version en
version cz
version de
version en
Outlet
Number of items: 0 0,- Kč

Babské rady na bolest v krku - 100% ověřeno v praxi

Jestliže cítíte, že vás přepadla angína a nechcete hned polykat prášky, vyzkoušejte nejdřív osvědčené babské rady na bolest v krku. ✔️ Znáte je také?

Babské rady na bolest v krku

Bolest v krku už zažil každý z nás. Je to nepříjemnost, která dokáže pěkně potrápit. Existuje mnoho babských metod, které nám pomáhají se bolesti v krku zbavit. Bolest v krku je obvykle propojená s  onemocněním dýchacích cest, jehož příčinou je virová nebo bakteriální infekce.

Nejčastějším příznakem nachlazení je právě bolest, pálení a škrábání v krku. Infekce se velmi snadno šíří pomocí kapének, stačí, když nemocný člověk zakašle a tyto nakažené kapénky se rozletí do vzdálenosti několika metrů.

Příčiny bolesti v krku:

  • onemocnění dýchacích cest
  • alergie
  • znečištěné ovzduší
  • kouř z cigaret
  • suchý nebo ledový vzduch
  • nenadálá změna počasí

Bolest v krku také může naznačovat další onemocnění, jako například mononukleózu, pálení žáhy či problémy se zvětšenou štítnou žlázou. Pokud jsou potíže dlouhotrvající, může se jedna o příznak rakoviny jícnu či hltanu.

Při bolesti v krku vás může potrápit také:

  • pálení, škrábání a řezání v krku
  • obtížné polykání
  • nateklé mandle
  • sucho v krku (knedlík v krku)
  • potíže s mluvením
  • chrapot, zarudnutí

Osvědčené rady od našich babiček na bolest krku

1. Kuřecí nebo slepičí polévka

Kuřecí polévka má antibakteriální účinky a dokáže tlumit infekce horních dýchacích cest. Také zahřeje a posilní oslabené tělo. Silný vývar je lety ověřený lék.

2. Hřebíček

Hřebíček je přírodní antiseptikum a analgetikum. Takže ho můžete cucat v ústech, čímž utlumíte bolest při polykání. Účinný je i odvar nebo lihový výluh v kombinaci s citronem, zázvorem a medem. Látky v hřebíčku zpomalují růst mikroorganizmů a dokáží lokálně tlumit bolest.

3. Tvaroh

Tvaroh je výborný na záněty, otoky a také dokáže tlumit bolest. Vyzkoušejte obklad z tvarohu. Jednoduše ohřátý tvaroh v silné vrstvě naneste na bavlněný šátek a uvažte kolem krku. Tento tvarohový obklad mějte na krku, dokud nevyschne.

4. Brambory

Na podobném principu fungují i brambory, takže i z nich si můžete udělat obklad na krk. Ty v sobě totiž dokáží kumulovat teplo a následně ho odvádí pryč.

5. Priessnitzův zábal

Tento obklad je také velmi známý a lety prověřený. Zábal prokrvuje postižené místo a zrychluje hojení. Pro výrobu zábalu namočte kus látky do studené vody. Vyždímanou látku pečlivě omotejte kolem krku, na to dejte igelit a ještě teplou šálu, šátek či utěrku. Obklad nechte na krku alespoň dvě až tři hodiny, poté sundejte a nechte opět alespoň dvě až tři hodiny odpočinou. Následně můžete postup zopakovat.

6. Kloktání slanou vodou

Roztok vyrobený ze soli a vody dokáže dezinfikovat krk a ústa, také napomáhá zbavit se choroboplodných zárodků. Roztok namícháte jednoduše, půl lžičky soli nechte rozpustit ve sklenici vody a následně tuto tekutinu kloktejte. Opakujte několikrát za den po dvou hodinách.

7. Černý čaj

Černý čaj s medem je klasika, která při bolesti v krku nikdy nezklame. Čaj pijte teplý, měli byste pocítit zlepšení hlavně pokud jde o polykání.

8. Česnek

Česnek je známý pro svoje antibakteriální účinky. Oloupejte si stroužek česneku a dejte do úst. Česnek nekousejte, jen ho cucejte jako bonbon. Protože česnek dokáže likvidovat bakterie a viry, pomůže vám se nepříjemného pálení v krku zbavit.

9. Cibule s cukrem

Vyrobte si domácí sirup z nakrájené cibule posypané cukrem. Tato směs pustí šťávu, která mírní bolesti v krku.

10. Zázvor

Zázvor je velmi oblíbenou přísadou do čaje, zejména při nachlazení. Mezi nejoblíbenější kombinaci patří čaj se zázvorem, citronem a medem.

11. Med

Má antiseptické účinky, a to zejména pokud se používá s citronem. Také můžete zkusit med smíchat s citronovou šťávou. Tuto směs pijte několikrát denně po malých doušcích.

12. Vitamín C

Vitamín C je důležitý pro celkové zdraví, ale během nemoci je vhodné zvýšit jeho příjem. Zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, rakytník, jablka atd.

13. Černý rybíz

Chutný a léčivý zázrak na bolení v krku si vyrobíte snadno z jedné lžíce povidel z černého rybízu a horké vody. Nápoj konzumujte několikrát v průběhu dne.

