version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Čínské léčivé houby v praxi. Poznejte možnosti použití!

Čínské léčivé houby jsou v současné době fenoménem. ✅ Poznejte spolu s námi ty nejvýznamnější, z více pohledů. V čínské medicíně se využívají už po staletí. Pro své léčivé účinky jsou dnes oblíbené po celém světě.

Čínské houby a jejich použití

Houby jsou živé organismy, které člověka provázejí už od pravěku. V 21. století jsou hojně využívány zejména ty druhy, které lze využít v potravinářství či průmyslu. Pojďme si udělat malou exkurzi do minulosti a představme si dvě nejznámější léčivé houby.

 Náhled do minulosti léčivých hub

O mumii starověkého muže, který byl nalezen na začátku devadesátých let v Ötztalsých Alpách, slyšel asi každý. S tímto nálezem se pojí spousta zajímavostí. Třeba to, že měl “ve výbavě” březovník obecný (antibiotické účinky, působí jako projímadlo, muž měl střevní parazity) a troudnatec kopynatý (dezinfekce ran).

Zmínky o využívání hub nalezneme ve všech starověkých kulturách. V Asii se od pradávna využívá lesklokorka lesklá (tu si blíže představíme) či housenice čínská. Zajímavostí je, že byly tyto houby vázány císařským dekretem, tudíž je běžní lidé nemohli konzumovat.

Ve středověké Evropě bylo používání hub spjaté s čarodějnictvím, pohanstvím a šarlatánstvím. Křesťanská církev pronásledovala lidové léčitele. Houby bývaly hodně spojovány s magickými rituály.

Lidé už od pradávna touží zažívat změněné stavy mysli. Aztékové za tímto účelem konzumovali lysohlávku mexickou. Požívání lysohlávek (u nás například lysohlávka česká) má své místo i v dnešní době (za hranicí legality). Souhlasím s tím, že by se měl využít potenciál “houbiček” v psychoterapii. Nicméně toto téma je na delší diskuzi.  Velice mě překvapilo, že vikingové pojídali před bojem muchomůrku červenou. Dostávali se tak do transu a vstoupili do dějin jako obávání válečníci.

Vzpomínáte si, co dost změnilo chod moderních dějin? Zůstaňme u mykologie. Ano, byl to objev penicilinu sirem Alexanderem Flemingem. Plíseň Penicillium chrysogenum patří do říše hub. A tím to rozhodně nekončí, svět hub je nám stále skryt. Pojďme si 2 významné houby představit na následujících řádcích.

1. Ucho jidášovo

Tato houba je jedna z nejznámějších, co se léčivých účinků týče. Využívala se v tradiční čínské medicíně i v evropském lidovém lékařství.

Jidášovo ucho najdete na území České republiky po celý rok. A divili byste se, i v zimě. Najdeme ho zejména na odumřelých větvích bezu černého. Nicméně, setkat se s ním můžeme i na dřevě jiných listnatých stromů ve vlhčích lesích. Z vybraných jmenujme buk nebo břízu. Ke svému růstu potřebuje dostatek vláhy, sucho a horko jí vůbec nesvědčí.

Používá se pro rekonvalescenci po nemoci či porodu. Pomáhá proti hemeroidům či problémům se stolicí. Snižuje krevní tlak. Jidášovo ucho je blahodárné na psychiku. Zlepšuje pleť, vlasy i nehty. Pokud vás bolí zuby nebo klouby, může tato houba pomoci.

Kvůli své tradici v lidových léčitelstvích zajímá tato houba vědce. Bylo prokázáno, že zabraňuje trombóze, kornatění cév a je prevencí proti infarktu. Protože podporuje peristaltiku střev, pomáhá proti hemeroidům. Houba má pozitivní vliv také na diabetes.

Jedná se o netoxickou houbu i ve vysokých dávkách.

2. Lesklokorka lesklá - Reishi

Ganoderma lucidum (Lesklokorka lesklá) neboli reishi se používá pro své léčivé účinky už od pradávna. Čím nám může být prospěšná?

Kvůli tomu, že obsahuje látky, které posilují imunitní systém, může zvyšovat i odolnost proti stresu. Zároveň působí regeneračně, proto našla své uplatnění při rekonvalescenci po operacích. Údajně posiluje životní energii. Jisté je, že pokud potřebujete posílit pohybový aparát (zejména klouby, šlachy a kosti), může tato houba pomoci.

Rakovina je největším strašákem doby. Lesklokorka lesklá se hojně používá jako prevence i pomocník v případě tohoto onemocnění. Vše souvisí s jejími blahodárnými účinky na imunitní systém člověka.

Tato houba je dobrým pomocníkem v případě zdravého stárnutí. Působí totiž jako přírodní antioxidant. Domnívám se, že označení “anti-age houba” je rozhodně na místě :).

Trpíte nějakým kardiovaskulárním onemocněním? Možná vám reishi pomůže. Chrání cévy před kornatěním. Testy také prokázaly, že má pozitivní vliv na arytmii. Tato houba také umí vyrovnávat krevní tlak. Takže pokud máte hypertenzi nebo hypotenzi, možná váš problém vyřeší. Našla své využití ve vysokých nadmořských výškách, jelikož podporuje průtok kyslíku a krve do srdce. Má antikoagulační účinky, takže snižuje srážlivost krve.

Máte přetížená játra v důsledku nadměrného pití alkoholu či užívání léků? Lesklokorka lesklá podporuje regeneraci tohoto orgánu.

Už od pradávna se reishi používá jako podpůrný prostředek proti dýchacím obtížím (kašel, dušnost, zahlenění…) Není tedy překvapením, že má blahodárný vliv na chronickou bronchitidu a astma.

Taoističtí mniši ji využívali, aby jim zlepšila duševní výkonnost. Kvůli těmto účinkům se využívá i v západní medicíně. Kde mimo jiné slouží i jako lék proti migréně.

Široké uplatnění našla také v boji proti plísním, virům a bakteriím.

Pečlivost a opatrnost!

Náš chemikář na střední říkával, že každá látka je jedovatá, záleží na množství. Naštěstí vykazují léčivé látky v houbách velmi malou jedovatost i ve velkých dávkách (narozdíl do jiných farmak).

Existuje ovšem tisíce druhů hub. Část se dá využít v potravinářství. A více než 300 z nich obsahuje podle vědců léčivé látky. Jen malé procento hub je pro organismus toxické.

Nebezpečí pro nás ovšem spočívá ve vizuální záměně druhů! Nesbírejte tedy všechno, co má kloubouček a nohu :).

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information