version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Bylinky proti akné - 10 tipů na účinné byliny!

Účinné bylinky na akné? Vyzrajte na problematickou pleť pomocí přírody, bez zbytečné chemie. ✔️ Poctivý přehled 10 bylinek na akné, které doporučují renomovaní dermatologové. Vsaďte na ně i vy. Inspirujte se v našem článku.

Proč zvolit bylinky proti akné?

Světe div se, ale v posledních letech akné není jen záležitostí puberty. Najdou se ženy a muži, kteří i po třicítce bojují s červenými zanícenými pupínky. Pravidelně podléhají stresu z "poďobané" pokožky a utrácejí nemalé peníze za "zázračné" vodičky a masti, které přes to všechno zpravidla pleť spíše vysuší, než aby pomohly s problémem.

Nebudeme si nic nalhávat, akné dokáže velice znepříjemnit život. Jakmile se objeví, okamžitě přemýšlíte nad tím, jak se ho zbavit. A právě pro vás je tento článek, který vás provede světem přírodní léčby a doporučí vhodné bylinky a recepty, které mohou v boji s akné pomoci.

Je pravdou, že kvalitní kosmetika určená na aknózní pleť dokáže projevy akné zmírnit a dát nám pocit, že jsme z obliga. Ale tak jako ve většině případů, ani při snaze zbavit se akné nemusíte hned běžet do lékárny či drogerie. Akné výborně zvládne zmírnit či nechat zcela zmizet i některé bylinky, které běžně najdete v přírodě. A dokonce si z nich lehce můžete vyrobit účinná pleťová tonika, krémy nebo pleťové masky. Pojďte se s bylinkami na akné seznámit!

Jakou péči a kosmetiku potřebuje aknózní pleť?

Často děláme chyby už v úplném začátku péče o pokožku, ať už normální či problematickou pleť. Zásadní chyby jsou spojeny s nesprávným čištěním pleti. Každý typ pokožky totiž vyžaduje odlišnou péči, a pokud nebudeme respektovat specifické potřeby právě našeho typu pleti, můžeme ji používáním nevhodných produktů zbytečně podráždit. A to může vést až k problémům či vzniku akné.

Akné vzniká v důsledku nadměrné činnosti mazových žláz. Přebytečný maz ucpává póry, což vede ke vzniku zanícených míst. U akné je proto velmi důležitá důkladná očista pleti, alespoň dvakrát denně- ráno a večer. Do každodenní rutiny v péči o aknózní pleť bychom měli zahrnout také medikaci doporučenou lékařem. K ní se uchýlíme, pokud síla přírody již nestačí, či chceme odborný pohled.

Kosmetika určená na aknózní pleť musí regulovat nadměrnou tvorbu kožního mazu, měla by obsahovat alkohol jako dezinfekční složku, dále musí mít protizánětlivé, antibakteriální účinky a zároveň musí poskytovat pleti potřebnou hydrataci. A níže uvedené bylinky těmito účinky disponují.

Bylinky vhodné při akné

Při akné jde především o zánětlivé procesy na kůži. Proto je základem vsadit na bylinky, které s nimi umí zatočit.

1. Měsíček lékařský

Jistě ji znáte, krásná a ještě k tomu léčivá ozdoba našich zahrádek, kterou milujeme díky úžasným odstínům oranžové barvy. Měsíček jako bylinka obecně šetrně vyčistí pleť, jeho protizánětlivé účinky sníží riziko tvorby zanícených pupínků a navíc již existující bolavé pupínky léčí, respektive podporuje hojení pupínků. Léčivé účinky měsíčku oceníte také při ekzémech, které vás mohou trápi po čas života.

2. Heřmánek pravý

Bylinka, kterou známe snad od dětství. Heřmánek umí absorbovat přebytečný kožní maz, díky tomu stahuje póry a ještě navíc při čistění pleti působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku a napomáhá lepšímu hojení akné. Zdá se, že heřmánek by mohl být vaším favoritem. Pokud ho objevíte v kosmetice proti akné, máte napůl vyhráno.

3. Řebříček obecný

Méně známá bylinka, to je řebříček, který moc často v oboru kosmetiky nevidíme. Pokud se na něj zaměříme, dle mnohých babských rad stahuje póry a omezuje tvorbu kožního mazu. Nesmíme zapomenout ani na jeho dezinfekční a hojivé účinky. A to se přece hodí, co myslíte?

4. Šalvěj lékařská

Šalvěj se může pochlubit stejnými účinky jako řebříček obecný – stahuje póry a působí protizánětlivě a antibakteriálně. Navíc, já ho mám moc ráda v čaji.

5. Tymián

Kromě toho, že tymián stahuje póry a působí silně antisepticky, poskytuje tymián pleti také potřebnou hydrataci. Často se právě na hydrataci zapomíná a lidé s akné spíše pokožku vysušují.

6. Černý bez

Možná se to nezdá, černý bez působí protizánětlivě a pomáhá s hojením akné. Každodenní používání černého bezu dokonce zastaví zánětlivé procesy v pokožce. Stejně působí například odvar z květů jetele nebo z jitrocelových listů.

7. Podběl lékařský

Sice tuto bylinku postupně zapomínáme, ale podběl bychom neměly v našem výčtu vynechat. Zjara vyrazte do přírody a udělejte si ho pořádnou zásobu. Na pleť působí antibakteriálně a má dezinfekční účinky. Navíc se skvěle suší a mnozí jej nakládají do oleje či alkoholu. Zkuste to.