14. Jitrocel

Tato bylinka je vhodná při kašli i bolesti v krku. Vyzkoušejte sirup i čaj ze sušené rostliny.

15. Šalvěj

Vyrobte si výluh, který poslouží jako kloktadlo, ať už zastudena, nebo zatepla. Roztok není vhodný pro těhotné a kojící ženy, ani malé děti. Dobře vám poslouží i šalvějový čaj.

16. Třapatka nachová

Tato rostlina se nazývá Echinacea purpurea a původně byla pěstována jako okrasná květina. V třapatce se nachází mnoho látek podporujících imunitu. Podporuje správné fungování obranného systému těla, pozitivně působí na horní dýchací cesty, mírní bolest v krku.

17. Další bylinné čaje

Mezi další vhodné bylinky patří tymián, heřmánek, řepík lékařský, máta nebo čaj z černého bezu.

Taktéž si můžete uvařit čaj, který je hojně používaný v Indii. Smíchejte hrneček vody, půl lžičky mleté skořice a pár zrníček pepře. Tuto směs uvařte, osladit ji můžete medem. Čaj pijte alespoň 3x za den.

Recept od babiček na bolest v krku

Zcela jistě znáte i vy tento recept. Je tradičním doplňkem péče v případě bolesti v krku. Co tedy cibulový sirup obsahuje?

Cibuli

Základem je cibule – ta totiž s lidským organismem dělá divý. Mimo jiné se cibule přikládá na štípance od hmyzu, podporuje činnost srdce, napomáhá trávení.

Cibule je často doporučována v herbářích jako přírodní antibiotikum, mimo jiné poté tlumí bolest, napomáhá boji s nachlazením či působí proti kašli. Dezinfikuje ústní i nosní dutinu. Zajímavé, že? A přitom si řeknete – cibule.

Med

Pokud pátráte v historii lidového léčitelství, právě med bývá často ceněn zlatem. Med prostě patří do vašeho hledáčku. Na med se nedá dopustit pro jeho antiseptické a antimikrobiální účinky. Často po něm sáhneme, když nás trápí akné, ekzém, popáleniny, ale i kašel nebo nachlazení.

Suroviny na přípravu sirupu:

2 středně velké cibule

med

sklenice s uzavíratelným víkem

Postup přípravy sirupu:

Cibuli nakrájíme nahrubo – ideálně na kostičky. Takto nakrájenou cibuli vložíme do sklenice. Tu zalijeme medem – aby byla cibule zcela ponořená v medu. Poté sklenici uzavřeme a vyčkáme, až cibule pustí, ideálně přes noc, šťávu. Poté můžeme začít užívat.

Dávkování cibulového sirupu:

Sirup z cibule a medu si mohou dopřát větší děti i dospělí, v rozmezí 2 – 4 dávek v průběhu dne. Stačí 1 lžička, základem je pravidelnost. Sirup poté skladujte v lednici – a doporučujeme co nejrychleji konzumovat. Po 3 dnech je vhodné si sirup připravit čerstvý.

Jako prevenci jej můžeme užívat dlouhodobě – v době zvýšené zátěže na organismus. Dle libosti si můžete do sirupu přidat citrón nebo zázvor.

Doplňky stravy z lékárny

Pokud vás trápí bolest v krku, můžete samozřejmě sáhnout po přípravcích z lékárny. Jde o přípravky ve formě sprejů, roztoků nebo cucacích pastilek. Vždy kupujte produkty, které jsou protizánětlivé, působí proti bolesti a proti škodlivým mikroorganismům v ústech a krku.

Mezi účinné látky v těchto volně prodejných lécích patří:

  • benzalkonium chlorid
  • dichlorbenzenmethanol
  • benzoxonin
  • benzydamin
  • hexetidin

Většina z těchto látek je antiseptická, antibakteriální, eventuálně anestetická. Díky tomu dokáží tišit bolest a zmírňují zánět.

Cucací pastilky – tyto pastilky jsou vhodnější pro mírný zánět a lehké škrábání v krku. Působí jen krátkodobě, ale díky nim budete moci snadněji polykat. Tyto tablety neléčí, pouze mírní příznaky zánětu. Některé pastilky mohou obsahovat velké množství cukru.

Přípravky na kloktání a tinktury – co se týče jejich účinnosti, je podobná pastilkám.

Spreje do krku – spreje jsou ideální, pokud vás trápí nadměrná tvorba hlenů v krku, máte oteklé sliznice a potřebujete podrážděný krk zklidnit. Přípravky obvykle mají protibakteriální efekt a působí protizánětlivě.

Kdy vyrazit s bolestí v krku s lékaři?

Pokud u dospělého člověka ani po užití volně dostupných doplňků stravy nedojde ke zlepšení během 5 až 7 dnů, je lepší vyhledat lékaře.

U dítěte by se situace měla řešit po 2 až 3 dnech.

Taktéž je vhodné konzultovat stav s lékařem, pokud se dostaví i horečka, slabost, nebo jestliže se jedná o těhotnou či kojící ženu.

Babské rady na bolest v krku - 100% ověřeno v praxi - 229459 - Babské rady na bolest v krku

Babské rady na bolest v krku

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information