Střevní potíže, zejména průjem, umí pořádně potrápit. ✔️ Co tedy pomáhá na průjem? Hledáte babské rady na průjem? Sepsali jsme pro vás 14+ tipů proti průjmu - jak na něj přírodně.
Průjem je velmi nepříjemný pro každého z nás. Může být způsobený psychosomatickými nebo střevními infekcemi nebo problémy. Často však za to může nevhodná či špatně kombinovaná strava. Jestliže vás z ničeho nic přepadl průjem, zkuste se zamyslet, co jste jedli v posledních 12 hodinách. Pro příště budete vědět, čemu se vyhnout. Jestliže vás průjem trápí dlouhodobě, může jít o vážnější nemoc. Například o onemocnění tlustého či tenkého střeva. V takovém případě je nutné navštívit lékaře.
Akutní průjem, který obvykle trvá 2-3 dny se dá doma zvládnout bez léků, pomocí babských rad. Jak ho zastavit pomocí přírodních prostředků bez užívání léků?
Průjem můžeme definovat jako častou, řídkou až vodnatou stolici. Je doprovázeno škrundáním a často i křečemi v břiše. Tělo nestačí vstřebávat vodu, tu obsahuje právě stolice a našemu tělu hrozí dehydratace.
V některých případech může dorazit horečka až 38 °C, silné křeče, závratě až mdloby. Stejně tak, krev ve stolici či zástava schopnosti močit. Při těchto obtížích je nutné a nezbytné ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud se bavíme o nejběžnější příčině průjmu – je to infekce. Zpravidla je vyvolána rodem bakterií Salmonella, Shigella, Yersinia či vybrané patogenní kmeny Escherichie coli. Jestliže postihne průjem celou rodinu – za vinu to dejme virům (např. rotavirům). V tomto případě je to často provázené zvracením. A trvá to zpravidla u všech členů až několik dní.
No a ano, hádáte správně, další příčinou může být i strava. Stačí, pokud sníme něco neobvyklého, špatně upraveného či jako reakce alergická na surovinu. Nelze definovat jednoznačné příčiny. Obdobně pak reagujeme i na léky, které nám nasadí lékař. Je potřebné naslouchat tělu.
Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky. Proto zkuste první den vydržet a opravdu nic nejíst. Zřejmě stejně nebudete mít příliš chuť na žádné jídlo. Nezapomeňte dodržovat dostatečný pitný režim.
Při průjmu se tělo rychle dehydratuje, čímž může dojít k mnohem závažnějším problémům. Pijte čistou vodu, sycené minerálky s hořčíkem, bylinkový nebočerný čaj. Nepijte limonády s bublinkami, kávu, alkohol. Pokud to vyžaduje váš stav, snažte se pít alespoň po lžičkách.
Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém. Obsahuje hodně účinných látek a má rozsáhlé spektrum použití. Žaludek a střeva zklidní vlažný čaj bez cukru ze sušených květů. Desinfikuje střevní sliznici a máprotizánětlivé účinky. Pití heřmánkového čaje zmírňuje křeče v břiše, bolesti a nadýmání. Dvě lžíce sušených květů zalijte horkou vodou, louhujte 15 minut a poté vypijte.
Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný. Nezapomeňte, že nejlepší je ho pít neslazený a popíjet průběžně celý den.
Jedna z babských rad říká, že při průjmu by vám měl pomoci osolený černý čaj. Konzumujte ho po lžičkách každých několik minut. I když chuťově není nic moc, jedná se o účinnou metodu proti průjmu, kterou se řídily již naše babičky.
Dalším tipem je sypaný černý čaj. Jednu lžičku sypaného černého čaje snězte a za chvilku zapijte čistou vodou.
Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt. Odvar z listů zklidňuje podrážděný žaludek. Jednoduše jej připravíte z jedné lžičky listů, které zalijete horkou vodou. Nechte louhovat 10 minut. To samé platí pro odvar z maliníkových listů.
Rýže je skvělým pomocníkem při průjmovém onemocnění. Nezatěžuje trávení, je vhodná při průjmu i následném zotavování v době, kdy si střeva musí znovu zvyknout na příjem potravy. Také má odvodňující účinek, takže dokáže stolici rychle zahustit.
Uvařte bílou rýži doměkka, nesolte ji, ani nepoužívejte jiné koření. Pokud to bez ochucení nezvládnete, přidejte smítnu tymiánu. Jezte po malých porcích během celého dne.
