version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Důležité minerály pro tělo, bez nichž nemůžeme fungovat.

Minerály v našem těle hrají důležitou roli. ✔️ Minerály jako vápník, fosfor a hořčík nezapomeňte doplňovat pravidelně! Víte, jaké minerály jsou pro tělo nezbytné? Vše se dozvíte v našem článku.

Důležité minerály pro lidské tělo a kde je hledat?

Proto, aby lidské tělo správně fungovalo, je potřeba mu dodávat dostatečný přísun minerálů a stopových prvků. Byť je lidské tělo organismus, který si spoustu věcí dokáže vytvořit sám, některé složky je potřeba dodávat navíc. Věděli jste, že tělo nemůže dobře fungovat bez minerálů? A přitom, dle mnohých studií jsou minerály zastoupeny pouze 3 % váhy těla.

Spousta důležitých minerálů je obsažena v potravinách, které dobře známe. A přitom, mnoho lidí stále trpí nedostatkem některých důležitých minerálů, především zinku, železa a vápníku.Pojďmě se dozvědět něco víc o úloze minerálů v našem organismu.

Úloha minerálů v těle

Využití minerálů v lidském těle je opravdu široké, počínaje podporou tvorby kostí. Velkou úlohu hrají také při přenosu kyslíku v krvi nebo se podílejí na procesu výživy těla jedince. V součtu bychom v lidském těle nalezli asi 25 minerálů, které se podílejí na různých tělních funkcích. Díky dostatečnému množství těchto minerálů tělo funguje správným způsobem. V případě, že by člověk nedbal na dostatečný přísun potřebných minerálů, nebo by se jejich příjmu úplně vyhýbal, mohlo by to vážně ohrozit jeho zdraví.

Ani nadměrné užívání potřebných minerálů není ideální cestou ke zdravému životu. Nebezpečná může být i všem známá kuchyňská sůl, která by při vysokém množství a častém užívání mohla uškodit. Důvodem toho je sodík, který se v soli vyskytuje. Nadměrné množství sodíku v těle by mohlo být nepříznivé zejména pro osoby, které trápí vysoký krevní tlak. Výjimku netvoří ani lidé s ledvinovým onemocněním - právě sodík zapříčiňuje špatné odvodňování, a tudíž i špatný odvod odpadních látek z těla ven.

Jak se dělí minerály

Tak, jako je důležité rozlišovat vitaminy kvůli jejich rozpustnosti, je důležité umět rozlišit i minerály:

  • Do minerálních látek řadíme běžné minerály, které jsou pro tělo a jeho funkci nezbytné. Tělo jich potřebuje větší množství. Můžeme sem zařadit např. vápník, hořčík, fosfor nebo draslík.
  • Do tzv. stopových prvků řadíme ty minerální látky, které jsou pro tělo také důležité, ovšem jejich potřebné množství se oproti minerálním látkám snižuje.

A abychom dosáhli maximální a vyvážené koncentrace látek, zaměřme se i na skladbu jídelníčku. Inspirací vám může být např. "zdravý talíř", který může být vodítkem. Pokud nám však sil nezbývá, vsaďte na potravinové doplňky VitaHarmony. Od vápníku po zinek, vše na jednom místě.

Seznam základních minerálních látek a stopových prvků

Zásadní roli pro správnou funkci těla nehraje pouze předepsané množství přijímaných minerálů, ale také jeho poměr k dalším složkám v těle. I proto máme v nabídce tolik oblíbené Schindeleho minerály, které oceníte zcela jistě i vy.

Následující seznam ukazuje, kde tyto látky nalezneme a jakou roli vlastně v lidském těle hrají.

Vápník (Ca)

Zuby a kosti jsou hlavní oblastí, kde bychom vápník hledali. Jeho hlavní funkce je podpora svalového a nervového systému spolu s regulací srdečního rytmu. Zásadní je také v období těhotenství.

A kde ho nalezneme nejvíce? Bohaté na obsah vápníku jsou zejména luštěniny, a to zejména sója. Dále bychom vápník mohli hledat např. u zástupců tmavozelené zeleniny (kapusty, špenátu a brokolice), v máku, oříšcích (zde především v lískových, vlašských ořeších ale také mandlích). Vápník najdeme i klíčcích, mléčných výrobcích a sezamových klíčcích.

