version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Babské rady na deprese - splín a smutek, aneb jak zatočit s úzkostí

Smutek, splín či negativní nálada se mohou často při delším trvání zvrtnout do psychického onemocnění - deprese. ✔️ Jak přírodně s depresí zatočit? Které babské rady za ty roky známe? Vše přehledně v našem článku.

Babské rady, jak na depresi

Deprese patří mezi poruchy psychiky, přičemž se nejčastěji projevuje nemožností se radovat, ale také únavou, pocitem osamělosti či méněcennosti. Dále snížením schopností motoriky, celkové aktivity nebo až sebevražedné sklony.

Depresi způsobuje především kombinace vnitřních dispozic a vnějších faktorů (těžká životní období). Dle současných dat je deprese nejčastější psychickou poruchou. Lékař vám poté naordinuje antidepresiva, stejně jako psychoterapii. Pokud ovšem nejde o těžkou depresi, mohou vám pomoci i mnohé babské rady.

V tomto článku nebudeme mluvit o depresi jako takové, tedy o chorobě, která je velmi vážná v případě, že jí skutečně trpíte, nýbrž o depresi, která se projevuje jako splín či smutek, který vám kazí pohled na celý váš život. Pokud vás trápí bezdůvodný smutek a vy nevíte, jak se mu postavit, zkuste se držet našich rad, které vás podobných depresivních splínů, mohou úspěšně zbavit.

Je dobré si uvědomit, že deprese jako taková, je psychickou poruchou, kdy člověk není schopen se z něčeho radovat, cítí se osaměle, má pocity méněcennosti i osamělosti, cítí se často unaveně a může mít i sebevražedné sklony. V těchto případech je vždy nutné oslovit odborníka a požádat ho o pomoc. Deprese je skutečně velmi závažná choroba.

1. Nedělejte ze všeho obrovskou katastrofu

Vzít si jednu jedinou událost a poté s ní zacházet jako s takzvaným zdrojem negativity je velmi kontraproduktivní. Snažte se proto nevidět všechny věci tak černě. To, že aktuálně nemáte z ničeho nic práci či vás trápí finanční problémy hned neznamená, že budete zítra na ulici. Myslete pozitivně, vyplatí se vám to.

2. Nepřemýšlejte stále o negativních věcech

Když se vám něco nepříjemného přihodí, a to třeba jen to, že se pohádáte s kamarádem či s kolegou v práci, není vhodné si danou situaci několikrát dokola přehrávat ve své hlavě a říkat si, co všechno je teď špatně. Smysl má zejména se zaměřit na to, co bude. Myslete tedy na budoucnost a spíše přemýšlejte o tom, jak se příště podobné situaci vyhnout. Nikdo z nás samozřejmě není schopen dopředu odhadnout, co se s ním bude dít. Je tedy dobré se zaměřit zejména na přítomnost, na momentální chvíli a užít si danou příjemnou věc, která se vám přihodila. Stres totiž bývá velmi častým spouštěčem deprese.

3. Není dobré se stále vracet do minulosti

Je skutečně snadné si stále říkat, že jste jisté věci měli udělat tak či onak. Ovšem pokud se stále budete pohybovat v kruhu vlastního smutku, nikdy se z něj nevymaníte. Stejně tak, jako tomu bylo v předchozím bodě, se i v tomto případě spíše zaměřte na svou přítomnost a uvědomte si, co je důležité teď, svou minulost již totiž nemáte šanci změnit.

4. Oslovte své okolí

Velmi charakteristickým znakem deprese či splínu je zejména pocit izolace. Nikdo vám ovšem nebude moci pomoct v případě, kdy nedáte dotyčnému najevo, že o danou pomoc vůbec stojíte. Sdílejte proto svůj smutek s ostatními a nevyvarujte se nikdy osobnímu kontaktu. Pomoci vám mohou ovšem i vaši virtuální přátelé, kterým se rovněž můžete se svými pocity svěřit a získat v nich tak svou podporu.

5. Snažte se dodržovat jistý denní režim

Lidé, kteří se potýkají s depresí, velmi často mohou zapomínat na běžné činnosti. To znamená na jídlo, na to, že by se měli převléknout či jít spát. Přitom je ovšem velmi nezbytné dané rituály udržovat. Díky nim totiž správně funguje vaše tělo i mysl. Jedině takto se můžete účinně chránit před setrvačností či kolapsem.

