Máte potíže s játry? Vsaďte na těchto 16 bylin. ✔️ Bylinky na játra vám pomohou udržet v kondici❗ Vyberte si bylinky, které skutečně pomáhají. 100% ověřeno v praxi.
Játra zvládají regeneraci, nicméně jejich funkčnost není neomezená! Ovšem pojďme si nejdříve říct, co játrům obecně škodí. Mimo cigarety, alkohol či tučná jídla, jsou to i mýdla, šampony a pokud jsme ve stresu, máme koktejl, který dokonale oslabí jejich funkci. Díky tomu je zřejmé, že naše játra občas potřebují jaterní kůru k regeneraci.
Nemocná játra nám mohou pořádně zavařit. Řídí náš metabolismus a zbavují organismus škodlivých látek. Občas neuškodí játra posílit, aby zvládala své funkce bez problémů. V přírodě najdeme bylinky, které jsou pro játra hotovým požehnáním. Přinášíme vám seznam 16 nejúčinnějších bylinek na játra.
Jak játrům pomoci? Rozumnou životosprávou a bylinkami. Pojďme si o nich trochu více povědět v našem dnešní článku.
Ještě než přejdeme k výčtu nejúčinnějších bylinek, pojďme si ve zkratce říct, čeho se vyvarovat, abychom játra zbytečně a nadměrně nezatěžovali.
Upravte jídelníček. Co nejvíce omezte tučná a smažená jídla, uzeniny a polotovary. Omezte i konzumaci cukru. Místo toho zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeliny.
Stejně tak snižte nebo úplně vynechejte konzumaci alkoholu, omezte pití kávy a kouření cigaret.
I kosmetika zatěžuje játra – šampony, sprchové gely, opalovací krémy, mýdla apod. Zkuste začít používat kosmetiku s co největším obsahem přírodních látek.
Nejvhodnější dobou, kdy začít s očistou jater, je období jara, kdy si o detox doslova říkají. Po náročné zimě potřebujeme doplnit energeii, a s tím souvisí i naše játra.
Věděli jste, že stav vašich jater je rozhodující při vzniku mnoha ostatních zdravotních obtíží? V mnoha studiích jsou játra spojována se vznikem kožních potíží, tedy ekzémů nebo alergických projevů, akné. Mohou ovlivnit bolesti kolen, kyčlí a páteře, ale i vznik kuřích ok, otlaků, hemoroidů a vysokého cholesterolu.
Máte dlouhodobě problémy s trávením? Trpíte nadýmáním, bolestmi břicha, píchá vás v pravém podžebří? Jste neobvykle unavení a stejně v noci nemůžete spát? Máte nažloutlé oční bělmo? Zpozorněte, může jít o příznaky, které signalizují problémy s játry.
Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější a současně nejúčinnější bylinky, které známe v péči o játra. Určitě mnohé z nich znáte, věříme že je občas i použijete, avšak, opakování je matkou moudrosti.
Jednoznačná jednička na jaterní problémy. Účinné látky jsou obsaženy ve vyzrálých usušených semenech.
Semena ostropestřce obsahují silymarin, který zlepšuje metabolismus jaterních buněk, disponuje silnými detoxikačními účinky a podporuje regeneraci jaterní tkáně.
Tato bylinka - ostropestřec, je pro játra výbornou prevencí. Stejně tak pomůže při jaterních problémech. Pomáhá s léčbou zánětů jater a žlučníku, cirhózy nebo žloutenky. Uplatnění najde i při chemoterapiích.
Z usušených semen ostropestřce se připravuje čaj. Semena můžete nadrtit i na prášek a užívat 3 x denně na špičku nože. K dostání je také tinktura z pupenů rostliny, tablety nebo olej ze semen ostropestřce.
Užívání této bylinky není vhodné pro těhotné a kojící ženy. Neměli by ho užívat ani osoby trpící vysokým krevním tlakem.
Oceníme jej v mnoha případech při:
Tato bylinka silně nahořklé chuti je vynikající při problémem s trávicím traktem. Posiluje játra a pomáhá léčit jejich choroby – i cirhózu jater. Jablečník oceníte i při problémech se žlučníkem.
