, ty způsobí prudký nárůst krevního cukru, který stejně rychle začne i klesat, což je velká chyba.
Na čas se cítíte nabití energií, nicméně dopad této změny je razantní a přichází rychle. Velké výkyvy v hladině krevního cukru způsobují únavu. Dokonce ještě větší únavu, než před konzumací cukru, což není žádoucí.
K únavě přispívá také nedostatek spánku. Konzumace sladkého ve večerních hodinách negativně ovlivňuje jeho kvalitu a ráno se tak nemusíme probouzet fresh! Organismus místo odpočinku odbourává kalorie, které jsou na obtíž v době, kdy se má připravovat na spánek.
Máte poslední dobou nějaká ta kila navíc? Pak zbystřete, důvodem je možná skrytý cukr, který přijímáte potravou. Zkrátka do sebe dostáváte až příliš moc cukru. A co na to říká vaše tělo? Samý cukr, pohyb žádný, šup s ním do tukových zásob, na horší časy.
Nezdá se to, ale cukr může mít zásadní vliv i na naši imunitu. Téměř tři čtvrtiny našeho imunitního systému se nachází ve střevech, kde ho podporují prospěšné střevní bakterie. A cukr má negativní vliv na kvasinky, respektive podporuje jejich bujení, což narušuje naši atmosféru.
Přemnožené kvasinky tak můžou mít dopad na nadměrné nadýmání a bolestí břicha.
Narušená střevní mikroflóra dokáže vyvolat i zánětlivé onemocnění, což se může projevit na kůži vyrážkou nebo ekzémem. Přemíra cukru stojí i za zhoršením akné u lidí, kteří jím trpí.
Příliš mnoho cukru ve stravě má negativní dopad i na pleť. Poškozuje kožní bílkoviny, kolagen a elastin. Pleť se tím stává méně pružnou, ztrácí vitalitu, vrásky pomalu vstupují na scénu. Cukr má na pleť stejný vliv jako prudký vítr a slunce. Takže zkuste nejdříve omezit cukr, než začnete investovat do drahých krémů.
Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru může vyvolat inzulínovou rezistenci. Trvale snížená produkce inzulínu zpomaluje vstřebávání glukózy. Tím se zvyšuje její hodnota v krvi a v játrech. Cukrovka tak pomalými krůčky vstupuje do vašeho života.
A nejen cukrovka. Hromadění cukru v játrech v některých případech vede k nealkoholickému tukovému onemocnění jater a k nealkoholické steatohepatitidě (NASH). NASH je zánětlivé onemocnění jater, které souvisí s obezitou a špatnými stravovacími návyky. Může skončit až cirhózou jater.
Zvýšená konzumace cukru je dále viníkem i kardiovaskulárních onemocnění nebo hypertenze. Podobně neblahý vliv má cukr i na vznik zubního kazu.
Pozorujete na sobě jeden nebo více popsaných signálů? Zkuste v průběhu času omezit cukr a sledujte, jestli neduhy pomalu mizí.
Nadměrná konzumace cukru