version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Fakta a mýty o opalování - nepodceňte sílu UV záření

Okolo opalování koluje řada mýtů a legend. ✅ Někteří stále věří mýtům o opalování. Pokud patříte mezi ně, pojďme je společně vyvráti. Opalujte se hravě a zdravě - nevěřte mýtům.

Časté mýty o opalování nadobro vyvráceny!

Opalovací sezóna se nezadržitelně blíží, a tudíž byste tedy měli zrevidovat své dosavadní znalosti ohledně slunečního záření a také dostatečné ochrany před ním!

1. Mýtus: Opalování v soláriu nemůže způsobovat melanom

 I přesto, že se nás takzvaný „solárkový“ byznys snaží přesvědčit o opaku, není to tak. Faktem totiž je, že nejen samotné opalování na přímém slunci, nýbrž také v soláriu může způsobovat riziko vývoje takzvaného melanomu a následné rakoviny kůže. Mezi další významné faktory patří také samozřejmě dědičnost. Zdali tedy v rodině mátě někoho, kdo trpěl rakovinou kůže, soláriím se rozhodně raději obloukem vyhněte.

Na vině je zejména ultrafialové záření, jenž produkují takzvané světelné trubice, umístěné v soláriu (popřípadě slunce). Na základě některých studií rovněž navyšuje riziko rozvoje některých forem melanomu také slunění v soláriu před dovršením 35. let, a to až o neuvěřitelných 75 %. Samozřejmě mají o poznání větší náchylnost k tomuto onemocnění zejména lidé, kteří mají světlejší kůži a také ti, kteří se o poznání hůře opalují či jim na sluníčku rychleji vyskáčou pihy. Riziko rovněž zvyšuje také fakt, kolikrát jste se již jako dítě na sluníčku skutečně spálili, a to až do té fáze, kdy vám na kůži vyskákaly puchýře.

2. Mýtus: V momentě, kdy je zataženo a také chladno, není možné se spálit

Spálení od slunce způsobuje takzvané ultrafialové záření, na které mimochodem nemá absolutně žádný vliv teplota. Pokud se jedná o chladnější a také větrnější letní dny, má UV záření naprosto stejnou intenzitu, jako by byla obloha byla vymetená.

Dokonce, i když je pod mrakem, můžeme se lehce spálit. Záření totiž umí perfektně prostoupit mraky a kvůli jistému odrazu od některých vrstev mraků může být ještě o poznání intenzivnější. Rozhodně se tak nenechte zmást venkovní teplotou a ani mráčky.

Každý den je tak zapotřebí svou pleť chránit před sluncem.

3. Mýtus: Návštěva solária je ideální pro přípravu kůže na léto

Pokud zastáváte názor, že je rozhodně lepší se před nástupem pravého léta alespoň trochu „předopálit“ v soláriu, je zapotřebí vás vyvést z omylu.

Solárium bohužel v žádném případě nelze považovat za jakkoliv bezpečný způsob zdravého opalování.

Trubice, které se nacházejí v soláriu, totiž vyzařují zejména UV paprsky, které jsou až třikrát silnější, než je pravé polední slunce. Pleť se tak může poškodit ještě mnohem rychleji než právě na slunci. Naopak, některé průzkumy tvrdí, že pokud pravidelně navštěvujete solária, zvyšujete tak riziko rozvoje rakoviny kůže. Žádná skutečně bezpečná možnost jakéhokoliv slunění bohužel neexistuje, ať se jedná o solárium či o pobyt na slunci.

Jak byste se tedy měli ke své pleti chovat na začátku léta? Rozhodně ji chraňte vhodnými přípravy, které mají dostatečně vysokou ochranu, třeba opalovací krémy s SPF 50! A zvažte, za zařadit Beta-karoten do života.

4. Mýtus: Na slunce musíte chodit bez ochrany, jelikož jeho paprsky jsou důležité pro tvorbu vitaminu D

Sluneční záření je skutečně důležité zejména kvůli tomu, že stimuluje onen zdraví prospěšný vitamin D. Jeho dostatečné množství má totiž pozitivní vliv nejen na naše srdce, nýbrž také preventivně působí proti rakovině prsu či dle mnoha studií kooperuje se zdravím našich kostí.

Na druhou stranu ale nemusíte mít obavy z jeho příjmu ani v momentě, kdy jste zvyklí každý den používat ochranný krém. Žádný produkt totiž neumí blokovat 100 % takzvaných ultrafialových paprsků. Mimo jiné také hladinu tohoto zdraví prospěšného vitaminu můžete navýšit konzumací sardinek, sádla, vajec, tresky, lososa, kaviáru, ústřic či slaniny. Popřípadě můžete sáhnout po různých doplňcích stravy, které vitamin D rovněž obsahují.

