Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

10 mýtů o stravě při hubnutí. Vy jim stále věříte?

Pojďme si společně představit 10 klasických mýtů o stravě. ✔️ Aneb, při hubnutí jako když najdete. Ostatně, mýtů o výživě a hubnutí je stále dost, pojďme je společně porazit.

Mýty ve stravování nejen při hubnutí

Známe to všichni, hned v úvodu roku by snad každý z nás chtěl shodit nějaké to kilo navíc. Nicméně bez pravidelného pohybu a vyvážené stravy to nejde. A přiznejme si, právě strava je často ten zásadní problém nejen při redukci váhy.

Většina z nás si pod správnou stravou představí konzumaci nízkotučných výrobků, potravin s nízkým glykemickým indexem a častou konzumaci ovoce a zeleniny. Avšak v tomto případě, až na zeleninu a ovoce, to vše není zase tak košer. Přijměte pozvání a odhalte s námi ty největší mýty o stravě.

9+1 mýtus ve stravování

1) Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne

Bohužel, léty podporovaný mýtus, který najdeme snad v každém článku o hubnutí. Jediná výhoda snídaně spočívá snad jen v tom, že naše tělo rychleji zpracuje sacharidy z potravy. Další velkou chybou je předpoklad, že díky tomu můžeme sníst ráno cokoliv. Ideálně zkombinujte na snídani dostatek bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny.

2) Jídlo si dopřejte každé 2-3 hodiny!

Všichni jsme toto pravidlo zcela jistě už někde slyšeli. Dopřejte si vyváženou stravu každé 2-3 hodiny v průběhu celého dne. V čem je tedy ten háček? Rychlost metabolismu vždy určuje počet kalorií v daném jídle, takže pravidelným jídlem metabolismu nijak neurychlíme. Výhodnější je rozdělit počet kalorií rovnoměrně na celý den, bez vazby na toto pravidlo. Zkuste i Vy tyto praktické kaše, pochutnáte si.

3) Ty ještě jíš po šesté hodině?

Ruku na srdce, copak nemáte po 18. hodině hlad? Tak si to pojďme vysvětlit, jak to teda je. A hned na úvod, můžeme být v klidu. S klidem v duši i v dietě dejte cokoliv ještě 3 hodiny před spaním. Samozřejmě to nesmí být mega pizza pro dva na jeden zátah! Vynechte i bílé pečivo a tučné pokrmy.

POTŘEBUJETE SHODIT? Zkuste naše redukční sady

4) Sacharidy s nízkým glykemickým indexem jsou zlo

Pojďme si nejdříve vysvětlit, co že to ten glykemický index vlastně udává. V jednoduchosti určuje, jak rychle po jídle stoupne hladina krevního cukr. Čím rychleji krevní cukr stoupne, tím méně zdravou potravinu jíme. Ovšem tady zbystřete, ono je to ještě trochu jinak. Škodí jen tzv. jednoduché sacharidy. Mezi ně řadíme například rafinovaný cukr, med, javorový nebo kukuřičný sirup. Pokud se při výživě zaměříte na příjem komplexních sacharidů, vašemu tělo tím jen prospějete. Obsahují totiž velké množství vlákniny, kterou naopak náš organismus ocení.

5) Volím nízkotučné potraviny

Tak tady pozor, možná jste na omylu. Nizkotučné potraviny rozhodně nejsou zdravější. Tento mýtus vychází z toho, že nízkotučné potraviny nejsou tak kalorické. Respektive, renomované studie to tvrdí. Ale ano, jsou více než kalorické! Mnohdy i více, než tučné výrobky. Je pravdou, že nízkotučné potraviny obsahují sice méně tuku, ale aby výrobek měl alespoň nějakou chuť, chybějící tuky nahradí sacharidy. A právě v tomto je onen kámen úrazu.

6) Zhubnu, když budu jíst méně

A další z mýtů, který by bylo fajn vyvrátit. Chudák vaše tělo, po! Když výrazně snížíte příjem kalorií, jen tím vaše tělo vystresujete. Výsledkem bude jedině to, že tělo si z obavy před strádáním začne dělat větší tukové zásoby.


7) Vajíčka při hubnutí - na to zapomeňte

Další z mýtů, který vládne v oblasti stravování při dietě. A proč vlastně vejce vynechat? No přece kvůli cholesterolu. Avšak společně i tento mýtus vyvrátíme. Hladinu cholesterolu více ovlivňují mastné kyseliny přijímané ve vaší potravě. V jednom vejci se sice ukrývá více než polovina doporučené dávky cholesterolu denně, ale lidské tělo je tak úžasné, že při zvýšeném příjmu cholesterolu samo sníží svou vlastní produkci. A to je pecka, co říkáte. S čistým svědomím tak můžete zařadit vajíčka jednou nebo dvakrát týdně do vašeho jídelníčku.

8) Vsaďte vše na celozrnné pečivo

Každý vám při začátku hubnutí vnutí celozrnné chleby, rohlíky či dokonce buchty plné semínek. Avšak chyba lávky, pokud si myslíte, že vám napomůže ve snaze zhubnout. Vězte, že v celozrnném pečivu je hodně vitamínů, vlákniny, minerálů a také má nižší glykemický index. Nicméně, z pohledu energetické hodnoty je na tom takřka stejně, jako obyčejný pšeniční rohlík. Zázrak proto hledejme jinde.

9) Jezte v dietě hodně ovoce a zeleniny!

Tady bychom mohli zcela jistě polemizovat. Co se týká zeleniny, všechno v pořádku a dopřejte si jí dosytosti. Ale pozor dejte u ovoce, kde to zase tak jednoznačné rozhodně není. Právě v ovoci hledejme fruktózu, která je možná o něco zdravější, ale stále je to cukr. Správně bychom měli přes den sníst čtyři porce zeleniny a jednu porci ovoce. Toto pravidlo si prosím zapamatujte.

10) Zkuste půst a detox těla

Pokud půjde jen o nárazovou záležitost, pro tělo to bude mít pozitivní dopad. Avšak nezapomeňte, všeho s mírou a zejména pak při půstu či kompletní detoxikaci těla. Na základě výzkumů, které na toto téma probíhají, je jasné, že časté strádání a nedostatek kalorií vede ke snížení imunity vašeho těla a z dlouhodobého hlediska k problémům při regeneraci těla. Všeho s mírou!

10 mýtů o stravě při hubnutí. Vy jim stále věříte? - 219748 -

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information