Bylinky na snižení cholesterolu. Víte, na které bylinky se zaměřit? ✔️ ypickou bylinou na snižování cholesterolu je rozrazil. Dále pomohou pýr, pampeliška, čekanka či kopřiva.
Cholesterol je doslova lipid, který je v naší krvi obsažen trvale. Tělo jej totiž pro svou správnou funkci potřebuje a náš organismus si ho také umí sám vyrobit. Problém ovšem nastává, když máme například z nevhodného životního stylu ve svém těle zároveň také chronický zánět a také permanentně zvýšenou hladinu cholesterolu v naší krvi. Poté nám totiž hrozí riziko jistého kardiovaskulárního onemocnění, což například vede k různým mozkovým a také srdečním příhodám.
Jaké mají být správně hodnoty cholesterolu?
Cholesterol není žádný strašák, který by v našem těle neměl vůbec existovat. Naopak, je běžnou součástí našeho těla. Ovšem, pokud je ho příliš mnoho, může být nebezpečný a přispívat ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, infarktu nebo mozkové příhody. Jaké hodnoty cholesterolu jsou již vysoké?
Z lékařského hlediska bychom mohli hladiny definovat takto:
a) optimální hodnota cholesterolu v krvi u dospělého člověka by neměla přesáhnout 5,3mm / l
b) za zvýšenou hladinu cholesterolu se v lékařských kruzích považuje hodnota od 5,3 do 6,2 mmol / l
c) hodnoty nad 6,2 mmol / l se označují jako rizikové
Ačkoliv jsou jistá rozmezí, správná hodnota závisí u vysokého cholesterolu na více faktorech. Třeba to, zda sportujete, jak se stravujete či jak moc stresu zažíváte v práci. Také je důležité znát hladinu obou – tedy jak HDL, tak LDL. Na to se často zapomíná, či se hodnoty často zaměňují.
Hladina HDL by se měla pohybovat nad 1,4 mmol/l u dospělých, u dětí 1 mmol/l. Hodnota LDL by neměla přesáhnout 3,4 mmol/l u dospělých a 2,6 mmol/l u dětí. Celková hodnota by pak neměla být vyšší než 5,2 mmol/l, v případě dětí 4,4 mmol/l. Hladina nad 6,2 mmol/l je již vysoce riziková.
HDL cholesterol
- je znám jako tzv. dobrý cholesterol. Pomáhá udržovat cholesterol mimo systém cévního systému a současně, dostávat jej zpět do jater, kde je recyklován a využíván tam, kde ho tělo potřebuje. Tento typ cholesterolu má ochranné účinky – mysleme proto na jeho poctivé doplnění do organismu.
LDL cholesterol
- nebo také "špatný cholesterol" - je cholesterol, který zoxidoval a je předpoklad, že může způsobovat zanášení tepen. Snížená průchodnost tepen je důvodem pro vznik aterosklerózy, která může vést k infarktu nebo mozkové příhodě. A proto je nutné se na LDL zaměřit, eliminovat riziko oxidace a to za pomocí mimo jiné, správné životosprávy.
Pokud vás trápí vysoký cholesterol, můžete svůj organismus podpořit řadou dílčích činností. V prvé řadě – je potřebné zmínit stravování – tedy zejména dbát na pestrý a vyvážený jídelníček. Vyhýbat by se člověk měl většímu množství tuků živočišného původu, s ohledem na velký podíl nasycených a transmastných kyselin. Naopak, zaměřit bychom se měli na tuky s obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin (například v tučných rybách jako je losos), ale také vlákninu (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina).
Mimo to je vhodné vše podpořit dostatečným pitným režimem a pohybem. Nu, a jako vždy – omezit stres!
Když se řekne vysoký cholesterol, měl by nás napadnout rozrazil. Tolik ceněná bylinka, častokrát však opomíjená. Dále bychom měli jmenovat bylinky na cholesterol jako pýr, pampeliška, čekanka a v podstatě všechny byliny posilující játra (ostropestřec, artyčok, smil, řepík…). Z peruánských bylin byste se měli zaměřit třeba na hercampuri a reishi. Pomáhá i užívání lecitinu a pupalkového oleje.
Mezi nejvíce zmiňované bylinky při boji s cholesterolem řadíme taktéže například:
Tato prakticky všudypřítomná bylina bojuje jak s cholesterolem, tak podporuje tvorbu krve, působí na krevní tlak a umí napomáhat při detoxikaci. Optimální je podávání v podobě čajové kúry, kdy po dobu tří týdnů pijte 2x denně čaj. Ten si připravíte z 3 čajových lžiček sušených listů, které zalijete až 350 ml vody. Provařte po dobu 2 – 3 minut, poté sceďte a neslaďte. Pijte horké, dle chuti.
Zemědým mimo jiné snižuje cholesterol. A stejně jako již zmíněná kopřiva, umí tato bylinka čistit krev. A navíc – podporuje vaše zažívání. Pozor, neužíváme však zemědým v těhotenství!
Čínská houba, která si vás získá a nepustí. Pokud bychom ji měli popsat, tak nám může hlíva napomoci posílit imunitu, ovlivňuje hladinu krevního cukru a skvěle se projeví i v boji proti cholesterolu.
Nesmíme ji ale sbírat v okolí silnic a znečištěném prostředí, protože jako ostatní druhy hub do sebe „natahuje“ i toxiny z okolí.
Konzumace je pak již na vás – zda v čerstvé podobě jako součást asijských jídel, či v podobě tablet – jako doplněk stravy po jídle.
Mezi další bylinky, které nesmí ve výčtu bylinek chybět, pak řadíme:
A na závěr další tip – zkuste využít při boji proti vysokému cholesterolu – rostlinné oleje. Ke snížení cholesterolu přispívá nejen slunečnicový olej, ale i mnohé další.
Ke snížení cholesterolu jsou výborné zejména tyto:
Nyní již tedy máte zcela jasno v tom, jaký druh bylinek byste rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku či do vašeho běžného pitného režimu. Byliny, které pocházejí z prověřených zdrojů jsou navíc mnohem bezpečnější variantou v boji se zvýšenou hladinou cholesterolu nežli různé užívání léků, tedy takzvaných statinů, které mají i dost velké množství negativních vedlejších účinků. Bylinky oproti tomu nejsou návykové, neškodí vašemu tělu, a i přesto pomáhají.
Tudíž, pokud víte, že máte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, zkuste se nejdříve zaměřit na přírodní léčbu a úpravu vašeho stávajícího životního stylu. Přesto, je poté vhodné vše řešit s lékařem.
Bylinky na cholesterol - znáte je?