version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Jak porazit jarní únavu? Nemoc nebo mýtus...

S jarní únavou se potýká řada lidí, zejména v produktivním věku 20 - 40 let. ✔️ Věděli jste, že jarní únava se projevuje i duševními obtížemi? A my vám poradíme, jak na jarní únavu vyzrát.

Jak na jarní únavu?

Se začátkem jara nás může začít trápit únava, malátnost či slabost. Jde o příznaky tzv. jarní únavy, kdy se cítíme naprosto bez energie. Únava je pro toto období typická a proto je dobré připravit se, a pokusit se alespoň trochu s tímto nepříjemným stavem bojovat.

Už naši předkové trpěli jarní únavou, nejedná se tedy pouze o neduh moderní doby. Příčinou mohou být biorytmy, které vyvolávají projevy jako únavu, deprese nebo tzv. podzimní únavu. Tělo je unavené po dlouhé zimě, kdy muselo bojovat s nepřízní počasí a nedostatkem slunečního svitu. Paradoxně může dojít k tomu, že když se počasí zlepší, může se dostavit špatná nálada a pokles některých fyziologických funkcí. Neblahý vliv na jarní únavu má i nedostatečná konzumace zeleniny, ovoce a také častý pobyt v uzavřených prostorách.

Příčiny jarní únavy

Nedostatek pohybu, špatná životospráva, chmurné myšlenky – během zimních měsíců si můžeme zadělat na tzv. „jarní únavu“.

Se změnou počasí na jaře poté může naše tělo rezignovat a přepnout do úsporného módu. Cítíme se vyčerpaní, bez nálady, bolí nás hlava či jsme často nemocní.

O to důležitější je podporovat imunitu, mít vyvážnou stravu i v zimě a nezapomínat na vitamín D.

Jakmile se dny prodlužují, ubývá produkce melatoninu a naopak – tělo postupně začíná produkovat serotonin. V průběhu několika týdnů tak můžeme pociťovat únavu a vyčerpání.

Příznaky jarní únavy

Jak poznat, že se o nás pokouší jarní únava? Které příznaky nástup jarní únavy mohou doprovázet?

  • Bolesti hlavy v průběhu dne i noci
  • Ospalost
  • Poruchy spánku
  • Fyzické vyčerpání
  • Poruchy soustředění
  • Oslabená imunita (virozy, chřipky, bolest kloubů)

Jak se bránit jarní únavě?

Základem je zařadit do našeho jídelníčku více zeleniny a ovoce. Pokud tyto potraviny příliš nejíte, zkuste alespoň bylinky nebo doplňky stravy s obsahem vitamínu C, E a betakarotenu. Přečtěte si několik dalších rad, které vám pomohou překonat jarní únavu.

Bylinky

  • Posilujte imunitní systém pomocí přírodních prostředků, tzv. adaptogenů. Nejznámější adaptogen je třapatka nachová, kustovnice čínská a ženšen. Také Guarana podporuje fyzické i psychické funkce.
  • Skvělým pomocníkem proti jarní únavě jsou očišťující bylinky, které mají detoxikační účinky. Tyto byliny posilují krevní a lymfatickou cirkulaci, odstraňují toxiny a odpadní zplodiny z těla. Pomáhají posilovat imunitní systém. Bylinka, která má nejvíce detoxikačních účinků je Vilkakora neboli Kočičí dráp. Dále můžete sáhnout po Acai nebo houbě se jménem Chaga.
  • Zkusit můžete domácí čaj, který si zvládne připravit každý v pohodlí domova. Stačí smíchat lžíci kopřivových listů, lžíci pampeliškových listů a zalít půl litrem vody. Nápoj nechte 4 hodiny louhovat a pak popíjejte. Avšak nečekejte zázraky po jednom použití, nejlepší je udělat si měsíční kúru.

Aromaterapie

  • Aromaterapie je skvělý způsob jak dodat tělu osvěžení a novou energii. Éterické výtažky z léčivých bylin pomáhají našemu tělu relaxovat. Vůně eukalyptu nebo kardamomu tělo nabije novou energií. Dopřejte si relaxační koupel, do které přidáte některou z těchto bylin.

Imunita

  • Imunitní systém dostává během zimy zabrat. Skvělým tipem, jak imunitu posilovat je celoroční otužování. Nejúčinnější je otužování vodou a nejdostupnější otužování vzduchem. Jestliže jste začátečníci, začněte pozvolna. Ze začátku stačí omývání mokrou žínkou nebo ručníkem, až později zkuste sprchování ve studené vodě. Sprchování by mělo trvat 1 až 2 minuty, pokud se budete pouze lehce omývat, zkuste to vydržet 3 až 4 minuty.
  • Jestli to zvládnete, měli byste se otužovat několikrát denně. Zkuste třeba ráno cvičit při otevřeném okně nebo na balkóně. Starší lidé by měli začínat pouze omýváním mokrým ručníkem a malé děti by se měly otužovat postupně, nejlépe večer při koupeli. K otužování samozřejmě přispívá pobyt venku.
  • Milovníci tepla budou jistě nadšení, protože i sauna je totiž skvělá při otužování. Měli byste ji navštívit jednou týdně.