Připravme se ale na to, že je velmi hořký a jeho užívání nebude příliš příjemné.Takže jej doporučujeme smíchat s bylinkami, které jsou příjemnější na požití.
O plodech černého rybízu je všeobecně známo, že mají léčivé účinky. Nejvíce účinných látek se ale nachází v jeho kořeni. Tinktura s jeho výtažky pomáhá s regenerací jater.
Pampeliška je tak rozšířený plevel, že si většina lidí ani neuvědomuje, že se jedná i o velmi kvalitní léčivou bylinu, která má mnohé využití jak v tradiční, tak alternativní medicíně. Například při detoxu.
V bylinkářství se využívá hlavně kořen a nať. Někdy se také sbírá i květ, ze kterého se hlavně dělá takzvaný pampeliškový med.
Nejvíce léčivých látek je obsaženo v listech a především v kořenu – ten obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Pampeliška stimuluje tvorbu žluči, čímž napomáhá lepšímu trávení. Kořen byliny podporuje funkci jater a představuje tak ideální volbu pro očistnou kúru.
Pro mnohé možná velká neznámá. Pro nás však vítaný pomocník, zejména při problémech s játry. A víte proč? Zázračná bylina ze Sibiře a velký pomocník pro játra. Podporuje trávicí procesy a příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů. Blahodárně působí také na žlučník i slinivku břišní.
Slanobýl regeneruje a detoxikuje játra, pomáhá s obnovou jaterních buněk a přispívá také k regulaci cukru a cholesterolu v krvi. Navíc čistí i ledviny.
Bylinka je doporučována při nemocech jater, slinivky břišní a dokonce o při cukrovce nebo vysoké hladině cholesterolu. Neměly by ji ale konzumovat těhotné a kojící ženy.
Další bylinka pro podporu trávení a činnosti jater. Vhodný je i při problémech se žlučníkem. Blahodárně působí také na nervovou soustavu. K dostání je ve formě tinktury, která obsahuje výtažky z čerstvých listů kvetoucí rostliny.
Léčivou částí je nať, kterou můžeme sbírat od konce května do poloviny září. Nať si můžeme usušit, zamrazit, naložit do lihu nebo vína.
Můžete se setkat i s názvem podléška. Jaterník vám pomůže při léčbě nejrůznějších potíží s játry. Zároveň podporuje jaterní funkce.
Hořec upravuje činnost jater a žlučníku. Z bylinky se využívá kořen – můžete koupit tinkturu nebo si připravit odvar. Stačí půl hodiny povařit lžičku mletého kořene hořce v půl litru vody a na závěr dosladit medem.
Smil harmonizuje a podporuje činnost jater. Pomůže vám při chronických i virových zánětech. K léčebným účelům se využívají květy - nejúčinnější je odvar z bylinky.
Vachta podporuje metabolismus, tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Používá se také k posílení jater a celého organismu. Nejčastěji bývá podávána ve formě tinktury, která obsahuje výtažky z celé rostliny.
Výborně se hodí k pročištění jater. Pomáhá také harmonizovat organismus po antibiotické léčbě. Dále podporuje metabolismus, tvorbu žluči a léčí i kožní problémy, mnohdy související právě s nemocnými játry.
Vlaštovičník léčí nejrůznější jaterní onemocnění. Ovšem při jeho užívání buďte opatrní, vždycky dodržujte předepsané dávkování – bylinka je jedovatá.
Léčivý bodlák, který pomůže játrům s regenerací po jaterních onemocněních. Při léčbě se využívá kořen se silně aromatickou a hořkou chutí.
Oceníte ho především při problémech s trávením, jež souvisí s poruchami jater a žlučníku.
Všestranná bylinka, která podporuje jaterní funkce, tvorbu žluči a navíc čistí krev i vnitřní orgány. Funguje také jako protijed při otravách jater. K léčebným účelům je využíván kořen.
Řebříček chrání játra a podporuje jejich činnost. Pomáhá také při problémech s trávením. Neměly by ho ale užívat těhotné a kojící ženy.
Bylinky mají pro játra jednu velkou výhodu – na rozdíl od medikamentů je nijak nezatěžují. Byla by škoda nevyužít bohatství přírody ve svůj prospěch. Játra vám budou vděčná!
16 bylinek na játra