Hořčík (Mg)

Hlavní úlohou hořčíku je jeho schopnost působit protizánětlivě. Jeho uplatnění nalezneme také při regulaci srdečního rytmu, ochraně nervů, ale také při využívání vitamínů C a E v těle člověka. Problémy, které mohou nastat při nedostatku hořčíku, jsou křeče. Obecně platí, že většina lidí v těle nemá dostatečné množství tohoto minerálu, týká se to především dětí. Proto je třeba hořčík pravidelně doplňovat. Hořčík a vápník se doporučuje užívat v poměru 1:2.

A co se zdrojů hořčíku týče, nalezneme jej především v luštěninách a listové zelenině, pšeničných klíčcích, rybách a jablku. Bohaté na hořčík jsou také nejrůznější druhy semínek a ořechů.

Fosfor (P)

Podobně jako vápník, i fosfor se uplatňuje v oblasti stavby zubů a kostí. Důležitý je i jako činitel při funkci mozku a nervového systému.

Fosfor můžeme hledat zejména v rybím mase, luštěninách a oříšcích. Výjimku netvoří ani mléčné výrobky a vaječný žloutek.

Draslík (K) a sodík (Na)

Správnou funkci nejen srdečního svalu zajišťuje právě draslík (K). Hovoří

se o něm také jako o důležitém duševním stimulantu. Při jeho nedostatku může docházet k únavě, slabosti a nespavosti. Draslík najdeme např. v bramborách, luštěninách a celozrnných obilovinách.

Při nadměrném množství sodíku (Na) v potravě může docházet k zatěžování ledvin a zvýšení krevního tlaku. Sodík je významnou položkou soli.

Železo (Fe)

Tento prvek hraje významnou roli při přenosu kyslíku do mozku, srdce

a dalších životně důležitých orgánů. Dále zajišťuje např. buněčné dýchání, ale také je významnou složkou v červeném barvivu červených krvinek.

Železo najdeme především v mase a jeho vnitřnostech. Jeho zdrojem jsou dále luštěniny, kopřivy a meruňky.

Zinek (Zn)

Proto, aby byl zinek správně vstřebáván, je potřeba ho užívat spolu s vitaminem A. Obecná vlastnost zinku spočívá v ochraně těla proti tvorbě rakoviny. Jeho nedostatkem se může projevit zvýšená chuť na sladké.

Jako zdroj zinku jsou známé dýňový semínka, luštěniny a otruby, dále pak např. ústřice a slanečci. Najdeme ho ale i v běžně dostupných potravinách jako jsou vejce či cibule.

Selen (Se)

Selen se označuje jako významný antioxidant. Jako zdroj selenu dobře poslouží kukuřice, obiloviny, vejce a chřest.

Křemík (Si)

Křemík představuje důležitou roli při procesu zpevňování kostí a cév. Jeho ukazatelem je zdravá pleť.

Najdeme ho např. v přesličce rolní, truskavci ale i v celozrnných obilovinách.

Chrom (Cr)

Dostatek chromu se projevuje na dobré obranyschopnosti. Naopak jeho nedostatek může způsobit přílišnou konzumaci cukrů a bílé mouky ve stravě.

Jako zdroj chromu se osvědčily lesní plody, ořechy, pivovarské kvasnice nebo řeřicha.

Jód (I)

Jód se vyznačuje jako důležitý činitel správné funkce štítné žlázy. Co se týče psychické stránky člověka, i zde má svou klíčovou roli – zklidňuje nervy a podílí se na lepší funkci mentálních procesů.

Osvědčeným zdrojem jódu jsou především ryby a mořské řasy.

Měď (Cu)

Měď se podílí na tvorbě hemoglobinu – červeného krevního barviva.

Najdeme ji opět v luštěninách, játrech ale také např. v rozinkách.

Klíč k dostatku minerálů a vitamínů

Jak lze docílit správné skladby všeho potřebného pro naše tělo?

Klíčem k tomu je sestavení správného jídelníčku! Doporučuje se obecně volit pestrou a vyváženou stravu, díky které se do těla dostane vše důležité.

A kde načerpat potřebné vitamíny? Inspirujte se na obrázku.

Strava jako jediná cesta k vyváženosti organismu?

Některé skupiny lidí potřebují pro správné fungování jejich organismu ještě něco navíc. Jedná se především o seniory, těhotné a rostoucí děti.

V tomto případě je možné stravu obohatit o potravinové doplňky. Je důležité ale dbát na doporučené dávkování.

Důležité minerály pro tělo, bez nichž nemůžeme fungovat. - 223521 - Významné minerály pro lidský organismus

Významné minerály pro lidský organismus

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information