Dostatek spánku a odpočinku

  • Všichni víte, že nedostatek spánku zvyšuje pocit únavy. Zvlášť dlouhodobý nedostatek spánku oslabuje imunitu, takže spánek rozhodně nepodceňujte.
  • Spát byste měli alespoň sedm hodin denně. Spánek je pro tělo opravdu velmi důležitý.

Vystavte se slunci

  • Několika měsíční nedostatek slunečního svitu je jednou z hlavních příčin jarní únavy. Nedostatek vitamínu D, který se v organismu tvoří právě díky slunci, může způsobit oslabení imunitního systému. Nejlepší prevencí proti nedostatku vitamínu D je co nejčastější pobyt venku, obzvlášť v prvních jarních slunečných dnech.
  • Vitamín D ale můžete doplňovat i ze stravy, především z ryb. Sáhnout můžete i po doplňcích stravy.

Jídelníček

  • Zdravější a lehčí jídelníček je také skvělým pomocníkem v boji proti jarní únavě. Samozřejmostí by měl být dostatek zeleniny, ovoce, například různé saláty. Vyzkoušet můžete i půst, který je dobrý k očištění organismu. Zkuste omezit příjem masa, tak jako tomu je u masopustního jídelníčku. Kysané zelí je skvělou zásobárnou vitamínu C.
  • Hodně lidé také trápí potíže se zažíváním. Povzbuďte proto střeva užíváním vlákniny, probiotik a prebiotik. Ty můžete samozřejmě koupit v lékárně nebo se je snažit doplnit ze stravy, například zakysanými mléčnými výrobky.

Čerstvý vzduch a pohyb

  • Pohyb na čerstvém vzduchu je klíčovou součástí v boji proti únavě. Procházky skvěle pročistí hlavu. Pokud jsou velké mrazy postačí dvacetiminutová procházka. Jestliže je hezky, vyrazte klidně i na hodinu.

Vyhýbejte se stresu

  • Stres je jedním z největších viníků, co se týče jarní únavy. Někdy je těžké se mu vyhnout, ale alespoň se o to pokuste. Stres prohlubuje pocit vyčerpání a únavy. Sport nebo pohyb na čerstvém vzduchu pomáhá uvolňovat stres. Cvičit můžete i doma, i to by vám mělo pomoci. Jóga, tai-či nebo akupunktura jsou rovněž dobrých příkladem. Samozřejmě byste měli omezit kouření, alkohol a kofein.

Nepodléhejte depresi nebo špatné náladě

  • Podlehnout špatné náladě je velmi jednoduché. Najděte si koníček na odreagování nebo alespoň nějakou činnost, kterou budete dělat rádi a pravidelně. Třeba navštivte jednou za týden kino, divadlo, koncert nebo si přečtěte pěknou knihu či pusťte film na rozptýlení. Nejhorší je upadnout do stereotypu, který jen umocňuje pocit špatné nálady.

Doplňte vitamíny

  • V zimním období je nedostatek vitamínů a minerálů běžný. Zejména jde o nedostatek vitamínu C. Snažte se jíst dostatek citrusových plodů, ale céčko najdete například i v rajčatech, bramborách nebo červené paprice.

Chronický únavový syndrom

Nezaměňujte však jarní únavu s chronickým únavovým syndromem (CFS). Pokud trvá únava déle než 6 měsíců, může výrazně zasáhnout do kvality života i lidského zdraví.

Syndrom chronické únavy klasicky postihuje lidi ve věku mezi 20 – 40 lety, zpravidla ženy s ohledem na jejich vytížení včetně nároků na péči o domácnost. CFS vzniká nejčastěji ve spojení s psychickým tlakem.

Jak poznat únavový syndrom?

A pokud má lékař stanovit diagnózu, jednoduché to mít nebude. Musí provést test více než 10 kritérií, spolu s otázkami na bolesti hlavy, nespavost či bolestivost svalů.

Diagnostikovaný syndrom je závažné onemocnění, na jehož léčbě se podílí lékaři předepisují silně účinná léčiva (např. antidepresiva nebo kortikosteroidy). Obvykle je současně nutná psychoterapie, fyzioterapie a nutriční poradenství. Příznaky onemocnění mohou být natolik závažné, že přinutí pacienta požadovat na základě omezení spojených s únavovým syndromem invalidní důchod.

8 účinných tipů, jak porazit jarní únavu

  • Dodržujte pitný režim
  • Spěte alespoň 7 – 9 hodin dle předchozího zatížení organismu
  • Omezte používání mobilního telefonu a sledování televize
  • Omezte konzumaci alkoholu a zbavte se zlozvyku kouření cigaret
  • Zaměřte se na příjem vitamínů
  • Vyrážejte často na procházky do přírody
  • Zapojte do života cvičení
  • Vyhraďte si čas na své koníčky
Jak porazit jarní únavu? Nemoc nebo mýtus... - 231196 - Jarní únava a jak na ni vyzrát

Jarní únava a jak na ni vyzrát

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information