Dobrým tipem je vypít i vodu, ve které se rýže vařila. Ta obsahuje škrob, který zahušťuje stolici.
Mrkev obsahuje látky, které zpomalují střevní peristaltiku a také pomáhají zmírňovat křeče v břiše. Můžete ji zkombinovat s bílou vařenou rýží.
Banány, stejně jako již zmiňovaná rýže, nezatěžují trávení. Obsahují draslík, který je potřeba při průjmu doplňovat. Také obsahují vlákninu, která napomáhá změnit průjem na pevnou stolici. Ani s nimi to nepřehánějte, na den vám bude stačit jeden nebo dva.
Stejně tak borůvky mají skvělé účinky proti průjmu. Není to výmysl dnešní moderní doby, jejich účinky uznávali již naši předkové. Borůvky podporují střevní sliznici, desinfikují, obsahují antioxidanty, zastavují průjem a bojují proti plynatosti.
Nejlepší jsou sušené borůvky, které můžete jíst jen tak, nebo z nich udělat čaj. Ale můžete sníst i čerstvé, mražené nebo vytáhnout kompot ze sklepa.
Jestliže neseženete čerstvý černý rybíz, můžete ho nahradit džusem nebo sirupem, který koupíte v obchodě. Pro začátek si dejte dvě skleničky.
I sušené švestky patří do potravin, které staví. Zkuste je před požitím zahřát, tím je snadněji strávíte.
Jablka si nastrouhejte a jezte po lžičkách. Efektivní je i jablečný mošt, který si rozředíte s vodou a budete průběžně popíjet.
Kysané zelí je plné vitamínů a rovněž pomáhá s nepříjemným průjmovým onemocněním. Konzumujte ho průběžně po celý den a brzy byste měli pocítit úlevu.
Velmi účinná je i samotná šťáva z kysaného zelí. Nejlepší je domácí, ale pokud ji nemáte, dobře poslouží i kupovaná. Šťávu pijte několikrát za den po menších dávkách, snažte se přemoct, i když vám tato tekutina nebude příliš chutnat.
Vyzkoušet můžete i recepty, na kterých si asi moc nepochutnáte, ale zaručeně vám pomohou. Nastrouhejte čerstvý křen s bílou cibulí a zkonzumujte. Jestliže jste odvážní, povařte pár stroužků česneku v mléce a snězte.
Tyto kombinace se mohou zdát zvláštní, ale mají skvělé protizánětlivé účinky, takže si lehce poradí s bakteriemi ve střevech.
U této rady platí, že jednoduše stačí rozkousat pár kuliček pepře a do několika hodin se vám uleví.
Ve vodě nechte rozpustit dvě lžíce obyčejné soli a po doušcích vypijte. I když tento roztok není příliš chutný, uleví vám.
V případě, že žádná z výše zmíněných rad nepomohla, uvařte si silný vývar. Nejlépe z hovězího masa, ve kterém bude hodně zeleniny (mrkev, cibule, česnek, petržel, celer). Vývar nechte probublávat na mírném plameni po dobu několik hodin. Až se dovaří, dochuťte ho čerstvými bylinkami.
Vyhněte se používání soli, pepře či různých umělých dochucovadel.
Dáváte-li přednost bylinkám, pak sáhněte po dubové kůře, ostružiníkovém listí, kořenu kostivalu či mochnu nátržník. Stačí bylinky spařit horkou vodou a získat silný odvar. Ten poté popíjejte v malých porcích v průběhu dne vždy po řídké stolici.
Ta je nutná v případě, že se jedná o chronické průjmové onemocnění. Jestliže průjem trvá déle než 3-5 dnů, vyhledejte lékaře. Vždy ale záleží na vašem individuálním zdravotním stavu.
Průjem je běžným projevem poruch zažívání či reakce na potraviny nebo léky. Budete se možná divit, ale i průjem může mít závažný průběh a fatální důsledky. Věděli jste, že s průjmem je spojeno až 20 milionů úmrtí ročně? A bohužel, často taktéže malých dětí. Nepodceňujte těžší průběh a vleklé komplikace. Jakmile se potíže dostaví a zejména u kojenců, batolat a dětí - nebojte se obrátit na vašeho lékaře.
Babské rady na průjem