Jak dlouhou dobu musíte strávit na slunci, abyste do svého těla vstřebali dostatek vitaminu D? Záleží zejména na vašem fototypu.

  • Typ I, pro nějž je typická zejména světlá kůže a také mimořádné množství pih a rovněž složité opalování, a naopak velmi časté spálení na slunci, potřebuje zhruba na slunci strávit minimálně 10 až 15 minut.
  • Typ II, pro nějž je typická zejména o poznání tmavší pleť, než je tomu u Typu I, ovšem rovněž jsou pro tento typ typické pihy a také horší způsob opalování, potřebuje na přímém slunci rovněž strávit minimálně 10 až 15 minut.
  • Typ III, který má typickou světle hnědou kůži, která je bez pih a občas se spálí, ovšem umí se i pozvolně opálit, potřebuje na slunci strávit minimálně 20 až 30 minut.
  • Typ IV se vyznačuje hnědou až lehce olivovou kůži, která se skutečně dobře opaluje, potřebuje sluneční svit zhruba 30 až 40 minut.

5. Mýtus: Na slunci budeme chráněni zejména díky „opalovacím“ nástřikům, které ztmaví naši pleť

Ať již díky těmto procedurám získáte, jakkoliv bronzový vzhled, ochraně kůže to skutečně před UV zářením nikterak nepomůže. Je tedy třeba skutečně nadále používat zmíněné širokospektrální kosmetické produkty.

Jisté samoopalovací přípravky v sobě navíc mají zabudovanou SPF ochranu, ovšem ta působí naprosto stejně, jako kterýkoliv opalovací krém. Po nanesení je tedy zcela adekvátní ochranu znovu zopakovat. To ovšem již pro váš samotný vzhled bude o poznání lepší, když budete pokračovat s naprosto běžným opalovacím přípravkem.

6. Mýtus: Přes sklo se nelze opálit ani spálit

Valná většina lidí se mylně domnívá, že se nemohou přes sklo ani opálit, a dokonce ani spálit. Ovšem to není pravda. Sklo sice do jisté míry omezí vstup UV paprsků na kůži, ovšem nebude jej kompletně blokovat. I proto je tak možné se spálit i přes sklo, a to zejména ve chvíli, kdy budete takto slunci vystaveni po dlouhou dobu.

7.Přípravky po opalování jsou zbytečné

Stejně, jako poctivě chráníte pokožku při opalování, je vhodné o ní pečovat i po ukončení slunění. Naše pokožka je totiž díky pusobení vody a ochranných krémů dehydratovaná, vysušená a kožní buňky jsou poškozené. Právě v tento okamžik je žádoucí dodat pleti dostatečnou výživu a regenerovat jí.

Přípravky po opalování opravdu zbytečné nejsou. Vsaďte na přírodní oleje či přírodní mléka.

8. Mýtus: Pokud máte make-up so obsahem SPF, již není třeba používat žádný opalovací přípravek

V žádném případě. Zdali se chystáte svůj den strávit na skutečně ostrém slunci, rozhodně vám nepostačí make-up, který má v sobě zabudovaný SPF. Dané produkty jsou sice super, ovšem pokud se například chystáte do práce. Po dobu skutečně krátké cesty tam a zase zpět vás rozhodně ochrání, pokud se ovšem plánujete opalovat, rozhodně sáhněte rovněž po klasickém opalovacím přípravku, který si budete během slunění několikrát aplikovat na celé tělo.

Rovněž je zapotřebí si dávat pozor na to, zda je daná ochrana v jistých kosmetických produktech takzvaně širokospektrální, tedy zda vás chrání nejen před UVA, ale také před UVB paprsky. Kosmetické produkty jako třeba make-up anebo pudr totiž většinou obsahují pouze SPF, který vás chrání zejména před UVB paprsky. Celkově by se tedy dalo říci, že jakákoliv přidaná ochrana, která je navíc je pro mladistvý vzhled a rovněž pro zdraví vaší pleti fajn, ovšem na kosmetické produkty se nelze vždy spoléhat, zdali se chystáte na celý den k moři či k vodě.

Jestliže vás navíc trápí zvýšená pigmentace a také barevné nerovnosti vaší pleti, rozhodně vyzkoušejte CC krém, který vaši pleť umí barevně sjednotit a také ji ochránit před UVB zářením, pokud obsahuje ve složení UV ochranu.

Fakta a mýty o opalování - nepodceňte sílu UV záření - 224459 - Mýty o opalování - znáte je?

Mýty o opalování - znáte je?

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information