Závislost, obezita a neblahý vliv na celkové zdraví. ✔️ Každého vás 100% napadne cukr - často označován jako moderní droga. A proč je rafinovaný cukr špatný? To a mnohem více si dnes představíme v našem článků, který se věnuje tématu cukru v naší stravě. Ostatně, nejíte ho příliš i vy?
Je to chemikálie, kdy se zpravidla šťáva z cukrové třtiny nebo řepy rafinuje na melasu. Následně je surová melasa dále zpracována na hnědý cukr, z něhož jsou nakonec další rafinací získávány bílé krystalky. Nezdá se vám tento postup trochu povědomí? Stejně se vyrábí mnohé drogy, například z máku.
A proč je cukr tak nebezpečný? Závislost na cukru je opomíjené téma, které však má zásadní dopad na celé lidstvo. Po každém zásobení těla touto látkou si mozek říká o další a větší dávku. A upřímně, někdy neví, kdy přestat. Renomované výzkumy uvádí skutečnost na pravou míru - testované subjekty jen při pomyšlení na týden bez cukru upadali do depresí, cítili velký smutek a často docházelo k celkovému výkyvu nálad.
Vliv rafinovaného cukru na tělo má neblahé následky. Často si je neuvědomujeme a svádime je na jiné, přesto však mezi nejčastější problémy můžeme zařadit tyto: otupuje chuť přirozeně sladkých potravin, demineralizuje a překyseluje organismus, podporuje výskyt plísní v těle (únava, bolest hlavy, deprese, astma, alergie, otoky, záněty apod.). A co víc, cukrovka je jen špičkou ledovce v zákeřných nemovech, které jsou spojeny s nadměrnou konzumací cukru.
Nebude pak zcela jistě překvapením, že na téma cukru vzniká mnoho studií a odborných článků. Článek v British Journal of Sports Medicine zkoumal důkazy, zda je cukr návykový. A světe div se, jistá spojitost mezi cukrem a drogou je více než průkazný. Doktor James DiNicolantonio, který působí jako výzkumný kardiovaskulární vědec ze Saint Luke’s Mid America Heart Institute v Kansasu, poukazuje na to, že cukr se drogám dokonce podobá v mnoha faktorech vlivu na lidské tělo. A nyní dovolte citaci: „Zpracovává se stejně jako kokain a heroin, které se vyrábí z koky a máku. Vezmete cukrovou třtinu, uvaříte ji, odstraníte všechny živiny a pročistíte ji do bodu, kdy je z ní čistě bílá, zkrystalizovaná látka,“ komentuje DiNicolantonio. Není to znepokojivé?
Cukr dnes najdete snad ve všech potravinách. Dokonce i v dresincích na saláty či instantních kaších. V čem spočívá největší problém? V přidaných a skrytých cukrech, které ani nevnímáme a přesto tam jsou. Nadměrná konzumace cukru tak představuje pro většinu lidí celkem běžný kalorický příjem. Naše tělo ale trpí a projevují se jisté signály, které bychom neměli přehlížet. Jakými signály se vás snaží upozornit na to, že jíte příliš mnoho cuku? Tak právě ty si představíme na následujících řádcích.
Začneme signálem, který by vás mohl upozornit na to, že něco není v pořádku. Jak jsme již uvedli výše, cukr můžeme považovat za drogu. Při jeho konzumaci vaše tělo produkuje dopamin, hormon štěstí. Chcete tak pořád víc a víc, protože je vám po konzumaci čokolády nebo čehokoliv sladkého prostě fajn. A to je kámen úrazu.
Nyní zcela jistě vyvstane otázka, jak si odvyknout? Zkuste postupně omezovat příjem sladkého a důsledně sledovat, co a kolik cukrů obsahuje daná surovina či potravina. Nárazové vynechání cukru by mohlo vyvolat záchvatové přejídání, což opět není řešení a díky našim radám mu doporučujeme předejít.
Rychlé cukry, které rychle přijmeme stravou či naším mlsáním, zcela jistě způsobí prudký nárůst krevního cukru, který stejně rychle začne i klesat. Na čas se cítíte nabití energií, ta se ale vypaří jak pára nad hrncem a přichází již zmíněna únava celého organismu, až apatie a nezájem o cokoliv v okolí. Tento výkyv způsobí dokonce ještě větší únavu, než před konzumací cukrového vyprošťováku. A to zcela jistě není naším cílem.
K únavě přispívá také nedostatek spánku. Konzumace sladkého ve večerních hodinách negativně ovlivňuje jeho kvalitu. Organismus místo odpočinku musí pracovat na odbourání přívalu kalorií, je nabitý energií a vy místo spánku válíte sudy v posteli. Ráno jste unavení a tak se dostáváme do začarovaného kruhu.
Ve spojitosti s cukrem nesmíme zapomína na vliv na imunitu. Téměř tři čtvrtiny našeho imunitního systému se nachází ve střevech, kde ho podporují prospěšné střevní bakterie. Kromě nich naše střeva obývají ale i méně žádoucí bakterie a kvasinky. A jistě víte, že cukr je přímo živnou půdou pro tyto nežádoucí návštěvníky našich střev. Přemnožené kvasinky můžou zlobit v podobně nadýmání a bolestí břicha. Bakterie mohou způsobit až zánět či sníženou schopnost funkce střev. Takže pokud jste často nachlazení, nemocní nebo pořád nafouklí jako balon, na vině může být právě cukr, jehož příjem je nadprůměrný.
Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru může vyvolat inzulínovou rezistenci. Trvale snížená produkce inzulínu zpomaluje vstřebávání glukózy. Tím se zvyšuje její hodnota v krvi a v játrech. Cukrovka tak pomalými krůčky vstupuje do vašeho života.
A nejen cukrovka. Hromadění cukru v játrech v některých případech vede k nealkoholickému tukovému onemocnění jater a k nealkoholické steatohepatitidě (NASH). NASH je zánětlivé onemocnění jater, které souvisí s obezitou a špatnými stravovacími návyky. Může skončit až cirhózou jater.
Zvýšená konzumace cukru je dále viníkem i kardiovaskulárních onemocnění nebo hypertenze. Podobně neblahý vliv má cukr i na vznik zubního kazu.
Pozorujete na sobě jeden nebo více popsaných signálů? Zkuste omezit cukr a sledujte, jestli neduhy pomalu mizí.
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-29126872
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6234835/
http://drugabuse.imedpub.com/is-sugar-a-gateway-drug.php?aid=7783
Cukr jako droga...