8. Třezalka tečkovaná

Třezalka působí mimo jiné na zklidnění podrážděné pleti. Pomáhá také s hojením akné. Další bylinku, kterou byste neměli minout.

9. Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška se nepřidává do pleťové kosmetiky jen kvůli své vůni. Pokud ji objevíte ve složení, radujte se. Pomáhá stahovat póry, působí antibakteriálně a dezinfekčně.

10. Aloe vera

Už staří Egypťané využívali léčivých účinků aloe very. Problematické pleti poskytne vše, co potřebuje – šetrně ji vyčistí, vydezinfikuje, zklidní její podráždění, zchladí, působí antibakteriálně a navíc pleť hydratuje do hloubky.

Recepty z bylinek vhodné na péči o pleť s akné

A jak si z těchto bylinek udělat domácí pleťové tonikum nebo pleťovou masku? Je to jednoduché – v jednoduchosti je přece krása!

1. Domácí bylinková pleťová voda

Není nic jednoduššího, než smíchat výše uvedené bylinky, zalít je 2 dl vroucí vody, nechat 10 minut vylouhovat a pleťové tonikum máte na světě. Bylinkovou vodu můžete na pleť nanést klasicky vatovým tampónem nebo ve formě obkladu.

2. Tonikum z měsíčku lékařského

Dvě polévkové lžíce měsíčku zalijte 0,5 litrem horké vody a nechte 30 minut vylouhovat. Pak stačí jen přecedit. Můžete používat jako klasické tonikum nebo si odvar přidejte do koupele.

3. Tonikum z heřmánku lékařského

Dvě lžíce květu zalijte 0,5 litrem vroucí vody a nechte 30 minut vylouhovat. Poté přeceďte a vlažným odvarem potírejte pleť.

4. Jitrocelová hojivá maska na akné

Jednoduše rozdrťte jitrocelové listy a vzniklou kaši dejte na zanícené pupínky.

5. Pleťová maska na mastnou pokožku

Smíchejte lžíci šalvěje, lžíci myrty, lžíci podbělu a lžičku měsíčku lékařského. Směs bylinek zalijte vroucí vodou v poměru 1:2. Dvě minuty povařte a pak nechte ještě 10 minut odstát. Potom vše rozmixujte a vzniklou hmotu naneste na obličej.

6. Parní bylinková koupel

Ani na tu nesmíme zapomenout, protože otevírá póry a do hloubky čistí pleť. Příprava je také velmi jednoduchá. Smíchejte mátu, rozmarýn, pampelišku, tymián, šalvěj, kopřivu a jalovec. Dvě lžíce tohoto bylinkového mixu dejte do nádoby, zalijte 2 dl vroucí vody, nechte 10 minut odstát. Pak se stačí jen nad nádobu naklonit, přikrýt hlavu ručníkem a vdechovat nosem cca 10 minut.

Bylinky můžete obměňovat. Pokud máte spíše smíšenou pleť, dejte do parní koupele heřmánek, šalvěj, měsíček lékařský, jitrocel a bezový květ.

Jaké vitamíny a minerály doplnit?

Mimo bylinky, zkuste se zamyslet ještě nad problematikou minerálů a celkově látek, které by mohli podpořit vaši pleť, jako doplněk bylinné péče.

 

Zinek je jedním z nejlepších spojenců v boji proti akné, protože reguluje tělesné hormony, které zapříčiňují akné a zároveň i pomáhá léčit ranky a regeneruje tkáň, její poškození třeba i po akné. Zinek se hodí na povrch a stejně tak i uvnitř pokožky. Mimo potravinové doplňky zkuste do jídelníčku zařadit např. semínka, ořechy, luštěniny a celozrnné výrobky.

Díky vitamínu A bude vaše pokožka i vlasy krásné. Nachází se v ovoci a tmavozelené a žluté zelenině. Kupte si také ovesné vločky, meloun, brokolici a špenát.

Selen má podobný účinek jako vitamín E a nachází se i v podobném jídle. Para ořechy ho obsahují zdaleka největší množství. Nicméně, selen je často zmiňován nejen s pletí, ale i s vlasy nebo nehty. Stojí za to o něm popřemýšlet.

Chrom se nachází v pivních kvasnicích a má velmi dobrý účinek na poškozenou pokožku. Přidejte malé množství droždí do jídla. Nepřehánějte, aby se vám neudělalo zle.

Pár rad závěrem, ohledně akné a pleti

Jak tedy na péči o aknózní pleť? Neměli byste třeba mačkat pleť holými prsty, ale přes kapesník. Přes den se zbytečně obličeje nedotýkejte a pravidelně čistěte pleť od mazu, make-upu a potu. Čištění pleti by mělo probíhat hlavně večer, aby mohla přes noc dýchat.

Asi jste už slyšeli, že byste měli vypít alespoň 8 sklenic vody za den. Dobrá hydratace dokáže značně zlepšit stav pleti, na to nezapomínejte.

I když mají bylinky na aknózní pleť velmi pozitivní účinky, není dobré zanevřít na kvalitní kosmetiku. Bylinky berte jako bonusovou péči o vaši pleť. A když na akné příliš nezabírá ani kosmetika ani bylinky, chce to upravit životní styl – akné je totiž odrazem toho, jak se uvnitř cítí naše tělo. Takže neuškodí očista organismu – hlavně pročistit a posílit játra a ledviny!

Bylinky proti akné - 10 tipů na účinné byliny! - 221946 - Bylinky a recepty na akné

Bylinky a recepty na akné

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information