6. Věci nejsou vždy pouze černobílé

Lidé, věci, ale také situace nejsou nikdy pouze špatné či dobré. To je prostě fakt, se kterým je třeba se smířit. Když vás opustí váš partner, nemůžete si situaci vyložit tak, že vás rozhodně nikdo nemá rád. Je vždy mnohem lepší si říci, že je na světě ještě celá spousta lidí, kterým na vás skutečně záleží. Jedná se o takzvané pravidlo pověstné poloplné či poloprázdné sklenice.

7. Stále dokola si připomínejte realitu

Negativní myšlenky, které vás tíží, je vždy nutné začlenit do reality. Je to pouze výplod vaší fantazie či skutečnost? Opravdu je váš problém tím největším, který může vůbec lidstvo postihnout?

8. Pokuste si stanovit chytré cíle

Pokuste si stanovit velmi jednoduché a také dosažitelné cíle. Napište si je jednoduše na papír či do telefonu a postupně si je po splnění odškrtávejte. S každým zvládnutým úkolem se vám jistě uleví. Uvidíte tak, kolik jste toho již zvládli, a budete se cítit o poznání lépe.

9. Pokuste si sepsat věci, které vám přinášejí radost

Seznam věcí, která vám dělají ve vašem životě dobře, je skutečně důležitý. Za prvé se díky němu sami zamyslíte nad tím, co je na světě skutečně hezké, a za druhé dané věci opět začnete postupně dělat. Dělejte je i tehdy, když na ně nemáte absolutně chuť. Chuť se totiž dostaví až v tu chvíli, kdy o daných věcech začnete přemýšlet zcela pozitivně.

10. Nepopírejte, že máte depresi

V každé životní situaci vždy platí, že přiznat si svůj problém je prvním krokem k tomu, abyste ho mohli zdárně vyřešit. Přiznejte tak sobě i svému okolí, že se nyní necítíte úplně dobře a pokuste se začít pracovat na nápravě.

Další babské rady na deprese

Proti nervozitě můžeme bojovat mimo jiné třeba i skladbou stravy. Naše nervová soustava potřebuje z různých vitamínů třeba právě vitamíny řady B. Vitamín B1 najdeme třeba ve fazolích a v přírodní rýži. Naopak vitamín B2 najdeme v mléčných produktech, v mase pstruhů. Vitamín B5 pak najdeme třeba v žampionech. Zdroj vitamínu B jsou ořechy, ovesné vločky a brambory. V tvarohu, kyselém zelí a makrele nalezneme dokonce vitamín B12. Tím však výčet rozhodně nekončí.

Naše babičky pak věděly, že s depresí může pomoci i kdejaká bylinka. Mezi ty velmi ceněné řadíme například kozlík lékařský, tedy rostlinu, jež celkově účinkuje při nervových potížích. Jako antidepresivum se často zmiňuje i bazalka a na mírnější deprese v podobě zklidňujících čajů aplikujeme meduňku lékařskou.

Při psychických problémech, jako jsou nadměrný stres, stavy úzkosti a právě deprese, pak účinkuje rovněž třezalka tečkovaná. Je ceněná pro schopnost zajistit psychickou rovnováhu.

Deprese mohou potlačit také některé druhy koření (kardamom či kari) nebo semínek (např. slunečnicová a sezamová). I mezi oříšky najdeme vhodného adepta – třeba takové para ořechy. A dále rybí tuk – tolik oblíbený i mezi dětmi. Vyzkoušet doporučujeme také vanilku, jež celkově zklidňuje psychiku. Energii a dobrou náladu pak tělu může dodat i jablečný ocet. Zapomeňte pak na konzumaci alkoholu, ale také přejídání či nadměrné konzumaci sladkého. Ač to může krátkodobě ulevit, z dlouhodobého hlediska situaci ještě zhoršujete!

Babské rady na deprese - splín a smutek, aneb jak zatočit s úzkostí - 229248 - Babské rady na deprese

Babské rady na deprese

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information